Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Manufacturer

Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

OEM spec

API

ACEA

Product line

Intended use

Base technology

Oils engine 5W30

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

CASTROL
Engine Oil 5W30 1l GTX

5W30 1l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.80
14.00 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

ACEA C3 C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.84
65.70 £
(15.77 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 5W30 1l EVOLUTION

5W30 1l

ACEA C3 C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.59
7.99 £ 17.32 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.59 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4400

5W30 5l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
102.18
85.15 £ 134.20 £
(20.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 102.18 £

MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP synthetic

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
84.22
70.18 £
(16.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l SPECIFIC

5W30 5l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
102.24
85.20 £
(20.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W30 1l SPECIFIC

5W30 1l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.07
8.39 £ 23.38 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.07 £

ORLEN
Engine Oil 5W30 1l MaxExpert

5W30 1l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.20
11.83 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l Cleansynto

5W30 5l

API SM
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.88
49.90 £ 135.28 £
(11.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 59.88 £

SHELL
Engine Oil Helix 5W30

5W30 1l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.14
16.78 £
(15.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 1l Cleansynto

5W30 1l

API SM
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.84
10.70 £ 29.58 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.84 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 1l TopTec 4400

5W30 1l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.95
17.46 £ 31.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 20.95 £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
55.60
46.33 £
(13.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API SM
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
109.96
91.63 £
(27.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 1l Quartz INEO

5W30 1l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
16.61
13.84 £ 22.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 16.61 £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN

5W30 5l

ACEA C3 C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
5 pcs.
105.04
87.53 £
(21.01 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil TITAN GT1 F.34 5W30 20L

5W30 20l

ACEA C3 C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
403.06
335.88 £
(20.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £