Filters


Availability


Price



Manufacturer

Size

Transmission oils - Oils

A~5010179
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

TOTALENERGIES
Oil, dual-clutch transmission 1l FLUIDMATIC

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.70
19.75 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Automatic transmission oil 1l FLUIDMATIC

1l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
24.22
20.18 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 5l Quartz

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.40
38.67 £ 58.02 £
(9.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.40 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 4l Quartz

10W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.78
24.82 £ 45.58 £
(7.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.78 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 5l Quartz

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
56.92
47.43 £
(11.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 1l Quartz

10W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.31
6.09 £ 13.36 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.31 £
NEW ARRIVALS

TOTALENERGIES
Engine Oil Quartz 5W40

5W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.36
16.13 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
NEW ARRIVALS

TOTALENERGIES
Engine Oil Quartz 5W40

5W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
84.84
70.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W20 5l Quartz INEO

5W20 5l

API SN ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
95.22
79.35 £
(19.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Power steering oil 1l FLUIDE

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.48
12.90 £ 22.66 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 15.48 £

TOTALENERGIES
LHM oil 1l LHM PLUS

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.54
8.78 £ 18.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.54 £

TOTALENERGIES
Axle Gear Oil 75W90 1l TRAXIUM

75W90 1l

API SAE J2360 GL-5 MT-1 GL-4
Intended use Passenger cars Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
25.24
21.03 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

TOTALENERGIES
Manual Transmission Oil 75W80 1l TRAXIUM synthetic

75W80 1l

API GL-4+
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.66
18.05 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Manual Transmission Oil 75W 1l TRAXIUM synthetic

75W 1l

API GL-4
Intended use Passenger cars Truck Buses
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.26
19.38 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Multi-function Oil 10W30 5l DYNATRANS

10W30 5l

API GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
68.32
56.93 £
(13.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 1l Quartz

10W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.95
8.29 £ 13.12 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.95 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 15W40 5l RUBIA TIR

15W40 5l

API CI-4
ACEA E7
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
63.06
52.55 £
(12.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Power steering oil 1l FLUIDMATIC

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.32
14.43 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Axle Gear Oil 80W90 1l TRAXIUM

80W90 1l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.02
14.18 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil QUARTZ 5W30 I. FGO 1L

5W30 1l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.58
15.48 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 15W40 1l Quartz

15W40 1l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.28
7.73 £ 16.08 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.28 £

TOTALENERGIES
Manual Transmission Oil 80W90 5l DYNATRANS

80W90 5l

API GL-5 LIMITED SLIP (LS)
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
66.79
55.66 £ 92.68 £
(13.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 66.79 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 15W40 5l Quartz

15W40 5l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.32
41.10 £ 69.96 £
(9.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 49.32 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W20 1l Quartz INEO

5W20 1l

API SN ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.16
16.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Axle Gear Oil 80W90 5l TRAXIUM

80W90 5l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
7 pcs.
82.66
68.88 £
(16.53 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Power steering oil 1l FLUIDMATIC

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
4 pcs.
17.04
14.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Automatic transmission oil 1l FLUIDMATIC

1l

Add to cart
(0)
3 pcs.
23.88
19.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

TOTALENERGIES
Power steering oil 1l FLUIDE

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
1 pcs.
15.04
12.53 £ 22.68 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 15.04 £


Transmission oil (gear oil) is a lubricant designed for use in automatic and manual transmissions, power steering systems, transfer cases, gearboxes, axles, and differentials of vehicles.

The purpose of transmission oil is to ensure smooth gear operation, protect the internal components of the transmission from wear and overheating, and clean the parts.

Oil for automatic transmissions is labeled as ATF (Automatic Transmission Fluids).

When should you replace the transmission oil?

Transmission oil should be replaced every 80,000–100,000 kilometers or every 6–8 years. Refer to your vehicle’s user manual for exact recommendations.

Experts in automatic transmissions recommend performing the first transmission oil change after a maximum of 60,000 kilometers and then every 30,000 kilometers thereafter.

Why is it important to replace the transmission oil?

• Oil deteriorates due to friction and high temperatures (e.g., during high-speed drives, traffic jams, or heavy loads), gradually losing its properties.

• Over time, oil ages. The shelf life of transmission oils, as indicated by manufacturers, is 5 years. However, this refers to storage in unopened packaging. In operation, oil typically has a shorter lifespan.

• During use, oil mixes with water vapor from the air, leading to a decline in its effectiveness.

• Operating oil can also mix with metal shavings generated by gear friction. Even the highest-quality materials and oils cannot prevent this. Metal shavings floating in the oil can damage transmission components.

Therefore, the longer you delay replacing the oil, the worse its properties become.

Where to buy transmission oil?

At our online store, you can purchase transmission oil for a wide range of car makes and models. The IC24.UK catalog offers an extensive selection of transmission oils from trusted manufacturers: FEBI, RAVENOL, CASTROL, MOTUL, and more. You can easily select the right transmission oil using our catalog, depending on your vehicle model. Additionally, our experienced team is ready to provide expert advice and help you choose the perfect product.

You can buy transmission oil with convenient delivery options across the UK. Order online and choose home delivery or collection from our various service points.

IC24.UK is an official distributor of globally renowned manufacturers of lubricants, including RAVENOL, CASTROL, and MOTUL. All our transmission oils come with certified quality guarantees.