Availability


Price



Size

Oils, Fluids & Chemicals

A~5090009

RAVENOL
Automatic transmission oil 10l Type F

10l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
1 pcs.
230.40
192.00 £
(23.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Automatic transmission oil 1l ATF

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
25.06
20.88 £ 28.56 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 25.06 £

RAVENOL
Antifreeze/coolant fluids and concentrates (G12 Evo/G65) Pink RAV ETC C12 EVO CONC 20L

Name Antifreeze/coolant fluids and concentrates
Coolant type G12 Evo/G65
Capacity [l] 20
Colour Pink
Norm JIS K 2234 MAN 324 NF FORD ESD-M97B49-A DEUTZ DQC CC-14 VW TL 774-L BMW LC-87 (BMW GS 94000) LIEBHERR LH-01-COL3A ÖNORM V5123 VOLVO VCS 2 VOLVO TR-31854114-002 VOLVO TR-1286083 DTFR 29C100 DTFR 29C120 BS 6580:2010 MB 325.0 ASTM D6210 CUNA NC 956-16 ASTM D3306 VOLVO 128603 CUMMINS CES 14603 ASTM D4985 IVECO 18-1830 MAN 324 SI-OAT FIAT 9.55523 MB 325.5 SAE J1034 MB 325.6 MTU MTL 5048 SCANIA TB 1451
Add to cart
(0)
1 pcs.
128.53
107.11 £ 189.76 £
(6.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 128.53 £

CASTROL
Bearing grease LMX

Name Bearing grease
OEM spec MB 265.1 MAN 284 LI-H2
Product line LMX
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
Add to cart
(0)
1 pcs.
614.68
512.23 £ 1 132.90 £
(24.59 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 623.70 £

FUCHS OIL
Universal grease 5l RENOLIT

Name Universal grease
Capacity [l] 5
Product line RENOLIT
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
Offer Truck
Add to cart
(0)
1 pcs.
86.92
72.43 £
(17.38 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Bearing grease 9kg

Name Bearing grease
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Offer Truck
Add to cart
(0)
1 pcs.
93.88
78.23 £
(10.43 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Bearing grease LITEN EP 4,5kg

Name Bearing grease
Capacity [l] 4.5
Product line LITEN EP
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
Offer Truck
EUR1 certificate Yes Yes Yes
Add to cart
(0)
1 pcs.
39.64
33.03 £
(8.81 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Central lubrication system grease 9l GREASEN

Name Centralized lubrication system grease
Capacity [l] 9
OEM spec MAN 283 LI-P 00/000
Product line GREASEN
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Offer Truck
EUR1 certificate Yes Yes Yes
Add to cart
(0)
1 pcs.
108.78
90.65 £
(12.09 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Central lubrication system grease GREASE 9kg

Name Centralized lubrication system grease
Capacity [l] 9
Product line GREASE
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Offer Truck
Add to cart
(0)
1 pcs.
38.71
32.26 £ 59.50 £
(4.30 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.71 £

REVLINE
Chassis grease GREASE 9kg

Name Underbody grease
Capacity [l] 9
Product line GREASE
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Offer Truck
Add to cart
(0)
1 pcs.
33.17
27.64 £ 49.12 £
(3.69 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 33.17 £

TEXTAR
Brake fluid DOT4 5l

Add to cart
(0)
1 pcs.
50.82
42.35 £
(10.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

GIPRO
Additive, soot/particulate filter regeneration KITFAP1

Name Diesel additives
Add to cart
(0)
1 pcs.
17.88
14.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

GIPRO
Additive, soot/particulate filter regeneration LBHP64

Capacity [l] 1,7
Name Diesel additives
Intended use (parts, components) for DPF/FAP filter
Add to cart
(0)
1 pcs.
133.54
111.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

WALKER
Additive, soot/particulate filter regeneration WALK80619

Capacity [l] 1
Name Diesel additives
Intended use (parts, components) for DPF/FAP filter
Generation generacja 3
Add to cart
(0)
1 pcs.
77.88
64.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

WALKER
Additive, soot/particulate filter regeneration WALK83609

Capacity [l] 1,1
Name Diesel additives
Intended use (parts, components) for DPF/FAP filter
Add to cart
(0)
1 pcs.
113.08
94.23 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

WALKER
Additive, soot/particulate filter regeneration WALK83610

Capacity [l] 2,2
Name Diesel additives
Intended use (parts, components) for DPF/FAP filter
Add to cart
(0)
1 pcs.
161.58
134.65 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

WALKER
Additive, soot/particulate filter regeneration WALK83616

Capacity [l] 1,6
Name Diesel additives
Intended use (parts, components) for DPF/FAP filter
Add to cart
(0)
1 pcs.
138.66
115.55 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

WALKER
Additive, soot/particulate filter regeneration WALK83617

Capacity [l] 3,3
Name Diesel additives
Intended use (parts, components) for DPF/FAP filter
Add to cart
(0)
1 pcs.
210.06
175.05 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 0W40 4l EDGE

0W40 4l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
66.49
55.41 £ 89.52 £
(16.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 66.49 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 0W30 4l MAGNATEC

0W30 4l

API SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
69.40
57.83 £
(17.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil EDGE 0W40 LL 1L

0W40 1l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
31.56
26.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x5l synthetic

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
1 pcs.
193.42
161.18 £
(9.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

COMMA
Engine Oil 0W20 1l Eco-M synthetic

0W20 1l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
1 pcs.
18.58
15.48 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 1l EVOLUTION

5W30 1l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
17.64
14.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil TITAN GT1 F.34 5W30 20L

5W30 20l

ACEA C3 C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
403.06
335.88 £
(20.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W40 5l Synthoil Energy

0W40 5l

API CF SM
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
138.58
115.48 £
(27.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 0W40 1l Mobil 1 synthetic

0W40 1l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
1 pcs.
19.18
15.98 £ 27.52 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 19.18 £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W50 1l Mobil 1

5W50 1l

API SP SL CF SM SN SJ SQ SN+
ACEA A3 B3-16
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
15.31
12.76 £ 22.62 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 15.31 £

MOPAR
Engine Oil 15W40 0,946l MaxPro

15W40 0.946l

Add to cart
(0)
1 pcs.
16.01
13.34 £ 19.80 £
(16.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 16.01 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 8100

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
70.18
58.48 £
(17.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 76 of 78 next

Oils and Chemicals – The Lifeblood of Your Car 

A car isn’t just a collection of mechanical parts like suspension or braking systems. It also relies on the essential fluids that keep these systems operational. Essentially, every moving part of a vehicle requires some form of lubrication. Hydraulic systems, such as the braking system or power steering, need fluid to function and perform their tasks effectively. 

Oils and chemicals are therefore indispensable for any vehicle. They ensure that the intricate machinery of a car remains functional. Comparing the complex network of fuel, brake, and other lines to the human circulatory system is entirely justified. 

Engine Oils – The Most Crucial Fluid in Every Car 

One of the most critical fluids in any vehicle powered by an internal combustion engine, including cars and motorcycles, is engine oil. It ensures the proper operation of the engine. 

In modern engines, engine oil does much more than create a protective film for moving parts. It also helps maintain the condition of timing belts, especially wet timing belts that operate in an oil bath, significantly extending their lifespan. 

Beyond lubricating moving engine parts, engine oil also: 

Modern engine oils are multi-functional products. This is why choosing the right oil for your engine type is so important. 

Today’s synthetic oils offer superior protection compared to traditional mineral oils, especially for vehicles operating under demanding conditions. 

When selecting an engine oil for your car, always consider the viscosity grade required. This determines the oil's thickness, which is crucial for your engine's specific needs. Consult a mechanic or check your car manufacturer’s recommendations for the best choice. 

Additional Chemicals and Other Automotive Oils 

Although modern oils come with numerous additives, many drivers opt for extra automotive chemicals, such as oil additives like ceramic protectants, which provide additional protection to cylinder surfaces. 

Your car also contains gear oil for the gearbox, ensuring smooth and long-lasting operation. 

Besides oils and fuel, AdBlue has become a standard fluid. AdBlue is a urea solution injected into the catalytic converter of diesel engines to break down harmful nitrogen oxides into environmentally safe compounds. 

Once a novelty, AdBlue dispensers are now a common sight at fuel stations across the UK. For passenger cars, smaller amounts are available in bottles or canisters, suitable for individual use. 

Automotive Chemicals – Essential Fluids for Every Car 

Every car contains a variety of essential fluids. In addition to oils, gear oils, and AdBlue, you’ll also find: 

All of these automotive chemicals are crucial for the smooth operation of a vehicle’s components. Without coolant, the cooling system would fail, leading to engine overheating and potential damage. Without brake fluid, the braking system would cease to function, putting safety at risk. 

While these are the most important fluids, automotive chemicals also include products for cleaning and protecting your car’s exterior and interior, such as polish for the paintwork, dashboard cleaners, and leather conditioners. 

Removing stubborn stains or cleaning an engine in older cars would be almost impossible without the right chemicals. 

Top Oils and Chemicals from Trusted Brands at Inter Cars 

The Inter Cars range includes oils and chemicals from trusted brands. Our selection features names like: 

Since oils and chemicals play a vital role in vehicle performance, selecting the right products is essential for safety and reliability on the road. 

Choose high-quality oils and chemicals from Inter Cars to ensure your car runs smoothly. Don’t wait – take care of your vehicle today! 

FAQ Section

Does the brand of engine oil matter?

It’s hard to give a definitive answer. Avoid unknown brands, even if they appear to meet standards. Trusted brands like Castrol, Shell, Total, Mobil, and Elf are safe bets. Smaller brands such as Comma, Gulf, Motul, Ravenol, Liqui Moly, Valvoline, and Fuchs are also excellent choices. Polish refineries like Orlen and Lotos produce reliable oils too. Manufacturer certifications are a good guideline when choosing. 

Where can I dispose of used engine oil?

Some petrol stations and garages accept used oil, though they aren’t obligated to. The best option is to change your oil at a reputable garage that can legally store and dispose of it. 

What is AdBlue?

AdBlue is a fluid essential for SCR systems in modern diesel engines. If your car runs out of AdBlue, a warning will alert you, and in extreme cases, the engine may not start.