Filters


Availability


Price



Parts & Accessories Catalogue


Bestsellers

FILTRON
Air filter AK 372/1

Height [mm] 204
Outer diameter 2 [mm] 153
Inner diameter [mm] 70
Filter type Cartridge
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.48
7.90 £ 15.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.48 £
Bestsellers

ELRING
Screw Plug, oil sump EL878110

Thread size [mm] M12
Thread pitch [mm] 1.25
Length [mm] 18
Wrench size [mm] 17
Quality P Cross reference with original quality.
Add to cart
(0)
>9 pcs.
2.44
2.03 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

FEBI
Gasket, coolant flange FE12409

Thickness [mm] 3.5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
3.26
2.72 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

BOSCH
Filter, cabin air 1 987 432 097

Length [mm] 211
Width [mm] 288
Height [mm] 58
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.00
6.67 £ 11.08 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.00 £
Bestsellers

EXIDE
Battery 62Ah 540A R+ (starting)

Battery capacity [Ah] 62
Battery CCA [A] 540
Battery layout R+
Battery bottom rail B13 - fitting flange 10.5 mm
Rated voltage [V] 12
Add to cart
(0)
>9 pcs.
61.07
50.89 £ 150.88 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 61.07 £
Bestsellers

FEBI
Adjusting Screw, valve clearance FE100726

Length [mm] 48 90
Material Phosphate conversion coated
Thread pitch [mm] 1.25
Thread size [mm] M8
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
1.87
1.56 £ 3.58 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 1.87 £
Bestsellers

FILTRON
Filter, cabin air K 1210A

Filter type with activated carbon
Length [mm] 193
Width [mm] 214
Height [mm] 29
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.40
12.00 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

BLUE PRINT
Filter, cabin air ADT32522

Filter type with activated carbon
Length [mm] 194
Width [mm] 215
Height [mm] 29
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.28
7.73 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

RAVENOL
Engine Oil 5W40 5l USVO

5W40 5l

API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
138.96
115.80 £
(27.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

RAVENOL
Engine Oil 5W40 1l USVO

5W40 1l

API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.68
24.73 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

BOSCH
Light bulb H7 Pure Light (1 pcs) 12V 55W

Light source type H7
Line Pure Light
Voltage [V] 12
Rated power [W] 55
Socket type PX26D
Lamp type halogen
Packaging Cardboard
Quality Q Original part in manufacturer’s packaging
Add to cart
(0)
>9 pcs.
3.36
2.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ABE
Brake Pad Set, disc brake C2X013ABE

Fitting position Rear
Width [mm] 123
Height [mm] 52
Thickness [mm] 16
Brake system TEVES
Is it ready to be used with wear sensor No
Material Low-Metallic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.48
9.57 £ 12.73 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 11.48 £
Bestsellers

FILTRON
Filter, cabin air K 1093

Length [mm] 287
Width [mm] 173
Height [mm] 30
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.31
5.26 £ 8.62 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 6.31 £
Bestsellers

TRW
Link/Coupling Rod, stabiliser bar JTS483

Fitting position Front
Fitting side Right Left
Thread size [mm] M12
Thread pitch [mm] 1.5
Length [mm] 335
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.02
9.18 £ 20.88 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 11.02 £
Bestsellers

BOSCH
Spark plug 0 242 240 593

Thread size [mm] M14
Thread pitch [mm] 1.25
Wrench size [mm] 16
Number of electrodes [pcs] 1
Connector SAE
Set [pcs] 1
Add to cart
(0)
>9 pcs.
3.48
2.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

FILTRON
Air filter AP 151/5

Length [mm] 195
Width [mm] 161
Width 2 [mm] 195
Height [mm] 70
Filter type Cartridge
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.07
5.06 £ 10.62 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 6.07 £
Bestsellers

FILTRON
Filter, cabin air K 1172

Length [mm] 265
Width [mm] 216
Height [mm] 20
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
4.58
3.82 £ 7.24 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 4.58 £
Bestsellers

BOSCH
Battery 45Ah 330A R+ (starting)

Battery capacity [Ah] 45
Battery CCA [A] 330
Battery layout R+
Battery bottom rail B00 - no fitting flange
Rated voltage [V] 12
Add to cart
(0)
10 pcs.
81.95
68.29 £ 126.34 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 81.95 £
Bestsellers

FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 1l TITAN

5W40 1l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.24
7.70 £ 15.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.24 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 5l EDGE

5W40 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.27
48.56 £ 92.76 £
(11.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 58.27 £
Bestsellers

CASTROL
Manual Transmission Oil 75W 1l TRANSMAX MANUAL

75W 1l

API GL-4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.93
12.44 £ 17.98 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 14.93 £
Bestsellers

FILTRON
Air filter AK 362

Height [mm] 376
Outer diameter 2 [mm] 120
Inner diameter [mm] 108
Filter type Cartridge
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.34
12.78 £ 24.36 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 15.34 £
Bestsellers

ELRING
Screw Plug, oil sump EL877930

Thread size [mm] M10
Thread pitch [mm] 1.25
Wrench size [mm] 21
Quality P Cross reference with original quality.
Add to cart
(0)
>9 pcs.
2.76
2.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

RAVENOL
Coolant (G12+/G30) Purple RAV OTC C12+ READY 5L

Name Coolant
Coolant type G12+/G30
Capacity [l] 5
Colour Purple
Norm DAF 74002 GM +B 040 1065 GM 6277M JAGUAR/ LAND ROVER STJLR.651.5003 VOLVO VCS DEUTZ DQC CB-14 TOYOTA 08889-80014 DTFR 29C110 TOYOTA 08889-80015 MITSUBISHI 0103044 VOLVO 9437650 MITSUBISHI 0103045 VOLVO 9437651 FORD 1336797 MITSUBISHI MZ311986 FORD 1336807 FORD 1365305 JAGUAR JLM 209722 TOYOTA 00272-1LLAC TOYOTA 08889-00115 LAND ROVER STC50529 TOYOTA 08889-01005 DTFR 29D110 MB 326.3 Porsche FORD WSS-M97B44-D VW TL 774-D VW TL 774-F MAN 324 SNF VW G 012 A8G M9 VW G 012 A8F M1 MB 325.3 SAE J1034 VW G 012 A8F M8
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.54
28.78 £
(6.91 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

BOSCH
Wiper blade Aerotwin A403H jointless 400mm (1 pcs) Rear with spoiler

Wiper type Flat
Length [mm] 400
Line Aerotwin
Fitting position Rear
With spoiler Yes
Quantity [pcs] 1
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.51
7.09 £ 12.76 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.51 £
Bestsellers

ABE
Brake fluid DOT4 0,5l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
3.02
2.52 £ 4.39 £
(6.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 3.02 £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Petrol additive, for cleaning, for protection LIM21281

Serviced vehicle passenger cars commercial vehicles
Name Petrol additive
Intended use (parts, components) for injectors for fuel system
Application (symptoms) paint deposits deposits
Application (Activity) for cleaning for protection
Application - advantages protection reduces fuel consumption decreases emissions improves engine work stabilises work
Removes soot coal deposit
Petrol type Petrol
Capacity [l] 0,12
Quantity per set [pcs] 1
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.58
32.15 £
(321.50 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

FEBI
Fuel Filter FE26341

Filter type Cartridge
Length [mm] 135
Height [mm] 137
Inner diameter [mm] 11
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.98
9.15 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

4MAX
Battery 85Ah 850A R+ (starting)

Battery capacity [Ah] 85
Battery CCA [A] 850
Battery layout R+
Battery bottom rail B13 - fitting flange 10.5 mm
Rated voltage [V] 12
Add to cart
(0)
>9 pcs.
161.47
134.56 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

KYB
Suspension Strut Support Mount KYBSM9000

Fitting position Rear
Fitting side Right Left
With a bearing No
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.86
7.38 £ 12.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.86 £
previous 14 of 26 next