Filters


Availability


Price



Parts & Accessories Catalogue


Bestsellers

ELRING
Screw Plug, oil sump EL588690

Thread size [mm] M14
Thread pitch [mm] 1.5
Length [mm] 14
Quality P Cross reference with original quality.
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.70
4.75 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

FEBI
LHM oil 1l LHM synthetic

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.37
7.81 £ 23.34 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.37 £
Bestsellers

FEBI
Fuel Filter FE32399

Filter type Hose filter
Height [mm] 143
Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.47
5.39 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

FEBI
Window washer pump FE26259

Fitting position Front
Quality P Cross reference with original quality.
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.06
12.55 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
GOOD VALUE

Bestsellers

EXIDE
Battery 77Ah 760A R+ (starting)

Battery capacity [Ah] 77
Battery CCA [A] 760
Battery layout R+
Battery bottom rail B13 - fitting flange 10.5 mm
Rated voltage [V] 12
Add to cart
(0)
>9 pcs.
188.40
157.00 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

BOSCH
Glow Plug 0 250 403 009

Wrench size [mm] 10
Thread size [mm] M10
Thread pitch [mm] 1
Total length [mm] 130
Connector PIN
Glow plug design pencil
Cone toe-in 63
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.00
30.83 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

FILTRON
Air filter AK 372/1

Height [mm] 204
Outer diameter 2 [mm] 153
Inner diameter [mm] 70
Filter type Cartridge
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.48
7.90 £ 15.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.48 £
Bestsellers

FILTRON
Air filter AK 362

Height [mm] 376
Outer diameter 2 [mm] 120
Inner diameter [mm] 108
Filter type Cartridge
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.34
12.78 £ 24.36 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 15.34 £
Bestsellers

FEBI
Air filter FE22552

Length [mm] 345
Width [mm] 136
Height [mm] 70
Filter type Cartridge
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.15
5.96 £ 9.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 6.52 £
Bestsellers

BOSCH
Battery 60Ah 540A R+ (starting)

Battery capacity [Ah] 60
Battery CCA [A] 540
Battery layout R+
Battery bottom rail B13 - fitting flange 10.5 mm
Rated voltage [V] 12
Add to cart
(0)
1 pcs.
81.67
68.06 £ 156.17 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 81.67 £
Bestsellers

AUTOFREN SEINSA
Guide Sleeve Kit, brake caliper D7-034C

Fitting position Front Rear
Fitting side Right Left
Brake system BOSCH
EUR1 certificate Yes Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.38
6.98 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ABE
Brake fluid DOT4 0,5l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
3.02
2.52 £ 4.39 £
(6.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 3.02 £
Bestsellers

FEBI
Suspension Strut Support Mount FE34393

Fitting position Rear
Fitting side Right Left
With a bearing No
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.40
14.50 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELRING
Seal Ring, oil drain plug EL359300

Inner diameter [mm] 18
Outer diameter [mm] 26
Thickness [mm] 1.5
Material Rubber Metal
Quality Q Original part in manufacturer’s packaging
Add to cart
(0)
>9 pcs.
0.60
0.50 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MANN-FILTER
Oil filter HU 711/51 X

Filter type Cartridge
Height [mm] 69
Inner diameter [mm] 29
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
4.91
4.09 £ 9.48 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 4.91 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 0W30 4l EDGE

0W30 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.95
37.46 £ 93.76 £
(11.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.95 £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Diesel additives, for cleaning, for protection, for repair LIM20450

Name Diesel additives
Intended use (parts, components) for injectors for fuel system
Application (Activity) for cleaning for repair for protection
Application - advantages increases efficiency
Removes fuel system deposits
Petrol type Diesel
Capacity [l] 0,5
Quantity per set [pcs] 1
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.20
28.50 £
(68.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

RAVENOL
Engine Oil 5W40 5l USVO

5W40 5l

API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
138.96
115.80 £
(27.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

BOSCH
Filter, cabin air 1 987 432 097

Length [mm] 211
Width [mm] 288
Height [mm] 58
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.00
6.67 £ 11.08 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.00 £
Bestsellers

BOSCH
Wiper blade Aerotwin A403H jointless 400mm (1 pcs) Rear with spoiler

Wiper type Flat
Length [mm] 400
Line Aerotwin
Fitting position Rear
With spoiler Yes
Quantity [pcs] 1
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.51
7.09 £ 12.76 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.51 £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 5W40 1l EVOLUTION

5W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.86
12.38 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ABE
Brake Pad Set, disc brake C2X013ABE

Fitting position Rear
Width [mm] 123
Height [mm] 52
Thickness [mm] 16
Brake system TEVES
Is it ready to be used with wear sensor No
Material Low-Metallic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.48
9.57 £ 12.73 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 11.48 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 5l EDGE

5W40 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.27
48.56 £ 92.76 £
(11.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 58.27 £
Bestsellers

FEBI
Manual Transmission Oil 1l MTF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.15
9.29 £ 24.10 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 11.15 £
Bestsellers

4MAX
Battery 60Ah 560A R+ (efb/starting)

Battery capacity [Ah] 60
Battery CCA [A] 560
Battery layout R+
Battery bottom rail B13 - fitting flange 10.5 mm
Rated voltage [V] 12
Add to cart
(0)
>9 pcs.
136.01
113.34 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

4MAX
Battery 85Ah 850A R+ (starting)

Battery capacity [Ah] 85
Battery CCA [A] 850
Battery layout R+
Battery bottom rail B13 - fitting flange 10.5 mm
Rated voltage [V] 12
Add to cart
(0)
>9 pcs.
161.47
134.56 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

BOSCH
Wiper blade Twin H240 240mm (1 pcs) Rear

Length [mm] 240
Line Twin
Fitting position Rear
With spoiler No
Quantity [pcs] 1
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.79
8.99 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

FEBI
Fuel Filter FE26341

Filter type Cartridge
Length [mm] 135
Height [mm] 137
Inner diameter [mm] 11
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.98
9.15 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

FILTRON
Fuel Filter PP 836/1

Filter type Hose filter
Height [mm] 171
Input diameter [mm] 8
Output diameter [mm] 8
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.87
6.56 £ 13.36 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.87 £
Bestsellers

FEBI
Gasket, coolant flange FE12409

Thickness [mm] 3.5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
3.26
2.72 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 14 of 26 next