ELF Engine Oil 0W16 5l EVOLUTION

Index: EVO 0W16 R-T. ELITE 5L
Rate this product first
Capacity (l):
5
81.78 £
120.24 £
(Price for 1L: 13.63 16.36 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 81.78 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W16
Capacity [l]:
5
OEM spec:
RENAULT AN 2022
API:
SP
API:
ILSAC GF-6B
Product line:
EVOLUTION
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
3425901146300, IC-H001Z4
Item code:
H001Z4
Item index:
Y4D
PCN:
27101981
Manufacturer:
ELF, Manufacturer: Total Energies Lubricants, 562 avenue du Parc de l’Ile, 92029 Nanterre Cedex, France, [email protected]

Specification Tecdoc

API specification:
SP
ILSAC specification:
GF-6B
Manufacturer Approval:
Renault RN22
SAE viscosity class:
0W-16
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil EVOLUTION (5L) 0W16 ;API ILSAC GF-6B; SP; RENAULT AN 2022

Cross references Engine Oil 0W16 5l EVOLUTION

Cross references

CASTROL
Engine Oil 0W16 5l MAGNATEC

0W16 5l

API ILSAC GF-7B SQ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
82.50
68.75 £ 107.52 £
(16.50 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 82.50 £

CASTROL
Engine Oil 0W16 5l GTX

0W16 5l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
54.80
45.67 £ 77.08 £
(10.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 54.80 £

MOTUL
Engine Oil 0W16 5l 8100

0W16 5l

API SP RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
120.88
100.73 £
(24.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 0W16 4l M-SUP synthetic

0W16 4l

API SP ILSAC GF-6B
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
41.80
34.83 £ 72.04 £
(10.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 41.80 £

MOTUL
Engine Oil 0W16 4l NGEN HYBRID

0W16 4l

API SP ILSAC GF-6B
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
47.41
39.51 £ 102.54 £
(11.85 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 47.41 £

RAVENOL
Engine Oil 0W16 4l USVO

0W16 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
61.21
51.01 £ 133.20 £
(15.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 61.21 £

RAVENOL
Engine Oil 0W16 4l Cleansynto

0W16 4l

API ILSAC GF-6B SQ RC SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
94.06
78.38 £
(23.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

7711382295 RENAULT

Other codes

Y4D ARTNR_Z_TCD
2229719 ELF
EVO R-TECH ELITE 0W16 5L ELF
2229719 NR_KAT
RENAULT AN2022 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W16 5l EVOLUTION
Product opinion:Engine Oil 0W16 5l EVOLUTION
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.