VALVOLINE Engine Oil 5W40 4l SYNPOWER

Index: SYNPOWER 5W40 4L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
4
43.43 £
65.74 £
(Price for 1L: 9.05 10.86 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.43 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W40
Capacity [l]:
4
OEM spec:
GM LL-B-025
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
MB 229.5
OEM spec:
VW 502.00
OEM spec:
PORSCHE A40
OEM spec:
OPEL LL-B-025
OEM spec:
RENAULT RN 0710
OEM spec:
RENAULT RN 0700
OEM spec:
FIAT 9.55535 H2
API:
CF
API:
SM
API:
SN
ACEA:
A3
ACEA:
B4
Product line:
SYNPOWER
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
8710941021928, IC-537394, 8710941018676
Item code:
537394
Item index:
SP5W40
PCN:
27101981
Manufacturer:
VALVOLINE, Manufacturer Ellis Enterprises B.V., Affiliate of Valvoline, Wieldrechtseweg 39, 3316 BG Dordrecht, Netherlands, [email protected]

Specification Tecdoc

Manufacturer Approval:
MB 229.3
Manufacturer Approval:
Porsche A40
Manufacturer Approval:
PSA B71 2296
Oil:
Full Synthetic Oil
Oil manufacturer recommendation:
GM LL-A 025
Oil manufacturer recommendation:
GM LL-B 025
Specification:
VW 502 00
Specification:
VW 505 00
SAE viscosity class:
5W-40
Engine oil SYNPOWER (4L) 5W40 ;API CF; SM; SN; ACEA A3; B4; FIAT 9.55535 H2; GM LL-B-025; MB 229.5; OPEL LL-B-025; PORSCHE A40; RENAULT RN 0700; RENAULT RN 0710; VW 502.00; VW 505.00

Cross references Engine Oil 5W40 4l SYNPOWER

Cross references
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

5W40 4l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.66
65.55 £
(19.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4l

5W40 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.24
35.20 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.80
44.00 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 5W40 5l EVOLUTION

5W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
66.82
55.68 £
(13.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 5W40 4l EVOLUTION

5W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
53.50
44.58 £
(13.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 5W40 5l EVOLUTION

5W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
77.56
64.63 £
(15.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 5l Leichtlauf High Tech

5W40 5l

API CF SM
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
120.34
100.28 £
(24.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 5l Synthoil High Tech

5W40 5l

API CF SM
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
83.76
69.80 £ 129.90 £
(16.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 83.76 £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 4l Molygen

5W40 4l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
106.56
88.80 £
(26.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 5W40 4l M-SUP

5W40 4l

API SL CF SM SN CG-4 CF-4
ACEA A3 B4 B3-16
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.94
39.95 £
(11.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W40 4l M-SUP

5W40 4l

API SL SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.32
36.10 £ 59.16 £
(10.83 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.32 £

MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 6100

5W40 4l

API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
54.10
45.08 £
(13.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 6100

5W40 5l

API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.09
39.24 £ 81.58 £
(9.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 41.44 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 8100

5W40 4l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.48
48.73 £
(14.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100

5W40 5l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.97
26.64 £ 71.10 £
(6.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.97 £
Bestsellers

RAVENOL
Engine Oil 5W40 5l USVO

5W40 5l

API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
138.96
115.80 £
(27.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API SP SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.10
87.58 £
(26.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.94
29.95 £
(8.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE

5W40 5l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.72
26.43 £ 43.66 £
(6.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.72 £
Bestsellers

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W40 5l Quartz

5W40 5l

API SP CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
50.77
42.31 £ 84.88 £
(10.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 50.77 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W40 5l Quartz

5W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.96
29.13 £ 65.20 £
(6.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.96 £
NEW ARRIVALS

TOTALENERGIES
Engine Oil Quartz 5W40

5W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
84.84
70.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l ALL CLIMATE

5W40 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
48.02
40.02 £ 79.66 £
(9.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 48.02 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 4l MAXLIFE

5W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.03
30.86 £ 56.46 £
(9.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.03 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l SYNPOWER

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.48
26.23 £ 78.30 £
(6.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.48 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
210.28
175.23 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x4l

5W40 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
168.12
140.10 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
80.92
67.43 £
(20.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API SP CF SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
111.96
93.30 £
(27.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W40 4l MaxExpert

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.83
30.69 £ 60.54 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.83 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 8100

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
70.18
58.48 £
(17.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 5l TITAN

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
41.38
34.48 £ 74.38 £
(8.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 41.38 £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W40 4l Helix

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
44.53
37.11 £ 64.62 £
(11.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.53 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l MAGNATEC

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
53.40
44.50 £
(13.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100

5W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
35.64
29.70 £ 85.56 £
(7.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.64 £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 5l USVO

5W40 5l

API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
74.45
62.04 £ 104.58 £
(14.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 74.45 £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil Helix 5W40

5W40 5l

API SP
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
80.56
67.13 £
(16.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W40 4l Helix synthetic

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
35.21
29.34 £ 60.06 £
(8.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.21 £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W40 4l Helix synthetic

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
31.93
26.61 £ 60.06 £
(7.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.93 £

OE numbers

G 052 167 M2 VW
G 052 545 M2 VW
G052545M4 VW
G052545M6 VW

Other codes

B076BGS8QJ AMAZON (ASIN)
872381 ARTNR_Z_OE
SP5W40 ARTNR_Z_TCD
CH U. XDI 5W40 4L M IC KROSY
CH U. XDI 5W40 5L M IC KROSY
LIM1856 5W40 5L WYP IC KROSY
PLAT CL. GAS 5W40 4,5L IC KROSY
QUARTZ 9000 5W40 5L WYP IC KROSY
SELENIA K 5W40 2L IC KROSY
SYNER-G 5W40 4L IC KROSY
ULTRA F. C3 5W40 4L SET S IC KROSY
908762 NR_KAT
FIAT 9.55535 H2 OEM SPECYFIKACJA
GM LL-B-025 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.5 OEM SPECYFIKACJA
OPEL LL-B-025 OEM SPECYFIKACJA
PORSCHE A40 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0700 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0710 OEM SPECYFIKACJA
VW 502.00 OEM SPECYFIKACJA
VW 505.00 OEM SPECYFIKACJA
872381 VALVOLINE
908762 VALVOLINE
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W40 4l SYNPOWER
Product opinion:Engine Oil 5W40 4l SYNPOWER
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.