CASTROL Engine Oil 0W20 5l GTX

Index: GTX 0W20 RN17FE 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
55.34 £
76.44 £
(Price for 1L: 9.22 11.07 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 55.34 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W20
Capacity [l]:
5
OEM spec:
RENAULT RN 17 FE
ACEA:
C5
Product line:
GTX
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
4008177198397, IC-H0IZCX
Item code:
H0IZCX
Item index:
470922
PCN:
27101981
Manufacturer:
CASTROL, Manufacturer: Castrol Ltd, Castrol Technology Centre
Whitchurch Hill, Pangbourne,Berkshire RG8 7QR
United Kingdom [email protected],
Importer: Castrol CEE sp. z o.o.
ul. Grzybowska 62, 00-844 Warszawa [email protected]

Specification Tecdoc

Oil:
Synthetic Oil
SAE viscosity class:
0W-20
Specification:
ACEA C5
Manufacturer Approval:
Renault RN 17FE
Engine oil GTX (5L) 0W20 ; ACEA C5; RENAULT RN 17 FE

Cross references Engine Oil 0W20 5l GTX

Cross references

ELF
Engine Oil 0W20 5l EVOLUTION

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
110.92
92.43 £
(22.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN synthetic

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A RC ILSAC GF-5 SN+
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.74
96.45 £
(23.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l Cleansynto

0W20 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
126.04
105.03 £
(31.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 0W20 5l EVOLUTION

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
125.58
104.65 £
(25.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 0W20 4l M-SUP

0W20 4l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
5 pcs.
73.08
60.90 £
(18.27 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l SPECIFIC

0W20 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
129.88
108.23 £
(25.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

470922 ARTNR_Z_TCD
160A10 CASTROL
160A10 NR_KAT
RENAULT RN 17 FE OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W20 5l GTX
Product opinion:Engine Oil 0W20 5l GTX
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.