CASTROL Engine Oil 5W30 4l GTX

Index: GTX 5W30 C4 4L
Rate this product first
Capacity (l):
4
28.92 £
62.28 £
(Price for 1L: 6.03 7.23 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 28.92 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
4
OEM spec:
FIAT 9.55535 S4
OEM spec:
MB 229.51
OEM spec:
RENAULT RN 0720
OEM spec:
MB 226.51
ACEA:
C4
Product line:
GTX
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
4008177122217, IC-F4BC6A, PU-F4BC6A, 4008177183812
Item code:
F4BC6A
Item index:
469124
PCN:
27101981
Manufacturer:
CASTROL, Manufacturer: Castrol Ltd, Castrol Technology Centre
Whitchurch Hill, Pangbourne,Berkshire RG8 7QR
United Kingdom [email protected],
Importer: Castrol CEE sp. z o.o.
ul. Grzybowska 62, 00-844 Warszawa [email protected]

Specification Tecdoc

Oil:
Synthetic Oil
SAE viscosity class:
5W-30
Specification:
ACEA C4
Manufacturer Approval:
MB 226.51
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-S4
Manufacturer Approval:
MB 229.51
Oil manufacturer recommendation:
MB 229.31
Manufacturer Approval:
Renault RN 0720
Engine oil GTX (4L) 5W30 ; ACEA C4; FIAT 9.55535 S4; MB 226.51; MB 229.51; RENAULT RN 0720

Cross references Engine Oil 5W30 4l GTX

Cross references

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

ACEA C3 C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.84
65.70 £
(15.77 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

ACEA C3 C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
71.34
59.45 £ 105.06 £
(14.27 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 71.34 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4400

5W30 5l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
102.18
85.15 £ 134.20 £
(20.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 102.18 £

MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP synthetic

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
84.22
70.18 £
(16.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l SPECIFIC

5W30 5l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
102.24
85.20 £
(20.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l Cleansynto

5W30 5l

API SM
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.88
49.90 £ 135.28 £
(11.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 59.88 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE

5W30 4l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
51.90
43.25 £
(12.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
108.04
90.03 £
(21.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
55.60
46.33 £
(13.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API SM
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
109.96
91.63 £
(27.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
10 pcs.
125.42
104.52 £ 190.92 £
(8.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 125.42 £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN

5W30 5l

ACEA C3 C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
5 pcs.
105.04
87.53 £
(21.01 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 3x4l ULTRA FORCE

5W30 4l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
89.29
74.41 £ 157.84 £
(7.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 89.29 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
44.33
36.94 £ 62.94 £
(8.87 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.33 £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix

5W30 5l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
99.96
83.30 £
(19.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
60.23
50.19 £ 102.64 £
(12.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 60.23 £

OE numbers

7711658108 RENAULT

Other codes

469124 ARTNR_Z_TCD
GTX 5W-30 C4 ARTNR_Z_TCD
15C8AD CASTROL
15EAB9 CASTROL
15EABA CASTROL
15F64E CASTROL
15FF57 CASTROL
15901C IC KROSY
ULTRA F. C4 5W30 4L SET S IC KROSY
15F64E NR_KAT
FIAT 9.55535 S4 OEM SPECYFIKACJA
MB 226.51 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.51 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0720 OEM SPECYFIKACJA
CASTROL GTX ULTRACLEAN 5W-30 C SHAFTEC
CASTROL GTX ULTRACLEAN 5W30 C4 SHAFTEC
GTX ULTRACLEAN 5W-30 SHAFTEC
GTX ULTRACLEAN 5W-30 C4 SHAFTEC
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 4l GTX
Product opinion:Engine Oil 5W30 4l GTX
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.