Filters


Availability


Price



Manufacturer

Size

Industrial oils - Oils

A~5010182
  • 1
  • 2
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

MOTUL
Oil, automated manual transmission (AMT) DRIVE SUPRA ATF DII 1L

208l

Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.72
10.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Automatic transmission oil 1l NGEN

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.38
9.48 £ 20.86 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 11.38 £

MOTUL
Automatic transmission oil 1l ATF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
22.66
18.88 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Automatic transmission oil 1l MULTI

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.96
30.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Automatic transmission oil DRIVE MEGA X ATF DIII 1L

1l

Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.80
7.33 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Automatic transmission oil DRIVE MEGA X ATF DIII 5L

5l

Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
55.48
46.23 £
(11.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Automatic transmission oil 1l MULTI

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.95
8.29 £ 23.22 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.95 £

MOTUL
Automatic transmission oil 1l

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.31
7.76 £ 23.52 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.31 £
Motorcycle

MOTUL
Air filter oil MOTUL AIR FILTER SPRAY 0,4l for greasing for foam/sponge filters

0.4l

Intended use Motorcycles Quad
Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.65
5.54 £ 12.78 £
(16.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 6.65 £
Motorcycle

MOTUL
Brake system cleaning agent MOTUL BREAKE CLEAN 0,4l for cleaning

0.4l

Intended use Motorcycles Quad
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.87
4.89 £ 13.00 £
(14.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 5.87 £
Motorcycle

MOTUL
Chain grease MOTUL CHAIN PASTE 0,15l for greasing

0.15l

Intended use Motorcycles Quad
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.28
9.40 £
(75.20 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Manual Transmission Oil 1l PA

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.47
9.56 £ 21.34 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.72 £

MOTUL
Transmission Oil DRIVE SUPRA 80W90 5L

80W90 5l

API GL-5 GL-4
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
55.48
46.23 £
(11.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Transmission Oil DRIVE SUPRA 80W90 1L

80W90 1l

API GL-5 GL-4
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.56
11.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Manual Transmission Oil 75W90 1l GEAR

75W90 1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.90
10.75 £ 30.10 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.90 £

MOTUL
Manual Transmission Oil 75W90 1l GEAR

75W90 1l

API GL-5 LIMITED SLIP (LS)
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.13
15.11 £ 40.86 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 18.13 £

MOTUL
Manual Transmission Oil 75W140 1l GEAR

75W140 1l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
22.45
18.71 £ 43.44 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 22.45 £

MOTUL
Oil, automated manual transmission (AMT) 70W 1l GEAR

70W 1l

API GL-4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.10
10.92 £ 19.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.10 £
Bestsellers

MOTUL
Oil, automated manual transmission (AMT) 75W80 1l

75W80 1l

API GL-4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.08
9.23 £ 19.12 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 11.08 £

MOTUL
Oil, automated manual transmission (AMT) 75W 1l

75W 1l

API GL-4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.49
8.74 £ 19.78 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.49 £

MOTUL
Manual Transmission Oil 80W90 1l MOS2

80W90 1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.96
13.30 £ 23.68 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 15.96 £
Bestsellers

MOTUL
Manual Transmission Oil 75W80 1l MOTYLGEAR

75W80 1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
22.62
18.85 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Manual Transmission Oil 75W80 5l MOTYLGEAR

75W80 5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
95.04
79.20 £
(19.01 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Manual Transmission Oil 75W85 1l MOTYLGEAR

75W85 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.84
18.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Manual Transmission Oil 75W90 5l MOTYLGEAR

75W90 5l

API GL-5 GL-4
Intended use Passenger cars Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
107.46
89.55 £
(21.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Manual Transmission Oil 75W90 1l MOTYLGEAR

75W90 1l

API GL-5 GL-4
Intended use Passenger cars Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.83
7.36 £ 22.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.83 £

MOTUL
Transmission Oil MULTIA SUPRA U 10W30 5L

10W30 5l

API GL-4
Intended use Agro
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.80
49.83 £
(11.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Automatic transmission oil 1l

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
40.44
33.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

MOTUL
Anti-corrosion agent MOTUL E.Z. LUBE 0,4l środki zabezpieczające

0.4l

Intended use Motorcycles Quad
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.64
14.70 £
(44.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

MOTUL
Air filter wash MOTUL AIR FILTER CLEAN 5l for cleaning for foam/sponge filters

5l

Intended use Motorcycles Quad
Add to cart
(0)
7 pcs.
65.18
54.32 £ 102.42 £
(13.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 65.18 £
1 of 2 next

Premium Industrial Oils for Reliable Performance

At IC24.uk, we proudly offer a curated selection of high-quality industrial oils designed to meet the demanding requirements of modern machinery and automotive applications. Whether you're managing a busy workshop, operating heavy-duty vehicles, or maintaining essential mechanical systems, our industrial oils ensure optimal lubrication, thermal stability, and wear protection across a wide range of environments.

Why Choose Our Industrial Oils?

Our range features oils formulated with advanced additives and base stocks to deliver exceptional performance and durability. These products support:

  • Extended service intervals – Reduce downtime and increase efficiency.
  • Outstanding protection – Guard against rust, corrosion, and oxidation.
  • Thermal and oxidative stability – Reliable performance under high-stress conditions.
  • Compatibility – Suitable for hydraulic systems, compressors, gearboxes, and other critical applications.

Applications Across Industries

From construction and agriculture to transport and manufacturing, our industrial oils are trusted by professionals across the UK. Each formulation is tested to meet or exceed OEM specifications, ensuring compatibility with leading machinery brands. Whether you're working with hydraulic systems, industrial gear units, or heavy-duty diesel engines, our oils are designed to keep your equipment running smoothly and reliably.

Trusted Quality & Consistency

Every product in this category is selected for its proven reliability and compliance with industry standards. We work with established manufacturers to ensure consistent supply, batch integrity, and long-term value. When you choose IC24.uk, you're not only choosing quality products but also a trusted UK-based supplier that understands the critical role industrial oils play in your operations.

Fast UK Delivery & Expert Support

We understand the urgency of maintenance and repair needs. That’s why we offer fast and secure UK-wide delivery alongside expert technical support from our customer service team. If you're unsure which industrial oil best suits your application, our specialists are here to help.

Explore More for Complete Protection

Looking to protect your vehicle’s electrical systems as well? Check out our Surge Protection Units – the ideal complement to a well-lubricated, high-performing system.