Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Manufacturer

Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

API

ACEA

Intended use

Base technology

Offer

Oils engine 5W40

  • 1
  • 2
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

ORLEN
Engine Oil 5W40 1l MaxExpert

5W40 1l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.54
11.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l MAGNATEC

5W40 4l

API CF SM
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.84
36.53 £ 53.44 £
(10.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.84 £

REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
99.83
83.19 £ 170.32 £
(6.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 99.83 £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W40 20L

5W40 20l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
390.66
325.55 £
(19.53 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 3x4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
88.12
73.43 £ 140.14 £
(7.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 88.12 £

ELF
Engine Oil 5W40 1l EVOLUTION

5W40 1l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.14
15.95 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 5l TITAN

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
8 pcs.
56.51
47.09 £ 97.62 £
(11.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.51 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x5l synthetic

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
1 pcs.
193.42
161.18 £
(9.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 2 of 2