Filters


Availability


Price



Manufacturer

Repair and protecting agents CRC

A~5010524
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

CRC
Ceramic grease corrosion protection, reduces friction 100ml CRC CERAMIC PASTE PRO 100

Name Ceramic grease
Application brake system with ABS, ESP and ASR
Intended use corrosion protection reduces friction
Capacity [ml] 100
Application type spray
Colour White
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.16
10.13 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
GP grease 100ml CRC SUPER ADHESIVE 100ML

Name GP grease
Application drawer slides bearings hinges metal elements chains transmissions valves connectors
Capacity [ml] 100
Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.72
5.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
Leak detection compound 500ml

Name Leak detection compound
Intended use (parts, components) for A/C instalation/system for LPG instation
Packaging Spray
Capacity [ml] 500
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.76
9.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
Universal penetrating lubricant 0,5l CRC 5-56 PRO 500ML

Name Universal penetrating lubricant
Application (Activity) for cleaning for greasing rust remover removing water protection of car body
Intended use (surface) for body of a car parts bolts
Capacity [l] 0,5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.94
8.28 £
(19.88 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
Rust remover with freezing effect 0,5l CRC ROST FLASH PRO 500ML

Name Rust remover with freezing effect
Application (Activity) Releasing corroded parts
Intended use (surface) bolts threaded elements connections
Capacity [l] 0,5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.26
11.05 £
(26.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
MoS2 rust remover 0,5l CRC RUST OFF PRO 500ML

Name MoS2 rust remover
Application (Activity) for greasing Releasing corroded parts removing water
Intended use (surface) parts threaded connections bolts
Capacity [l] 0,5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.42
7.85 £
(18.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
Thread protecting agent 50ml CRC SOFT LOCK 50ML

Name Thread protecting agent
Capacity [ml] 50
Protection (feature) from unfastening
Colour Blue
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.26
26.05 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
Adhesive for sealing threads 50ml CRC EXTRA LOCK 50ML

Name Adhesive for sealing threads
Capacity [ml] 50
Intended use (parts, components) for bearing/s
Feature seals blocks high binding power wide range of temperatures
Protection (feature) from unfastening Sealing
Colour Green
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.92
26.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
GP grease 500ml CRC WIRE ROPE LUBE IND500

Name GP grease
Application open transmissions lines construction winches
Capacity [ml] 500
Line Industrial
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.74
14.78 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
Safe de-ruster 1l CRC EVAPO-RUST 1L

Name Safe de-ruster
Application (Activity) removing rust
Intended use (surface) Metal elements
Capacity [l] 1
Product based on water
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.30
22.75 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
GP grease for extreme loads 500ml CRC POWER LUBE PRO 500ML

Name GP grease
Application drawer slides bearings hinges metal elements chains transmissions valves connectors
Intended use for extreme loads
Capacity [ml] 500
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.92
19.93 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
Silicone corrosion protection, prevents seal freezing 500ml CRC SILICONE FPS 500ML

Name Silicone
Application gaskets rubber elements metal elements
Intended use corrosion protection prevents seal freezing
Capacity [ml] 500
Colour Transparent
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.00
15.00 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
Safe de-ruster 5l CRC EVAPO-RUST 5L

Name Safe de-ruster
Application (Activity) removing rust
Intended use (surface) Metal elements
Capacity [l] 5
Product based on water
Biodegradable Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
68.28
56.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
Universal anaerobic adhesive 50ml CRC RIGID SEAL 50ML

Name Universal anaerobic adhesive
Capacity [ml] 50
Intended use (parts, components) engine cover flange connection for gearboxes for housing
Protection (feature) Sealing
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.56
23.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
GP grease 500ml CRC ALU PASTE IND 500ML

Name GP grease
Application metal elements
Capacity [ml] 500
Line Industrial
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.38
16.98 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
Chain lubricant corrosion protection 500ml CRC CHAIN LUBE FPS 500ML

Name Chain lubricant
Application transport chain drive chain
Intended use corrosion protection
Capacity [ml] 500
Line Industrial
Add to cart
(0)
>9 pcs.
26.50
22.08 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
Chain lubricant corrosion protection 500ml CRC CHAIN LUBE PRO 500ML

Name Chain lubricant
Application transport chain drive chain
Intended use corrosion protection
Capacity [ml] 500
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.96
13.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
GP grease 500ml CRC FOOD GREASE FPS 500ML

Name GP grease
Application drawer slides bearings hinges metal elements chains transmissions valves connectors
Capacity [ml] 500
Application type spray
Colour White
Line Industrial
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.94
19.95 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
Bearing grease 100ml CRC HIGH TEMP GREASE 100

Name Bearing grease
Application bearings
Capacity [ml] 100
Norm MAN 284
Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.40
5.33 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
Compound sealing silicone sealant 200ml CRC FLEX SEAL PRO 200ML

Name Compound
Type sealing
Kind silicone sealant
Colour Black
Capacity [ml] 200
Packaging Tube
Resistant to Coolant Engine oil Grease
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.12
30.10 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
Deruster CRC 3-36 FPS 500ML

Name Anticorrosion agent
Capacity [l] 0,5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.56
12.13 £
(29.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
GP grease corrosion protection 500ml CRC DRY MOLY LUBE IND 400

Name GP grease
Application plastics metal elements
Intended use corrosion protection
Capacity [ml] 500
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.78
23.15 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
Universal penetrating lubricant 5l CRC 5-56 5L

Name Universal penetrating lubricant
Application (Activity) for cleaning for greasing rust remover removing water protection of car body
Intended use (surface) for body of a car parts bolts
Capacity [l] 5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.68
61.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
Universal penetrating lubricant 0,5l CRC MULTI OIL FPS 500ML

Name Universal penetrating lubricant
Application (Activity) for greasing removing dirt
Intended use (surface) for body of a car parts bolts
Capacity [l] 0,5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.06
14.22 £ 22.56 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 17.06 £

CRC
GP grease 100ml CRC MULTI GREASE 100ML

Name GP grease
Application bearings
Capacity [ml] 100
Application type Paste
Norm MAN 283
Add to cart
(0)
7 pcs.
6.48
5.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
Engine starting fluid 500ml

Name Engine starting fluid
Application facilitates start-up
Intended use engine
Capacity [ml] 500
Add to cart
(0)
4 pcs.
15.28
12.73 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
GP grease reduces friction 500ml CRC GRAPHITE ASSEMBLY IND

Name GP grease
Application drawer slides bearings hinges metal elements chains transmissions valves connectors
Intended use reduces friction
Capacity [ml] 500
Add to cart
(0)
4 pcs.
42.34
35.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
500ml CRC HIGH SPEED CHAIN IND

Capacity [ml] 500
Add to cart
(0)
1 pcs.
17.56
14.63 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £