Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Viscosity
OEM spec
Product line
Intended use
Base technology
Offer
Oils engine 5W40
Sports oils
Performance
45.84
38.20 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Sports oils
Performance
176.74
147.28 £
(44.19 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CASTROL
Engine Oil 5W40 4x4l EDGE
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
296.56
247.13 £
(18.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
58.27
48.56 £ 92.76 £
(11.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
58.27 £
Bestsellers
52.42
43.68 £ 74.14 £
(13.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
52.42 £
Bestsellers
37.50
31.25 £ 74.32 £
(9.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
37.50 £
14.40
12.00 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
11.20
9.33 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l synthetic
API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
49.26
41.05 £
(9.85 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
9.24
7.70 £ 15.90 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
9.24 £
38.05
31.71 £ 76.44 £
(7.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.05 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 1l TopTec 4100
API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
16.73
13.94 £ 27.28 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
16.73 £
Bestsellers
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 5l TopTec 4100
API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
81.90
68.25 £ 120.22 £
(16.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
81.90 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 4l TopTec 4100
API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
81.25
67.71 £ 108.22 £
(20.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
81.25 £
Bestsellers
70.98
59.15 £
(17.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
38.58
32.15 £ 82.54 £
(7.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.58 £
Bestsellers
9.25
7.71 £ 21.60 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
9.25 £
52.54
43.78 £
(13.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
91.24
76.03 £
(22.81 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
49.12
40.93 £
(12.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
13.00
10.83 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
40.82
34.02 £ 59.98 £
(8.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
40.82 £
91.38
76.15 £
(18.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
21.58
17.98 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
87.18
72.65 £
(17.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
18.94
15.78 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
17.33
14.44 £ 23.20 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
17.33 £
Bestsellers
107.46
89.55 £
(21.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W40 5L
API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
101.98
84.98 £
(20.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W40 1L
API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
23.88
19.90 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
1 of 2
next