ELF Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

Index: EVO 5W30 F.T. FE 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
78.84 £
(Price for 1L: 13.14 15.77 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
FIAT 9.55535 S4
OEM spec:
MB 229.51
OEM spec:
RENAULT RN 0720
OEM spec:
MB 226.51
ACEA:
C3
ACEA:
C4
Product line:
EVOLUTION
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-CFA936, 3267025010613, PU-CFA936, 3425901109213
Item code:
CFA936
Item index:
BUZ
PCN:
27101981
Manufacturer:
ELF, Manufacturer: Total Energies Lubricants, 562 avenue du Parc de l’Ile, 92029 Nanterre Cedex, France, [email protected]

Specification Tecdoc

ACEA specification:
C3
ACEA specification:
C4
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-S4
Manufacturer Approval:
MB 226.51
Manufacturer Approval:
MB 229.51
Manufacturer Approval:
Renault RN0720
SAE viscosity class:
5W-30
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil EVOLUTION (5L) 5W30 ; ACEA C3; C4; FIAT 9.55535 S4; MB 226.51; MB 229.51; RENAULT RN 0720

Cross references Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

Cross references

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

ACEA C3 C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
71.34
59.45 £ 105.06 £
(14.27 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 71.34 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4400

5W30 5l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
102.18
85.15 £ 134.20 £
(20.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 102.18 £

MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP synthetic

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
84.22
70.18 £
(16.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l SPECIFIC

5W30 5l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
102.24
85.20 £
(20.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l Cleansynto

5W30 5l

API SM
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.88
49.90 £ 135.28 £
(11.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 59.88 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE

5W30 4l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
51.90
43.25 £
(12.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
108.04
90.03 £
(21.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
55.60
46.33 £
(13.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API SM
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
109.96
91.63 £
(27.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
10 pcs.
125.42
104.52 £ 190.92 £
(8.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 125.42 £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN

5W30 5l

ACEA C3 C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
5 pcs.
105.04
87.53 £
(21.01 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 3x4l ULTRA FORCE

5W30 4l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
89.29
74.41 £ 157.84 £
(7.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 89.29 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l GTX

5W30 4l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
28.92
24.10 £ 62.28 £
(7.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 28.92 £

GULF
Engine Oil 5W30 4l FORMULA

5W30 4l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
41.87
34.89 £ 56.50 £
(10.47 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 41.87 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
44.33
36.94 £ 62.94 £
(8.87 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.33 £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix

5W30 5l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
99.96
83.30 £
(19.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
60.23
50.19 £ 102.64 £
(12.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 60.23 £

Other codes

B00FWTGY2W AMAZON (ASIN)
2198389 ARTNR_Z_OE
BUZ ARTNR_Z_TCD
EVO FULLTECH FE 5W30 ARTNR_Z_TCD
EVO FULLTECH FE 5W30 5 ARTNR_Z_TCD
2216277 ELF
EVO FULLTECH FE 5W30 5L ELF
19 42 003 IC KROSY
CH U. LRX C3 5W30 4L M IC KROSY
CH U. LRX C3 5W30 4L MSET IC KROSY
FORMULA RNX 5W30 4L IC KROSY
G S55 505 M4 IC KROSY
GM DEXOS2 5W30 5L IC KROSY
MOBIL 1 ESP 5W30 4L IC KROSY
SYNER-Z 5W30 4L IC KROSY
SYNER-Z 5W30 5L IC KROSY
TITAN GT1 F.23 5W30 5L IC KROSY
ULTRA F. C3 5W30 4L SET S IC KROSY
X-FLOW F 5W30 SEMI.20L IC KROSY
X-FLOW F 5W30 SEMI.5L IC KROSY
X-FLOW F PL.5W30 SYN. 20L IC KROSY
X-FLOW V 5W30 20L IC KROSY
FULLTECH FE NORMA
2216277 NR_KAT
FIAT 9.55535 S4 OEM SPECYFIKACJA
MB 226.51 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.51 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0720 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION
Product opinion:Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.