Filters


Availability


Price



Manufacturer

Size

Offer

Transmission oils - Oils

A~5010179
  • 1
  • 2
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

MOTUL
Oil, automated manual transmission (AMT) DRIVE SUPRA ATF DII 1L

208l

Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.72
10.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Automatic transmission oil DRIVE MEGA X ATF DIII 1L

1l

Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.80
7.33 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Automatic transmission oil DRIVE MEGA X ATF DIII 5L

5l

Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
55.48
46.23 £
(11.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 10W40 4l DELVAC synthetic

10W40 4l

API CH-4 CI-4 CJ-4 CI-4+ CK-4
ACEA E4 E7 E6 E9
Intended use Truck Buses
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.05
29.21 £ 52.78 £
(8.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.05 £

MOBIL
Engine Oil 15W40 4l DELVAC

15W40 4l

API SL CF CG-4 CH-4 SJ CF-4 CI-4
ACEA E7 B2
Intended use Truck Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.73
23.94 £ 49.06 £
(7.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 28.73 £

SHELL
Engine Oil 10W40 5l RIMULA

10W40 5l

API CH-4 CI-4
ACEA E7 E3 E5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
70.54
58.78 £
(14.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 15W40 5l RIMULA

15W40 5l

API CH-4 CI-4
ACEA E7 E3 E5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.32
49.43 £
(11.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 15W40 5l RIMULA

15W40 5l

API SN CH-4 CI-4 CJ-4 CI-4+ CK-4
ACEA E11 E7 E9
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
61.78
51.48 £
(12.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Manual Transmission Oil 85W90 1l TRANSMAX AXLE

85W90 1l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.12
12.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Manual Transmission Oil 75W90 1l TRANSMAX AXLE

75W90 1l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.60
23.83 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Manual Transmission Oil 80W90 1l TRANSMAX MANUAL

80W90 1l

API GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.36
10.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Axle Gear Oil 80W90 1l TRANSELF

80W90 1l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.79
8.16 £ 16.24 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.79 £

FUCHS OIL
Manual Transmission Oil 80W90 5l AGRIFARM

80W90 5l

API GL-5 GL-4
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
74.02
61.68 £
(14.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Manual Transmission Oil 85W90 5l AGRIFARM

85W90 5l

API GL-5 LIMITED SLIP (LS)
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
88.92
74.10 £
(17.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Transmission Oil DRIVE SUPRA 80W90 5L

80W90 5l

API GL-5 GL-4
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
55.48
46.23 £
(11.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Transmission Oil DRIVE SUPRA 80W90 1L

80W90 1l

API GL-5 GL-4
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.56
11.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Manual Transmission Oil 75W80 1l MTF

75W80 1l

API GL-4
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.30
8.58 £ 16.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.30 £

ORLEN
Manual Transmission Oil 85W140 1l HIPOL

85W140 1l

API GL-5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.39
6.16 £ 12.16 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.39 £

REVLINE
Manual Transmission Oil 85W140 1l GEAR OIL

85W140 1l

API GL-5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.80
9.00 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Manual Transmission Oil 85W90 5l GEAR OIL

85W90 5l

API GL-5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
40.74
33.95 £
(8.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Manual Transmission Oil 75W90 5l GEAR OIL semi-synthetic

75W90 5l

API GL-5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.50
38.75 £
(9.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Manual Transmission Oil 75W90 1l Spirax synthetic

75W90 1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.98
19.98 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Axle Gear Oil 75W90 1l TRAXIUM

75W90 1l

API SAE J2360 GL-5 MT-1 GL-4
Intended use Passenger cars Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
25.24
21.03 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Manual Transmission Oil 75W80 1l

75W80 1l

API GL-4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.06
15.88 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Multi-function Oil 10W30 5l DYNATRANS

10W30 5l

API GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
68.32
56.93 £
(13.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 15W40 5l RUBIA TIR

15W40 5l

API CI-4
ACEA E7
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
63.06
52.55 £
(12.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Manual Transmission Oil 80W90 5l REVFARM

80W90 5l

API GL-5 LIMITED SLIP (LS)
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.16
28.47 £ 40.74 £
(6.83 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.16 £

TOTALENERGIES
Power steering oil 1l FLUIDMATIC

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.32
14.43 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Axle Gear Oil 80W90 1l TRAXIUM

80W90 1l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.02
14.18 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Manual Transmission Oil 85W140 5l GEAR OIL

85W140 5l

API GL-5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
40.18
33.48 £
(8.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
1 of 2 next


Transmission oil (gear oil) is a lubricant designed for use in automatic and manual transmissions, power steering systems, transfer cases, gearboxes, axles, and differentials of vehicles.

The purpose of transmission oil is to ensure smooth gear operation, protect the internal components of the transmission from wear and overheating, and clean the parts.

Oil for automatic transmissions is labeled as ATF (Automatic Transmission Fluids).

When should you replace the transmission oil?

Transmission oil should be replaced every 80,000–100,000 kilometers or every 6–8 years. Refer to your vehicle’s user manual for exact recommendations.

Experts in automatic transmissions recommend performing the first transmission oil change after a maximum of 60,000 kilometers and then every 30,000 kilometers thereafter.

Why is it important to replace the transmission oil?

• Oil deteriorates due to friction and high temperatures (e.g., during high-speed drives, traffic jams, or heavy loads), gradually losing its properties.

• Over time, oil ages. The shelf life of transmission oils, as indicated by manufacturers, is 5 years. However, this refers to storage in unopened packaging. In operation, oil typically has a shorter lifespan.

• During use, oil mixes with water vapor from the air, leading to a decline in its effectiveness.

• Operating oil can also mix with metal shavings generated by gear friction. Even the highest-quality materials and oils cannot prevent this. Metal shavings floating in the oil can damage transmission components.

Therefore, the longer you delay replacing the oil, the worse its properties become.

Where to buy transmission oil?

At our online store, you can purchase transmission oil for a wide range of car makes and models. The IC24.UK catalog offers an extensive selection of transmission oils from trusted manufacturers: FEBI, RAVENOL, CASTROL, MOTUL, and more. You can easily select the right transmission oil using our catalog, depending on your vehicle model. Additionally, our experienced team is ready to provide expert advice and help you choose the perfect product.

You can buy transmission oil with convenient delivery options across the UK. Order online and choose home delivery or collection from our various service points.

IC24.UK is an official distributor of globally renowned manufacturers of lubricants, including RAVENOL, CASTROL, and MOTUL. All our transmission oils come with certified quality guarantees.