Availability


Price



Size

Oils, Fluids & Chemicals

A~5090009

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Special Tec DX1

5W30 5l

API SN ILSAC GF-5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
116.88
97.40 £
(23.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil CLASSIC 10W40

10W40 2l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.04
30.03 £
(18.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 0W30 4l ULTRA FORCE

0W30 4l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.66
43.88 £ 73.20 £
(13.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 52.66 £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W30 20L

5W30 20l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
347.14
289.28 £
(17.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Hydraulic oil 100 5l REVLINE

100 5l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.38
29.48 £
(7.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 1l SSG

1l

API GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.38
31.15 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 1l SLS

1l

API GL-5 LIMITED SLIP (LS)
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
45.70
38.08 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Manual Transmission Oil 80W90 5l GEAR OIL

80W90 5l

API GL-5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.00
35.00 £
(8.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Special grease 9l GREASEN GRAFIT

Name Special grease
Capacity [l] 9
Product line GREASEN GRAFIT
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Offer Truck
EUR1 certificate Yes Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
33.01
27.51 £ 64.18 £
(3.67 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 33.01 £
Motorcycle

SILKOLENE
Transmission oil 80W90 SILKOLENE SCOOTER GEAR OIL 0,125l for transmissions in scooters, API GL-4 Mineral

80W90 0.125l

API GL-4
Intended use Motorcycles
Base technology Mineral
Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.28
5.23 £
(50.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

MOTUL
Engine Oil 0W30 1l 300V Racing/Road synthetic

0W30 1l

Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.38
17.82 £ 42.54 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 21.38 £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 15W50 SILKOLENE PRO 4 1l 4T ester, API SN JASO MA-2 synthetic

15W50 1l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.72
16.43 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 5W40 SILKOLENE PRO 4 1l 4T ester, API SN JASO MA-2 synthetic

5W40 1l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.72
16.43 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FEBI
AD BLUE liquid FE171331

Capacity [l] 3,5
Net weight [kg] 3.82
Norm EURO 5 EURO 6
Selling unit 1 pc.
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
33.52
27.93 £
(9.58 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Automatic transmission oil 1l TITAN

1l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.84
25.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 1l Type D

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.30
23.58 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

THERMOTEC COOLANTS
Antifreeze/coolant fluids and concentrates (G11/G48) Blue KTT G11 5L CONC SET

Name Antifreeze/coolant fluids and concentrates
Coolant type G11/G48
Capacity [l] 5
Colour Blue
Norm PN-C-40007:2000 ASDM D 3306
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.90
49.08 £ 72.54 £
(2.95 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 58.90 £

CRC
Zinc Spray CRC ZINC PRIMER IND 500ML

Name Anticorrosion agent
Capacity [l] 0,5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
24.28
20.23 £
(48.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTIP
Zinc Spray 090105

Name Anticorrosion agent
Capacity [l] 0,5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.10
11.75 £
(28.20 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
Electric elements cleaning agent CONTACT CLEANER 0,5L

Capacity [l] 0,5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.14
11.78 £
(28.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 5W50 5l Racing Rally Synto

5W50 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
224.34
186.95 £
(44.87 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
NEW ARRIVALS

OE HONDA
Engine Oil 08232-P99-K4LPRO

0W20 4l

API SN ILSAC GF-5
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
106.18
88.48 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE HONDA
Engine Oil 5W30 1l GREENTEC

5W30 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.38
36.98 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 15W40 5l SUPEROL

15W40 5l

API SC CB
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.50
31.25 £
(7.50 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 1l Cleansynto

5W30 1l

API CF SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.76
24.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W40 1l Quartz

0W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.12
17.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
Chain lubricant 0,15l PRO CHAIN synthetic

Name Chain grease
Capacity [l] 0.15
Product line PRO CHAIN
Intended use Motorcycles Quad
Application type spray
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.24
4.37 £ 7.96 £
(34.93 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 5.24 £

FEBI
Manual Transmission Oil 0,275l

0.275l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
26.86
22.38 £
(97.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 1l MZG

1l

API GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
25.12
20.93 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Agro oil 10W40 5l Kart GP

10W40 5l

API GL-4 CG-4
ACEA E3
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.26
31.88 £
(7.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 50 of 78 next

Oils and Chemicals – The Lifeblood of Your Car 

A car isn’t just a collection of mechanical parts like suspension or braking systems. It also relies on the essential fluids that keep these systems operational. Essentially, every moving part of a vehicle requires some form of lubrication. Hydraulic systems, such as the braking system or power steering, need fluid to function and perform their tasks effectively. 

Oils and chemicals are therefore indispensable for any vehicle. They ensure that the intricate machinery of a car remains functional. Comparing the complex network of fuel, brake, and other lines to the human circulatory system is entirely justified. 

Engine Oils – The Most Crucial Fluid in Every Car 

One of the most critical fluids in any vehicle powered by an internal combustion engine, including cars and motorcycles, is engine oil. It ensures the proper operation of the engine. 

In modern engines, engine oil does much more than create a protective film for moving parts. It also helps maintain the condition of timing belts, especially wet timing belts that operate in an oil bath, significantly extending their lifespan. 

Beyond lubricating moving engine parts, engine oil also: 

Modern engine oils are multi-functional products. This is why choosing the right oil for your engine type is so important. 

Today’s synthetic oils offer superior protection compared to traditional mineral oils, especially for vehicles operating under demanding conditions. 

When selecting an engine oil for your car, always consider the viscosity grade required. This determines the oil's thickness, which is crucial for your engine's specific needs. Consult a mechanic or check your car manufacturer’s recommendations for the best choice. 

Additional Chemicals and Other Automotive Oils 

Although modern oils come with numerous additives, many drivers opt for extra automotive chemicals, such as oil additives like ceramic protectants, which provide additional protection to cylinder surfaces. 

Your car also contains gear oil for the gearbox, ensuring smooth and long-lasting operation. 

Besides oils and fuel, AdBlue has become a standard fluid. AdBlue is a urea solution injected into the catalytic converter of diesel engines to break down harmful nitrogen oxides into environmentally safe compounds. 

Once a novelty, AdBlue dispensers are now a common sight at fuel stations across the UK. For passenger cars, smaller amounts are available in bottles or canisters, suitable for individual use. 

Automotive Chemicals – Essential Fluids for Every Car 

Every car contains a variety of essential fluids. In addition to oils, gear oils, and AdBlue, you’ll also find: 

All of these automotive chemicals are crucial for the smooth operation of a vehicle’s components. Without coolant, the cooling system would fail, leading to engine overheating and potential damage. Without brake fluid, the braking system would cease to function, putting safety at risk. 

While these are the most important fluids, automotive chemicals also include products for cleaning and protecting your car’s exterior and interior, such as polish for the paintwork, dashboard cleaners, and leather conditioners. 

Removing stubborn stains or cleaning an engine in older cars would be almost impossible without the right chemicals. 

Top Oils and Chemicals from Trusted Brands at Inter Cars 

The Inter Cars range includes oils and chemicals from trusted brands. Our selection features names like: 

Since oils and chemicals play a vital role in vehicle performance, selecting the right products is essential for safety and reliability on the road. 

Choose high-quality oils and chemicals from Inter Cars to ensure your car runs smoothly. Don’t wait – take care of your vehicle today! 

FAQ Section

Does the brand of engine oil matter?

It’s hard to give a definitive answer. Avoid unknown brands, even if they appear to meet standards. Trusted brands like Castrol, Shell, Total, Mobil, and Elf are safe bets. Smaller brands such as Comma, Gulf, Motul, Ravenol, Liqui Moly, Valvoline, and Fuchs are also excellent choices. Polish refineries like Orlen and Lotos produce reliable oils too. Manufacturer certifications are a good guideline when choosing. 

Where can I dispose of used engine oil?

Some petrol stations and garages accept used oil, though they aren’t obligated to. The best option is to change your oil at a reputable garage that can legally store and dispose of it. 

What is AdBlue?

AdBlue is a fluid essential for SCR systems in modern diesel engines. If your car runs out of AdBlue, a warning will alert you, and in extreme cases, the engine may not start.