Repair and protection chemicals - Automotive chemicals
A~5010236
Bestsellers
ATE
Brake system grease, to brake cylinder / to brake pistons (calipers) 03.9902-0521.2
Name Grease
Intended use (parts, components) to brake cylinder to brake pistons (calipers)
Capacity [l] 0,075
Net weight [kg] 0.18
7.74
6.45 £ 17.74 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
7.74 £
Bestsellers
ATE
Mounting paste, for brake pads / for clamps 03.9902-1001.2
Name Paste
Intended use (parts, components) for clamps for brake pads
Capacity [l] 0,035
Colour Brown
Capacity [ml] 35
Application type tube
3.41
2.84 £ 5.74 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
3.41 £
Bestsellers
ATE
Mounting paste, for brake pads / for clamps 03.9902-1002.2
Name Paste
Intended use (parts, components) for clamps for brake pads
Capacity [l] 0,075
Net weight [kg] 0.18
Colour Brown
Application type tube
3.49
2.91 £ 7.12 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
3.49 £
BOSCH
Brake system grease 5 000 000 150
Name Grease
Capacity [l] 0,1
Colour Brown
Capacity [ml] 100
EUR1 certificate Yes Yes
5.98
4.98 £ 6.66 £
(59.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
5.98 £
BOSCH
Brake system grease 5 000 000 376
Name Grease
Capacity [l] 0,2
Colour Brown
EUR1 certificate Yes Yes
23.34
19.45 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOTIP
Brake system grease copper, for clamps / for joke 090301
Name Grease
Kind copper
Intended use (parts, components) for clamps for joke
Capacity [ml] 500
Application type spray
Colour Copper
10.90
9.08 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
TEROSON
Brake system grease, to brake caliper guides / to brake cylinder / to brake pistons (calipers) TER VR 500 35ML
Name Grease
Intended use (parts, components) to brake cylinder to brake pistons (calipers) to brake caliper guides
Application - advantages corrosion protection
Line PLASTILUBE
Capacity [ml] 35
Application type Paste
7.78
6.48 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
TEXTAR
Brake system grease, for axle bearings / for battery terminals / for brake system / for car seat frames / for central lubricating system / for chain / for compressors / for sunroof sliders 81000401
Name Grease
Intended use (parts, components) for chain for battery terminals for brake system for compressors for car seat frames for sunroof sliders for axle bearings for central lubricating system
Application - advantages suitable for ABS does not contain metal and acids reduced noise level non-conductive reduces brake squeal pressure resistant high viscosity index
Capacity [l] 0,075
Net weight [kg] 0.18
Line CERA TEC
Application type tube
5.64
4.70 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
TEXTAR
Brake system grease, for cylindrical running surfaces / for pistons / to sealing elements 81001401
Name Grease
Intended use (parts, components) for pistons to sealing elements for cylindrical running surfaces
Application - advantages corrosion protection facilitates installation of hydraulic brake components tested compatibility with commercially available brake fluids (DOT3, DOT4, DOT4LV, DOT5.1)
Capacity [l] 0,075
Net weight [kg] 0.18
Line HYDRA TEC
Application type tube
7.24
6.03 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
TEXTAR
Brake system grease, for cylindrical running surfaces / for pistons / to sealing elements 81001500
Name Grease
Intended use (parts, components) for pistons to sealing elements for cylindrical running surfaces
Application - advantages corrosion protection facilitates installation of hydraulic brake components tested compatibility with commercially available brake fluids (DOT3, DOT4, DOT4LV, DOT5.1)
Capacity [l] 0,005
Net weight [kg] 0.007
Line HYDRA TEC
Capacity [ml] 5
Application type sachet
0.82
0.68 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
41.11
34.26 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
5.82
4.85 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Electric elements agent for cleaning and preserving 200 ml LIM21700
Name Electric elements agent
Application contact cleaning
Packaging Can
Capacity [ml] 200
11.52
9.60 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOTIP
Electric elements agent for cleaning and preserving, protection against moisture 500 ml 090108
Name Electric elements agent
Application contact cleaning
Capacity [ml] 500
9.58
7.98 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOTIP
Electric elements agent for cleaning and preserving 500 ml 090505
Name Electric elements agent
Application contact cleaning
Capacity [ml] 500
9.22
7.68 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOTIP
Engine starting fluid 500ml
Name Engine starting fluid
Application facilitates start-up
Intended use engine
Packaging Spray
Capacity [ml] 500
8.46
7.05 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Motorcycle
ELF
Chain grease ELF MOTO CHAIN LUB 0,4l for greasing
Name Chain grease
Capacity [l] 0.4
Product line MOTO CHAIN LUB
Intended use Motorcycles Quad
Application type spray
15.96
13.30 £ 19.30 £
(39.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
15.96 £
Motorcycle
MOTUL
Chain grease MOTUL CHAINLUBE ROAD 0,4l for greasing
Name Chain grease
Capacity [l] 0.4
ACEA C2
Product line CHAINLUBE ROAD
Intended use Motorcycles Quad
Application type spray
12.19
10.16 £ 17.46 £
(30.47 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
12.19 £
Motorcycle
MOTUL
Chain grease MOTUL CHAINLUBE ROAD C2+ 0,4l for greasing
Name Chain grease
Capacity [l] 0.4
Product line CHAINLUBE ROAD C2+
Intended use Motorcycles Quad
Application type spray
9.02
7.52 £ 13.32 £
(22.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
9.02 £
Motorcycle
SILKOLENE
Chain grease SILKOLENE CHAINLUBE 0,5l for greasing Semi-synthetic
Name Chain grease
Capacity [l] 0.5
Product line CHAINLUBE
Intended use Motorcycles Quad
Application type spray
Base technology Semi-synthetic
15.64
13.03 £
(31.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Motorcycle
SILKOLENE
Chain grease SILKOLENE PRO CHAIN 0,5l for greasing synthetic
Name Chain grease
Capacity [l] 0.5
Product line PRO CHAIN
Intended use Motorcycles Quad
Application type spray
Base technology synthetic
16.74
13.95 £
(33.48 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Motorcycle
SILKOLENE
Chain grease SILKOLENE TITANIUM DRY LUBE 0,5l PTFE strengthened
Name Chain grease
Capacity [l] 0.5
Product line TITANIUM DRY LUBE
Intended use Passenger cars Motorcycles Quad
Application type spray
16.36
13.63 £
(32.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Injector removal agent LIQUI MOLY LIM3379
Name Penetrating agent
Application (Activity) disassembly
Intended use (parts, components) for glow plugs for injectors
Capacity [l] 0,4
35.94
29.95 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Rust remover with freezing effect 0,3l LIM1641
Name Rust remover with freezing effect
Application (Activity) removing rust
Intended use (surface) seized bolts
Capacity [l] 0,3
8.15
6.79 £ 12.54 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
8.15 £
LIQUI MOLY
MoS2 rust remover 0,6l LIM2653
Name MoS2 rust remover
Application (Activity) for cleaning for greasing removing rust removing water
Intended use (surface) parts threaded connections bolts
Capacity [l] 0,6
11.86
9.88 £ 14.28 £
(29.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
11.86 £
MOTIP
MoS2 rust remover 0,5l 090303
Name MoS2 rust remover
Application (Activity) removing rust removing water
Intended use (surface) parts threaded connections seized bolts
Capacity [l] 0,5
Material MoS2
10.02
8.35 £
(20.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
PROFITOOL
Universal rust remover 0,5l 1305-01-0037E
Name Universal rust remover
Application (Activity) removing rust removing scale deposits
Capacity [l] 0,5
Product based on phosphoric acid
Biodegradable Yes
6.35
5.29 £
(12.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
PROFITOOL
Universal rust remover 0,4l 1305-01-0090E
Name Universal penetrating lubricant
Application (Activity) for greasing removes squicks removing rust Releasing corroded parts removes water
Intended use (surface) parts threaded elements Metal elements Chains corroded elements seized bolts
Capacity [l] 0,4
7.86
6.55 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
13.36
11.13 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Motorcycle
MOTUL
Chain lubricant 12x0,4l CHAINLUBE ROAD C2+
Name Chain grease
Capacity [l] 0.4
ACEA C2+
Product line CHAINLUBE ROAD C2+
Intended use Motorcycles Quad
Application type spray
117.89
98.24 £ 159.96 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
103.70 £
1 of 3
next