Availability


Price



Size

Oils, Fluids & Chemicals

A~5090009

BOSAL
Additive, soot/particulate filter regeneration BOS258-721

Capacity [l] 1
Name Diesel additives
Intended use (parts, components) for DPF/FAP filter
Generation generacja 2
Add to cart
(0)
4 pcs.
64.15
53.46 £ 78.06 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 64.15 £

GIPRO
Additive, soot/particulate filter regeneration LBHP62

Capacity [l] 1,7
Name Diesel additives
Intended use (parts, components) for DPF/FAP filter
Add to cart
(0)
4 pcs.
124.42
103.68 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

GIPRO
Additive, soot/particulate filter regeneration LBHP71

Capacity [l] 2
Name Diesel additives
Intended use (parts, components) for DPF/FAP filter
Add to cart
(0)
4 pcs.
136.84
114.03 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

GIPRO
Additive, soot/particulate filter regeneration LBHP73

Capacity [l] 1
Generation generacja 3
Add to cart
(0)
4 pcs.
96.58
80.48 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 5l TITAN

10W40 5l

API CK-4
ACEA E11 E4 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro
Add to cart
(0)
4 pcs.
63.22
52.68 £ 88.38 £
(12.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 63.22 £

OE FORD
Engine Oil 0W20 1l Magnatec D

0W20 1l

Add to cart
(0)
4 pcs.
37.44
31.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 1l MaxExpert

5W30 1l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
4 pcs.
9.96
8.30 £ 17.98 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.96 £

ORLEN
Engine Oil 15W40 5l

15W40 5l

API CC SF
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
4 pcs.
35.20
29.33 £
(7.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 10W40 4,5l CLASSIC

10W40 4.5l

API CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
4 pcs.
41.28
34.40 £
(9.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 10W40 5l ULTOR

10W40 5l

API SN CI-4 CJ-4 CK-4
ACEA E11 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
4 pcs.
63.18
52.65 £
(12.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil Cleansynto 0W40

0W40 1l

API SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
4 pcs.
31.14
25.95 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 30 4l

30 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
4 pcs.
120.48
100.40 £
(30.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 5l

0W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
4 pcs.
130.42
108.68 £
(26.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l REVFARM

5W30 5l

API SL CI-4 CJ-4 CK-4
ACEA E4 E7 E6 E9
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
4 pcs.
38.16
31.80 £ 52.06 £
(7.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.16 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SM SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
4 pcs.
51.76
43.13 £
(12.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 0W20 1l Helix synthetic

0W20 1l

API SP
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
4 pcs.
21.06
17.55 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
Engine starting fluid 500ml

Name Engine starting fluid
Application facilitates start-up
Intended use engine
Capacity [ml] 500
Add to cart
(0)
4 pcs.
15.28
12.73 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FEBI
Manual Transmission Oil 1l

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
4 pcs.
25.68
21.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Manual Transmission Oil 85W140 5l AGRIFARM

85W140 5l

API GL-5 GL-4
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
4 pcs.
76.74
63.95 £
(15.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 4l PSA

4l

API GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
4 pcs.
111.76
93.13 £
(27.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 90 4l LS

90 4l

API GL-5 LIMITED SLIP (LS)
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
4 pcs.
103.36
86.13 £
(25.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
Joint grease MOS2

Name Joint grease
Product line MOS2
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
Add to cart
(0)
4 pcs.
5.86
4.88 £
(58.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Agro oil 10W30 5l Jasol

10W30 5l

API GL-4
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
4 pcs.
34.42
28.68 £
(6.88 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Performance

BREMBO
Professional brake fluid 04.8164.11

Add to cart
(0)
4 pcs.
64.12
53.43 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Special grease 2l MOBILGREASE synthetic

Name Special grease
Capacity [l] 2
OEM spec MIL PRF-81322G MIL PRF-24508B NATO G-395
Product line MOBILGREASE
Base technology synthetic
Offer Truck
Add to cart
(0)
4 pcs.
254.50
212.08 £
(127.25 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Bearing grease 220 16l Mobilith synthetic

Name Special grease
Viscosity 220
Capacity [l] 16
Product line Mobilith
Intended use Passenger cars Buses Industry
Base technology synthetic
Offer Truck
Add to cart
(0)
4 pcs.
901.36
751.13 £
(56.34 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

PROFITOOL
Special agent, 3,75l 1305-01-Z1

Capacity [l] 3,75
Net weight [kg] 3.75
Removes oil grease heavy dirt fat slight dirt surface soiling
Add to cart
(0)
4 pcs.
17.47
14.56 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

EURORICAMBI
Oils/humidity absorbent 60532359

Offer Truck
Add to cart
(0)
4 pcs.
73.50
61.25 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Universal grease 0,4kg

Name Special grease
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Marine
Application type cartouche
Offer Truck
Add to cart
(0)
4 pcs.
5.95
4.96 £ 9.10 £
(14.88 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 5.95 £
Motorcycle

MOTUL
4T engine oil 0W40 MOTUL Snowpower 1l 4T ester, API SL JASO MA-2 synthetic

0W40 1l

API SL
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
3 pcs.
16.97
14.14 £ 28.38 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 16.97 £
previous 72 of 78 next

Oils and Chemicals – The Lifeblood of Your Car 

A car isn’t just a collection of mechanical parts like suspension or braking systems. It also relies on the essential fluids that keep these systems operational. Essentially, every moving part of a vehicle requires some form of lubrication. Hydraulic systems, such as the braking system or power steering, need fluid to function and perform their tasks effectively. 

Oils and chemicals are therefore indispensable for any vehicle. They ensure that the intricate machinery of a car remains functional. Comparing the complex network of fuel, brake, and other lines to the human circulatory system is entirely justified. 

Engine Oils – The Most Crucial Fluid in Every Car 

One of the most critical fluids in any vehicle powered by an internal combustion engine, including cars and motorcycles, is engine oil. It ensures the proper operation of the engine. 

In modern engines, engine oil does much more than create a protective film for moving parts. It also helps maintain the condition of timing belts, especially wet timing belts that operate in an oil bath, significantly extending their lifespan. 

Beyond lubricating moving engine parts, engine oil also: 

Modern engine oils are multi-functional products. This is why choosing the right oil for your engine type is so important. 

Today’s synthetic oils offer superior protection compared to traditional mineral oils, especially for vehicles operating under demanding conditions. 

When selecting an engine oil for your car, always consider the viscosity grade required. This determines the oil's thickness, which is crucial for your engine's specific needs. Consult a mechanic or check your car manufacturer’s recommendations for the best choice. 

Additional Chemicals and Other Automotive Oils 

Although modern oils come with numerous additives, many drivers opt for extra automotive chemicals, such as oil additives like ceramic protectants, which provide additional protection to cylinder surfaces. 

Your car also contains gear oil for the gearbox, ensuring smooth and long-lasting operation. 

Besides oils and fuel, AdBlue has become a standard fluid. AdBlue is a urea solution injected into the catalytic converter of diesel engines to break down harmful nitrogen oxides into environmentally safe compounds. 

Once a novelty, AdBlue dispensers are now a common sight at fuel stations across the UK. For passenger cars, smaller amounts are available in bottles or canisters, suitable for individual use. 

Automotive Chemicals – Essential Fluids for Every Car 

Every car contains a variety of essential fluids. In addition to oils, gear oils, and AdBlue, you’ll also find: 

All of these automotive chemicals are crucial for the smooth operation of a vehicle’s components. Without coolant, the cooling system would fail, leading to engine overheating and potential damage. Without brake fluid, the braking system would cease to function, putting safety at risk. 

While these are the most important fluids, automotive chemicals also include products for cleaning and protecting your car’s exterior and interior, such as polish for the paintwork, dashboard cleaners, and leather conditioners. 

Removing stubborn stains or cleaning an engine in older cars would be almost impossible without the right chemicals. 

Top Oils and Chemicals from Trusted Brands at Inter Cars 

The Inter Cars range includes oils and chemicals from trusted brands. Our selection features names like: 

Since oils and chemicals play a vital role in vehicle performance, selecting the right products is essential for safety and reliability on the road. 

Choose high-quality oils and chemicals from Inter Cars to ensure your car runs smoothly. Don’t wait – take care of your vehicle today! 

FAQ Section

Does the brand of engine oil matter?

It’s hard to give a definitive answer. Avoid unknown brands, even if they appear to meet standards. Trusted brands like Castrol, Shell, Total, Mobil, and Elf are safe bets. Smaller brands such as Comma, Gulf, Motul, Ravenol, Liqui Moly, Valvoline, and Fuchs are also excellent choices. Polish refineries like Orlen and Lotos produce reliable oils too. Manufacturer certifications are a good guideline when choosing. 

Where can I dispose of used engine oil?

Some petrol stations and garages accept used oil, though they aren’t obligated to. The best option is to change your oil at a reputable garage that can legally store and dispose of it. 

What is AdBlue?

AdBlue is a fluid essential for SCR systems in modern diesel engines. If your car runs out of AdBlue, a warning will alert you, and in extreme cases, the engine may not start.