Availability


Price



Size

Oils, Fluids & Chemicals

A~5090009

MOBIL
Bearing grease 18l MOBILUX

Name Bearing grease
Capacity [l] 18
Product line MOBILUX
Intended use Agro Industry
Offer Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
180.91
150.76 £ 322.86 £
(10.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 180.91 £

TRW
Brake fluid DOT4 20l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
199.06
165.88 £
(9.95 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 5W40 5l Racing Competition Synto

5W40 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
198.34
165.28 £
(39.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 5l AGRIFARM

10W40 5l

API CI-4 CJ-4 CI-4+ CK-4
ACEA E11 E4 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.36
66.13 £
(15.87 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 1l TITAN

5W40 1l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.98
12.48 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil DELVAC 15W40

15W40 4l

API CF CG-4 CH-4 SJ CF-4
ACEA E3
Intended use Truck Agro
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.08
29.23 £ 54.10 £
(8.77 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.08 £

ORLEN
Engine Oil 15W40 5l

15W40 5l

API CC SF
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.20
29.33 £
(7.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 1l USVO

0W30 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.08
31.73 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil RAV TURBO VST 5W40 10L

5W40 10l

API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
267.88
223.23 £
(26.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 10W30 5l REVFARM

10W30 5l

API CI-4 CJ-4 CK-4
ACEA E7 E6 E9
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.42
32.02 £ 50.86 £
(7.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.42 £

TOTALENERGIES
Engine Oil QUARTZ 5W30 I. FGO 1L

5W30 1l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.58
15.48 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Hydraulic oil 46 5l HM/HLP

46 5l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.20
26.00 £
(6.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Manual Transmission Oil 1l

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.74
41.45 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOPAR
Manual Transmission Oil 68218655AC

75W90 0.946l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.48
41.23 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE MERCEDES
Manual Transmission Oil 000 989 44 04 11FDNW

1l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.08
23.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Manual Transmission Oil 85W140 5l GEAR OIL

85W140 5l

API GL-5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
40.18
33.48 £
(8.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Agro oil 10W30/75W80/J300/J306 5l REVFARM

J306 5l

API GL-4 CD CE
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.97
23.31 £ 41.04 £
(5.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.97 £

OE MAZDA
Coolant Green L247-CL-005 5L

Name Coolant
Capacity [l] 5
Colour Green
Norm MAZDA FL22
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.15
28.46 £ 44.44 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.15 £

ORLEN
Special grease 17l GREASEN GRAFIT

Name Special grease
Capacity [l] 17
Product line GREASEN GRAFIT
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Offer Truck
EUR1 certificate Yes Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
118.78
98.98 £
(6.99 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 6 5l MIXOL S

6 5l

API TB TA
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.90
30.75 £
(7.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

MOTUL
4T engine oil 5W40 MOTUL 300V Off Road 4l 4T ester >JASO MA2 synthetic

5W40 4l

Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
130.80
109.00 £
(32.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 20W50 SILKOLENE V-Twin 1l 4T recommended for cruisers with large V-twin engines, API SG; SH; SJ JASO MA-2 Mineral

20W50 1l

API SJ SG SH
Intended use Motorcycles
Base technology Mineral
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.00
13.33 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 1l CVTF NS2/J1

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.82
30.68 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 10l

10l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
420.54
350.45 £
(42.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Bearing grease GREASE synthetic 0,4kg

Name Bearing grease
Product line GREASE
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
Application type cartouche
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
3.61
3.01 £ 5.62 £
(9.03 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 3.61 £
Motorcycle

MOTUL
Brake fluid MOTUL DOT4; DOT5.1 5l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
125.32
104.43 £
(25.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

GIPRO
Additive, soot/particulate filter regeneration HP201-2

Capacity [l] 1
Name Diesel additives
Intended use (parts, components) for DPF/FAP filter
Generation generacja 2
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.64
50.53 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W30 1l MAGNATEC

5W30 1l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.66
15.55 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 0W20 5l GTX

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
55.34
46.12 £ 76.44 £
(11.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 55.34 £

ELF
Engine Oil 0W40 1l EVOLUTION

0W40 1l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
25.24
21.03 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 49 of 78 next

Oils and Chemicals – The Lifeblood of Your Car 

A car isn’t just a collection of mechanical parts like suspension or braking systems. It also relies on the essential fluids that keep these systems operational. Essentially, every moving part of a vehicle requires some form of lubrication. Hydraulic systems, such as the braking system or power steering, need fluid to function and perform their tasks effectively. 

Oils and chemicals are therefore indispensable for any vehicle. They ensure that the intricate machinery of a car remains functional. Comparing the complex network of fuel, brake, and other lines to the human circulatory system is entirely justified. 

Engine Oils – The Most Crucial Fluid in Every Car 

One of the most critical fluids in any vehicle powered by an internal combustion engine, including cars and motorcycles, is engine oil. It ensures the proper operation of the engine. 

In modern engines, engine oil does much more than create a protective film for moving parts. It also helps maintain the condition of timing belts, especially wet timing belts that operate in an oil bath, significantly extending their lifespan. 

Beyond lubricating moving engine parts, engine oil also: 

Modern engine oils are multi-functional products. This is why choosing the right oil for your engine type is so important. 

Today’s synthetic oils offer superior protection compared to traditional mineral oils, especially for vehicles operating under demanding conditions. 

When selecting an engine oil for your car, always consider the viscosity grade required. This determines the oil's thickness, which is crucial for your engine's specific needs. Consult a mechanic or check your car manufacturer’s recommendations for the best choice. 

Additional Chemicals and Other Automotive Oils 

Although modern oils come with numerous additives, many drivers opt for extra automotive chemicals, such as oil additives like ceramic protectants, which provide additional protection to cylinder surfaces. 

Your car also contains gear oil for the gearbox, ensuring smooth and long-lasting operation. 

Besides oils and fuel, AdBlue has become a standard fluid. AdBlue is a urea solution injected into the catalytic converter of diesel engines to break down harmful nitrogen oxides into environmentally safe compounds. 

Once a novelty, AdBlue dispensers are now a common sight at fuel stations across the UK. For passenger cars, smaller amounts are available in bottles or canisters, suitable for individual use. 

Automotive Chemicals – Essential Fluids for Every Car 

Every car contains a variety of essential fluids. In addition to oils, gear oils, and AdBlue, you’ll also find: 

All of these automotive chemicals are crucial for the smooth operation of a vehicle’s components. Without coolant, the cooling system would fail, leading to engine overheating and potential damage. Without brake fluid, the braking system would cease to function, putting safety at risk. 

While these are the most important fluids, automotive chemicals also include products for cleaning and protecting your car’s exterior and interior, such as polish for the paintwork, dashboard cleaners, and leather conditioners. 

Removing stubborn stains or cleaning an engine in older cars would be almost impossible without the right chemicals. 

Top Oils and Chemicals from Trusted Brands at Inter Cars 

The Inter Cars range includes oils and chemicals from trusted brands. Our selection features names like: 

Since oils and chemicals play a vital role in vehicle performance, selecting the right products is essential for safety and reliability on the road. 

Choose high-quality oils and chemicals from Inter Cars to ensure your car runs smoothly. Don’t wait – take care of your vehicle today! 

FAQ Section

Does the brand of engine oil matter?

It’s hard to give a definitive answer. Avoid unknown brands, even if they appear to meet standards. Trusted brands like Castrol, Shell, Total, Mobil, and Elf are safe bets. Smaller brands such as Comma, Gulf, Motul, Ravenol, Liqui Moly, Valvoline, and Fuchs are also excellent choices. Polish refineries like Orlen and Lotos produce reliable oils too. Manufacturer certifications are a good guideline when choosing. 

Where can I dispose of used engine oil?

Some petrol stations and garages accept used oil, though they aren’t obligated to. The best option is to change your oil at a reputable garage that can legally store and dispose of it. 

What is AdBlue?

AdBlue is a fluid essential for SCR systems in modern diesel engines. If your car runs out of AdBlue, a warning will alert you, and in extreme cases, the engine may not start.