Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Viscosity
Capacity [l]
OEM spec
Intended use
Oils engine 5W30
58.80
49.00 £
(11.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l
API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
227.14
189.28 £
(11.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
78.46
65.38 £
(15.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
84.70
70.58 £
(16.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
46.07
38.39 £ 81.10 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
46.07 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4200
API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
89.78
74.82 £ 133.36 £
(17.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
89.78 £
MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
37.14
30.95 £ 78.64 £
(7.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
37.14 £
Bestsellers
97.60
81.33 £
(19.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
83.02
69.18 £
(16.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
79.30
66.08 £
(15.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER ENVC2/C3 5W30 5L
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
98.64
82.20 £
(19.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
42.85
35.71 £ 82.38 £
(8.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
42.85 £
90.90
75.75 £
(18.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£