MOBIL Engine Oil 5W40 5l M-SUP

Index: M-SUP 3000 X1 5W40 5L
Rate this product first
Capacity (l):
5
73.92 £
(Price for 1L: 12.32 14.78 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W40
Capacity [l]:
5
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
BMW LL-01
OEM spec:
MB 229.3
OEM spec:
VW 502.00
OEM spec:
PORSCHE A40
OEM spec:
RENAULT RN 0710
OEM spec:
RENAULT RN 0700
OEM spec:
PEUGEOT B71 2296
OEM spec:
CITROEN B71 2296
API:
SL
API:
SM
API:
SN
ACEA:
A3
ACEA:
B4
Product line:
M-SUP
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-B67C76, 5407008071059
Item code:
B67C76
Item index:
201510301041
PCN:
27101981
Manufacturer:
MOBIL, Manufacturer: ExxonMobil Petroleum & Chemical BV
Polderdijkweg, B-2030 Antwerpen, Belgium,
[email protected]

Specification Tecdoc

Oil Viscosity Classification SAE:
5W-40
Specification:
ACEA A3/B4
Specification:
API SJ
Specification:
API SL
Specification:
API SM
Specification:
API SN
Specification:
API SP
Specification:
API SQ
Manufacturer Approval:
MB-Approval 229.3
Manufacturer Approval:
Porsche A40
Manufacturer Approval:
PSA B71 2296 ,
Manufacturer Approval:
RN0700
Manufacturer Approval:
RN0710
Manufacturer Approval:
VW 502 00
Manufacturer Approval:
VW 505 00
Oil manufacturer recommendation:
AAE (STO 003) Grp B7
Oil manufacturer recommendation:
ACEA A3/B4
Oil manufacturer recommendation:
API CF
Oil manufacturer recommendation:
API SJ
Oil manufacturer recommendation:
API SL
Oil manufacturer recommendation:
API SM
Oil manufacturer recommendation:
API SN
Oil manufacturer recommendation:
API SP
Oil manufacturer recommendation:
API SQ
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-G2
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-M2
Engine oil M-SUP (5L) 5W40 ;API SL; SM; SN; ACEA A3; B4; BMW LL-01; CITROEN B71 2296; MB 229.3; PEUGEOT B71 2296; PORSCHE A40; RENAULT RN 0700; RENAULT RN 0710; VW 502.00; VW 505.00

Cross references Engine Oil 5W40 5l M-SUP

Cross references

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4l

5W40 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.24
35.20 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.80
44.00 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 4l Molygen

5W40 4l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
106.56
88.80 £
(26.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W40 4l M-SUP

5W40 4l

API SL SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.32
36.10 £ 59.16 £
(10.83 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.32 £

MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 6100

5W40 4l

API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
54.10
45.08 £
(13.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 6100

5W40 5l

API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.09
39.24 £ 81.58 £
(9.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 41.44 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 8100

5W40 4l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.48
48.73 £
(14.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100

5W40 5l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.97
26.64 £ 71.10 £
(6.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.97 £
Bestsellers

RAVENOL
Engine Oil 5W40 5l USVO

5W40 5l

API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
138.96
115.80 £
(27.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API SP SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.10
87.58 £
(26.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.94
29.95 £
(8.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE

5W40 5l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.72
26.43 £ 43.66 £
(6.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.72 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
210.28
175.23 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x4l

5W40 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
168.12
140.10 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API SP CF SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
111.96
93.30 £
(27.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W40 4l MaxExpert

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.83
30.69 £ 60.54 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.83 £

GULF
Engine Oil 5W40 4l FORMULA

5W40 4l

API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
37.45
31.21 £ 43.90 £
(9.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.45 £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 5l USVO

5W40 5l

API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
74.45
62.04 £ 104.58 £
(14.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 74.45 £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil Helix 5W40

5W40 5l

API SP
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
80.40
67.00 £
(16.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W40 4l Helix

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
44.53
37.11 £ 64.62 £
(11.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.53 £

Other codes

201510301041 ARTNR_Z_TCD
CH U. XDI 5W40 4L M IC KROSY
CH U. XDI 5W40 5L M IC KROSY
FORMULA G 5W40 4L IC KROSY
FORMULA G 5W40 60L IC KROSY
FORMULA GX 5W40 4L IC KROSY
FORMULA GX 5W40 60L IC KROSY
FORMULA ULE 5W40 20L IC KROSY
FORMULA ULE 5W40 60L IC KROSY
HAVOLINE ULTRA 5W40 4L IC KROSY
M-SUP 3000 X1 5W40 4LX4 IC KROSY
X-FLOW G 5W40 SYNT. 5L IC KROSY
150568 MOBIL
157302 MOBIL
M-SUP 3000 X1 5W40 5L MOBIL
MOBIL SUPER 3000 X1 5W-40 MOBIL
SUPER 3000 X1 5W-40 MOBIL
157303 NR_KAT
BMW LL-01 OEM SPECYFIKACJA
CITROEN B71 2296 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.3 OEM SPECYFIKACJA
PEUGEOT B71 2296 OEM SPECYFIKACJA
PORSCHE A40 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0700 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0710 OEM SPECYFIKACJA
VW 502.00 OEM SPECYFIKACJA
VW 505.00 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W40 5l M-SUP
Product opinion:Engine Oil 5W40 5l M-SUP
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.