Availability


Price



Size

Repair and protection chemicals - Automotive chemicals

A~5010236
  • 1
  • 2
  • 3
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

CRC
Universal penetrating lubricant 0,5l CRC 5-56 PRO 500ML

Name Universal penetrating lubricant
Application (Activity) for cleaning for greasing rust remover removing water protection of car body
Intended use (surface) for body of a car parts bolts
Capacity [l] 0,5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.94
8.28 £
(19.88 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
Rust remover with freezing effect 0,5l CRC ROST FLASH PRO 500ML

Name Rust remover with freezing effect
Application (Activity) Releasing corroded parts
Intended use (surface) bolts threaded elements connections
Capacity [l] 0,5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.26
11.05 £
(26.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
MoS2 rust remover 0,5l CRC RUST OFF PRO 500ML

Name MoS2 rust remover
Application (Activity) for greasing Releasing corroded parts removing water
Intended use (surface) parts threaded connections bolts
Capacity [l] 0,5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.42
7.85 £
(18.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Rust remover with freezing effect 0,3l LIM1641

Name Rust remover with freezing effect
Application (Activity) removing rust
Intended use (surface) seized bolts
Capacity [l] 0,3
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.15
6.79 £ 12.54 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.15 £

LIQUI MOLY
MoS2 rust remover 0,6l LIM2653

Name MoS2 rust remover
Application (Activity) for cleaning for greasing removing rust removing water
Intended use (surface) parts threaded connections bolts
Capacity [l] 0,6
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.86
9.88 £ 14.28 £
(29.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 11.86 £

PROFITOOL
Universal rust remover 0,5l 1305-01-0037E

Name Universal rust remover
Application (Activity) removing rust removing scale deposits
Capacity [l] 0,5
Product based on phosphoric acid
Biodegradable Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.35
5.29 £
(12.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

PROFITOOL
Universal rust remover 0,4l 1305-01-0090E

Name Universal penetrating lubricant
Application (Activity) for greasing removes squicks removing rust Releasing corroded parts removes water
Intended use (surface) parts threaded elements Metal elements Chains corroded elements seized bolts
Capacity [l] 0,4
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.86
6.55 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ERRECOM
Thread sealing compound ER TR1061.Q.P2

Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.36
11.13 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTIP
MoS2 rust remover 0,5l 090303

Name MoS2 rust remover
Application (Activity) removing rust removing water
Intended use (surface) parts threaded connections seized bolts
Capacity [l] 0,5
Material MoS2
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.02
8.35 £
(20.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

MOTUL
Chain lubricant 12x0,4l CHAINLUBE ROAD C2+

Name Chain grease
Capacity [l] 0.4
ACEA C2+
Product line CHAINLUBE ROAD C2+
Intended use Motorcycles Quad
Application type spray
Add to cart
(0)
>9 pcs.
117.89
98.24 £ 159.96 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 103.70 £
Motorcycle

ELF
Chain lubricant 0,25l MOTO CHAIN PASTE

Name Chain grease
Capacity [l] 0.25
Product line MOTO CHAIN PASTE
Intended use Motorcycles Quad
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.52
7.93 £
(38.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
Chain lubricant 0,15l PRO CHAIN synthetic

Name Chain grease
Capacity [l] 0.15
Product line PRO CHAIN
Intended use Motorcycles Quad
Application type spray
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.24
4.37 £ 7.96 £
(34.93 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 5.24 £

ERRECOM
Thread sealing compound ER TR1146.K.P2

Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.06
28.38 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ATE
Brake system grease, to brake cylinder / to brake pistons (calipers) 03.9902-0503.2

Name Grease
Intended use (parts, components) to brake cylinder to brake pistons (calipers)
Net weight [kg] 5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
169.45
141.21 £ 272.52 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 169.45 £

CRC
Safe de-ruster 1l CRC EVAPO-RUST 1L

Name Safe de-ruster
Application (Activity) removing rust
Intended use (surface) Metal elements
Capacity [l] 1
Product based on water
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.30
22.75 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
V-belt spray CRC BELT GRIP PRO 500ML

Manufacturer CRC
Name V-belt spray
Application lifetime prolonging grip increase
Intended use anti-slip anti-squick
Packaging Spray
Capacity [ml] 500
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.28
15.23 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LOCTITE
Thread sealing compound LOC 542 10ML

Capacity [ml] 10
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.65
12.21 £ 16.72 £
(1465.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 14.65 £

MOTIP
V-belt spray 090102

Manufacturer MOTIP
Name V-belt spray
Application lifetime prolonging grip increase
Intended use anti-slip anti-squick
Packaging Spray
Capacity [ml] 500
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.90
9.08 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
Safe de-ruster 5l CRC EVAPO-RUST 5L

Name Safe de-ruster
Application (Activity) removing rust
Intended use (surface) Metal elements
Capacity [l] 5
Product based on water
Biodegradable Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
68.28
56.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEROSON
Valve grinding paste TER VR 2200 100ML DE

Name Valve grinding paste
Application grinding polishing metal surfaces
Capacity [l] 0,1
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.22
30.18 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTIP
Ceramic grease for conservation 500ml 090307

Name Ceramic grease
Application brake system with ABS, ESP and ASR
Intended use for conservation
Capacity [ml] 500
Application type spray
Colour White
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.10
11.75 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

PROFITOOL
Special agent, cleaner 1305-01-0029E

Net weight [kg] 5
Removes oil grease tar heavy dirt slight dirt surface soiling
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.65
19.71 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

LIQUI MOLY
Chain grease LIQUI MOLY Race 0,4l

Name Chain grease
Capacity [l] 0.4
Product line Race
Intended use Motorcycles
Application type spray
Add to cart
(0)
>9 pcs.
26.40
22.00 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

LIQUI MOLY
Chain grease LIQUI MOLY CHAINLUBE 0,4l

Name Chain grease
Capacity [l] 0.4
Product line CHAINLUBE
Intended use Passenger cars Motorcycles Quad
Application type spray
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.16
16.80 £ 23.38 £
(50.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 20.16 £

CRC
Deruster CRC 3-36 FPS 500ML

Name Anticorrosion agent
Capacity [l] 0,5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.56
12.13 £
(29.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ERRECOM
Thread sealing compound ER TR1145.M.P2

Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.52
17.93 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

LIQUI MOLY
Chain grease LIQUI MOLY CHAINLUBE 0,25l

Name Chain grease
Capacity [l] 0.25
Product line CHAINLUBE
Intended use Motorcycles Quad
Application type spray
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.30
11.92 £ 16.90 £
(57.20 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 14.30 £

CRC
Universal penetrating lubricant 5l CRC 5-56 5L

Name Universal penetrating lubricant
Application (Activity) for cleaning for greasing rust remover removing water protection of car body
Intended use (surface) for body of a car parts bolts
Capacity [l] 5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.68
61.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
Universal penetrating lubricant 0,5l CRC MULTI OIL FPS 500ML

Name Universal penetrating lubricant
Application (Activity) for greasing removing dirt
Intended use (surface) for body of a car parts bolts
Capacity [l] 0,5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.06
14.22 £ 22.56 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 17.06 £
Motorcycle

LIQUI MOLY
Chain grease LIQUI MOLY OFF ROAD 0,4l

Name Chain grease
Capacity [l] 0.4
Product line OFF ROAD
Intended use Motorcycles
Application type spray
Add to cart
(0)
8 pcs.
19.92
16.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 2 of 3 next