Parts & Accessories Catalogue
CASTROL
Grease 0,4l LMX
Name Bearing grease
Capacity [l] 0.4
OEM spec MB 265.1 MAN 284 LI-H2
Product line LMX
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
Application type cartouche
Offer Truck
EUR1 certificate Yes Yes
23.94
19.95 £
(59.85 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Motorcycle
CASTROL
Transmission oil 10W40 CASTROL MTX 1l, API SG Mineral
API SG
Intended use Motorcycles
Base technology Mineral
9.28
7.73 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Motorcycle
CASTROL
4T engine oil 10W50 CASTROL Power 1 Racing 4l 4T, API SP JASO MA-2 synthetic
API SP
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
66.35
55.29 £ 73.24 £
(16.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
66.35 £
CASTROL
Bearing grease 100 18l SPHEEROL
Name Bearing grease
Viscosity 100
Capacity [l] 18
Product line SPHEEROL
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
Offer Truck
EUR1 certificate Yes Yes
442.08
368.40 £
(24.56 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Motorcycle
CASTROL
2T engine oil CASTROL Power 1 Scooter 1l 2T, API TC+ JASO FD Semi-synthetic
API TC+
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
18.88
15.73 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CASTROL
Bearing grease LMX
Name Bearing grease
OEM spec MB 265.1 MAN 284 LI-H2
Product line LMX
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
614.68
512.23 £ 1 132.90 £
(24.59 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
623.70 £
Motorcycle
CASTROL
4T engine oil 10W50 CASTROL Power 1 Ultimate 1l, API SP JASO MA-2 synthetic
API SP
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
15.48
12.90 £ 19.18 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
15.48 £
Motorcycle
CASTROL
Shock absorber oil CASTROL Fork Oil 0,5l
Intended use Motorcycles
5.90
4.92 £ 9.34 £
(11.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
5.90 £
Motorcycle
CASTROL
4T engine oil 5W40 CASTROL Power 1 Ultimate 1l 4T, API SP JASO MA-2 synthetic
API SP
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
16.02
13.35 £ 21.64 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
16.02 £
CASTROL
Bearing grease 0,4l SPHEEROL
Name Bearing grease
Capacity [l] 0.4
Product line SPHEEROL
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
Application type cartouche
15.88
13.23 £
(39.70 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Motorcycle
CASTROL
4T engine oil 5W40 CASTROL Power 1 Scooter 1l 4T, API SL JASO MB synthetic
API SL
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
18.52
15.43 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Motorcycle
CASTROL
4T engine oil 10W40 CASTROL Power 1 Ultimate 4l 4T, API SP JASO MA-2 synthetic
API SP
Intended use Motorcycles Quad
Base technology synthetic
54.82
45.68 £ 74.58 £
(13.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
54.82 £
Motorcycle
CASTROL
Chain grease CASTROL CHAIN SPRAY 0,4l for greasing synthetic
Name Chain grease
Capacity [l] 0.4
Product line CHAIN SPRAY
Intended use Motorcycles Quad
Application type spray
Base technology synthetic
12.18
10.15 £ 16.54 £
(30.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
12.18 £
Motorcycle
CASTROL
2T engine oil CASTROL 1l 2T, API TC JASO FB Mineral
API TC
Intended use Motorcycles
Base technology Mineral
10.24
8.53 £ 12.94 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
10.24 £
Motorcycle
CASTROL
2T engine oil CASTROL A747 1l 2T competitive, API TC
API TC
Intended use Motorcycles
23.44
19.53 £ 27.96 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
23.44 £
Motorcycle
CASTROL
Shock absorber oil CASTROL Fork Oil 0,5l
Intended use Motorcycles
8.86
7.38 £
(17.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Motorcycle
CASTROL
Engine Oil 10W30 4l Power 1 Ultimate synthetic
API SP
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
51.24
42.70 £ 76.00 £
(12.81 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
51.24 £
CASTROL
Bearing grease 0,4l SPHEEROL
Name Bearing grease
Capacity [l] 0.4
Product line SPHEEROL
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
13.18
10.98 £
(32.95 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Motorcycle
CASTROL
Transmission oil 75W140 CASTROL MTX 1l, API GL-5 synthetic
API GL-5
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
25.54
21.28 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Motorcycle
CASTROL
Engine Oil 1l Power 1 Ultimate synthetic
API TC+
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
13.01
10.84 £ 20.64 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
13.01 £
CASTROL
Bearing grease SPHEEROL 18kg
Name Bearing grease
Product line SPHEEROL
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
385.00
320.83 £
(21.39 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Motorcycle
CASTROL
4T engine oil CASTROL Power 1 1l 4T, API SN JASO MA-2 Semi-synthetic
API SN
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
17.10
14.25 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Motorcycle
CASTROL
4T engine oil CASTROL Power 1 4l 4T, API SN JASO MA-2 Semi-synthetic
API SN
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
65.32
54.43 £
(16.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Motorcycle
CASTROL
Shock absorber oil CASTROL Fork Oil 0,5l
Intended use Motorcycles
9.70
8.08 £
(19.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Motorcycle
CASTROL
4T engine oil 20W50 CASTROL Power 1 4l 4T, API SN JASO MA-2 Mineral
API SN
Intended use Motorcycles
Base technology Mineral
52.14
43.45 £
(13.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Motorcycle
CASTROL
4T engine oil 10W40 CASTROL Power 1 Ultimate 1l 4T, API SP JASO MA-2 synthetic
API SP
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
15.66
13.05 £ 19.54 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
15.66 £
Motorcycle
CASTROL
4T engine oil 10W40 CASTROL Power 1 1l 4T, API SL JASO MA-2 Semi-synthetic
API SL
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
17.10
14.25 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Motorcycle
CASTROL
4T engine oil 10W40 CASTROL Power 1 4l 4T, API SL JASO MA-2 Semi-synthetic
API SL
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
65.32
54.43 £
(16.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Motorcycle
CASTROL
Engine Oil 10W30 1l Power 1 Ultimate synthetic
API SP
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
12.80
10.67 £ 19.90 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
12.80 £