Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Manufacturer

Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

API

ACEA

Intended use

Application type

Base technology

Oils engine 5W40

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

CASTROL
Engine Oil 5W40 1l MAGNATEC

5W40 1l

API CF SM
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.40
12.00 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 1l Leichtlauf High Tech

5W40 1l

API CF SM
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.04
24.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 5l Leichtlauf High Tech

5W40 5l

API CF SM
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
120.34
100.28 £
(24.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 1l Synthoil High Tech

5W40 1l

API CF SM
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.70
16.42 £ 29.46 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 19.70 £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 5l Synthoil High Tech

5W40 5l

API CF SM
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
83.76
69.80 £ 129.90 £
(16.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 83.76 £

MOBIL
Engine Oil 5W40 4l M-SUP

5W40 4l

API SL CF SM SN CG-4 CF-4
ACEA A3 B4 B3-16
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.94
39.95 £
(11.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W40 4l M-SUP

5W40 4l

API SL SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.32
36.10 £ 59.16 £
(10.83 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.32 £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W40 1l M-SUP

5W40 1l

API SL SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.58
8.82 £ 15.48 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.58 £

ORLEN
Engine Oil 5W40 4l MaxExpert

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.54
43.78 £
(13.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

REVLINE
Engine Oil 5W40 1l ULTRA FORCE

5W40 1l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.36
7.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.94
29.95 £
(8.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE

5W40 5l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.72
26.43 £ 43.66 £
(6.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.72 £

REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.12
40.93 £
(12.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 1l ULTRA FORCE

5W40 1l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.00
10.83 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
40.82
34.02 £ 59.98 £
(8.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 40.82 £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l ALL CLIMATE

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
87.18
72.65 £
(17.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 1l ALL CLIMATE

5W40 1l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.94
15.78 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 1l SYNPOWER

5W40 1l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.30
10.25 £ 18.96 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.30 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 4l SYNPOWER

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.43
36.19 £ 65.74 £
(10.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.43 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l SYNPOWER

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.48
26.23 £ 78.30 £
(6.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.48 £

ORLEN
Engine Oil 5W40 1l MaxExpert

5W40 1l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.54
11.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l MAGNATEC

5W40 4l

API CF SM
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.84
36.53 £ 53.44 £
(10.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.84 £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 1l TITAN

5W40 1l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.70
13.08 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
99.83
83.19 £ 170.32 £
(6.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 99.83 £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 5W40 SILKOLENE Scoot Sport 1l 4T, API SM; SN JASO MA-2 synthetic

5W40 1l

API SM SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.08
15.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 3x4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
88.12
73.43 £ 140.14 £
(7.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 88.12 £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 5l TITAN

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
41.38
34.48 £ 74.38 £
(8.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 41.38 £