FUCHS OIL Engine Oil 5W30 5l TITAN

Index: TITAN GT1 PRO C3 5W30 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
84.70 £
(Price for 1L: 14.12 16.94 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
RENAULT RN 0710
OEM spec:
RENAULT RN 0700
OEM spec:
BMW LL-04
OEM spec:
MB 229.31
OEM spec:
VW 504.00
OEM spec:
VW 507.00
OEM spec:
MB 229.51
OEM spec:
CHRYSLER MS-11106
OEM spec:
PORSCHE C30
OEM spec:
MB 229.52
OEM spec:
BMW LL-19 FE
OEM spec:
FIAT 9.55535 S3
ACEA:
C3
Product line:
TITAN
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-G08OYD, 5907439962389
Item code:
G08OYD
Item index:
CP1003290
PCN:
27101981
Manufacturer:
FUCHS OIL, Manufacturer: FUCHS OIL CORPORATION PL SP. Z O.O., Kujawska 102, 44101 Gliwice, Poland, [email protected]

Specification Tecdoc

Manufacturer Approval:
ACEA C3
Manufacturer Approval:
API SN
Specification:
BMW LONGLIFE-04
Specification:
MB-APPROVAL 229.51
Specification:
PORSCHE C30
Specification:
VW 504 00/507 00
Oil manufacturer recommendation:
CHRYSLER MS-11106
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-S3
Oil manufacturer recommendation:
MB 229.52
SAE viscosity class:
5W-30
Engine oil TITAN (5L) 5W30 ; ACEA C3; BMW LL-04; BMW LL-19 FE; CHRYSLER MS-11106; FIAT 9.55535 S3; MB 229.31; MB 229.51; MB 229.52; PORSCHE C30; RENAULT RN 0700; RENAULT RN 0710; VW 504.00; VW 507.00

Cross references Engine Oil 5W30 5l TITAN

Cross references
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 5l EDGE

5W30 5l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
112.20
93.50 £
(22.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4x4l EDGE

5W30 4l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
352.36
293.63 £
(22.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4x5l EDGE

5W30 5l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
440.44
367.03 £
(22.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l EDGE

5W30 4l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.76
74.80 £
(22.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.90
44.08 £
(10.58 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l synthetic

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
57.16
47.63 £
(11.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l synthetic

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.92
37.43 £
(11.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.46
65.38 £
(15.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN

5W30 5l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.07
38.39 £ 81.10 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.07 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4200

5W30 5l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.78
74.82 £ 133.36 £
(17.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 89.78 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 4l TopTec 4200

5W30 4l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
110.88
92.40 £
(27.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W30 4l Mobil 1 synthetic

5W30 4l

API SP SL SM SN SJ SQ SN+
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
56.50
47.08 £ 85.50 £
(14.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.50 £

MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP synthetic

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.12
65.93 £
(15.82 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 4l 8100

5W30 4l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
68.94
57.45 £
(17.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.14
30.95 £ 78.64 £
(7.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.14 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
98.14
81.78 £
(19.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.80
49.83 £
(14.95 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
92.64
77.20 £
(23.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l Cleansynto

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
113.14
94.28 £
(22.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l REVLINE

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.42
19.52 £ 41.46 £
(5.85 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 23.42 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l REVLINE

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
122.02
101.68 £
(10.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l REVLINE

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.80
29.00 £ 50.34 £
(6.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.80 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l REVLINE

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
147.34
122.78 £
(9.82 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.36
41.13 £
(12.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.68
49.73 £
(11.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
127.96
106.63 £ 181.26 £
(8.53 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 127.96 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
83.02
69.18 £
(16.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l ALL CLIMATE

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
93.70
78.08 £
(18.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.85
35.71 £ 82.38 £
(8.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 42.85 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 4l SYNPOWER

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.72
32.27 £ 69.70 £
(9.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.72 £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W30 5L

5W30 5l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.76
68.13 £
(16.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4x5l synthetic

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
226.14
188.45 £
(11.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l USVO

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
164.58
137.15 £
(32.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
3 pcs.
39.97
33.31 £ 67.12 £
(9.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 39.97 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 3x4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
83.68
69.73 £ 143.34 £
(6.97 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 83.68 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l EDGE

5W30 4l

API SN+
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
88.08
73.40 £
(22.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 5l EDGE

5W30 5l

API SN+
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
110.10
91.75 £
(22.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

GULF
Engine Oil 5W30 4l FORMULA

5W30 4l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
42.04
35.03 £ 52.56 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 42.04 £

GULF
Engine Oil 5W30 5l FORMULA

5W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
46.46
38.72 £ 62.62 £
(9.29 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.46 £

MOBIL
Engine Oil 5W30 4l M-SUP synthetic

5W30 4l

API SL SM SN SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
69.10
57.58 £
(17.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP synthetic

5W30 5l

API SL SM SN SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
90.34
75.28 £
(18.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W30 4x5l 8100

5W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
220.44
183.70 £ 373.96 £
(11.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 208.26 £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l CLASSIC

5W30 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
60.36
50.30 £
(15.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l USVO

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
80.92
67.43 £ 125.10 £
(16.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 80.92 £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
106.50
88.75 £
(21.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
68.96
57.47 £ 95.34 £
(13.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 68.96 £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W30 4l Helix

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
74.04
61.70 £
(18.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix

5W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
83.38
69.48 £
(16.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil HELIX EX.ECT M.5W30 5L

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
87.96
73.30 £
(17.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

G 052 167 M2 VW
G 052 545 M2 VW
G052545M4 VW
G052545M6 VW

Other codes

CP1003290 ARTNR_Z_TCD
TITAN GT1 PRO C3 5W30 ARTNR_Z_TCD
602007315 FUCHS OIL
8100 X-CLEAN+ 5W30 5L DE IC KROSY
CH U. LRX C3 5W30 4L PL IC KROSY
CH U. LRX C3 5W30 4L SET IC KROSY
FORMULA CX 5W30 4L IC KROSY
FORMULA GVX 5W30 4L IC KROSY
FORMULA GVX 5W30 5L IC KROSY
GT 1 PRO C-3 5W-30 IC KROSY
HAVOLINE PRODS V 5W30 4L IC KROSY
HELIX HX8 ECT C3 5W30 5L IC KROSY
MOBIL 1 ESP 5W30 NEW 5L IC KROSY
PROLIFE 5W30 5L IC KROSY
RAV WIV III SAE 5W30 4L IC KROSY
RAV WIV III SAE 5W30 5L IC KROSY
TITAN GT 1 PRO C-3 5W-30 IC KROSY
602007315 NR_KAT
BMW LL-04 OEM SPECYFIKACJA
BMW LL-19 FE OEM SPECYFIKACJA
CHRYSLER MS-11106 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 S3 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.31 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.51 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.52 OEM SPECYFIKACJA
PORSCHE C30 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0700 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0710 OEM SPECYFIKACJA
VW 504.00 OEM SPECYFIKACJA
VW 507.00 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 5l TITAN
Product opinion:Engine Oil 5W30 5l TITAN
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.