SHELL Engine Oil 15W40 5l RIMULA

Index: RIMULA R4 L 15W40 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
61.78 £
(Price for 1L: 10.30 12.36 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
15W40
Capacity [l]:
5
API:
SN
API:
CH-4
API:
CI-4
API:
CJ-4
API:
CI-4+
API:
CK-4
ACEA:
E11
ACEA:
E7
ACEA:
E9
Product line:
RIMULA
Intended use:
Truck
Intended use:
Agro
Intended use:
Buses
Intended use:
Industry
Offer:
Truck
Bar code:
IC-E3227A, PU-E3227A, 5011987035461
Item code:
E3227A
Item index:
001G1641PL
PCN:
27101981
Manufacturer:
SHELL, Manufacturer: Shell Germany GmbH,
Suhrenkamp 71-77,
22335 Hamburg,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

ACEA specification:
E11
ACEA specification:
E7
ACEA specification:
E9
Manufacturer Approval:
Allison TES-439
API specification:
CH-4
API specification:
CI-4
API specification:
CI-4 Plus
API specification:
CJ-4
API specification:
CK-4
API specification:
SN
Oil manufacturer recommendation:
Case MAT 3521
Oil manufacturer recommendation:
Case MAT 3522
Manufacturer Approval:
Caterpillar ECF-2
Manufacturer Approval:
Caterpillar ECF-3
Manufacturer Approval:
Cummins CES 20081
Manufacturer Approval:
Cummins CES 20086
Manufacturer Approval:
DDC 93K218
Manufacturer Approval:
DDC 93K222
Manufacturer Approval:
Deutz DQC III-10 LA
Manufacturer Approval:
DTFR 15C100
Manufacturer Approval:
Ford WSS-M2C171-F1
JASO specification:
DH-2
Manufacturer Approval:
Mack EO-O Prem. Plus
Manufacturer Approval:
Mack EO-S 4.5
Manufacturer Approval:
MAN M 3775
Manufacturer Approval:
MTU Category 2.1
Manufacturer Approval:
Renault RLD-3
SAE viscosity class:
15W-40
Manufacturer Approval:
Volvo VDS-4.5
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil RIMULA (5L) 15W40 (Low Saps) ;API CH-4; CI-4; CI-4+; CJ-4; CK-4; SN; ACEA E11; E7; E9

Cross references Engine Oil 15W40 5l RIMULA

Cross references

FUCHS OIL
Engine Oil 15W40 5l AGRIFARM

15W40 5l

API CJ-4 CK-4
ACEA E11 E9
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
68.34
56.95 £
(13.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
AGRO

OE JOHN DEERE
Engine Oil 15W40 5l Plus-50 II

15W40 5l

Intended use Agro
Add to cart
(0)
>9 pcs.
67.18
55.98 £
(13.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 15W40 5l RIMULA

15W40 5l

API CH-4 CI-4
ACEA E7 E3 E5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.32
49.43 £
(11.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 15W40 5l REVFARM

15W40 5l

API CJ-4 CK-4
ACEA E9
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
10 pcs.
32.66
27.22 £ 46.54 £
(6.53 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 32.66 £

FUCHS OIL
Engine Oil 15W40 5l TITAN

15W40 5l

API SL CI-4
ACEA A3 B3 E7 E2
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
3 pcs.
38.09
31.74 £ 66.04 £
(7.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.09 £

ORLEN
Engine Oil 15W40 5l AGRO

15W40 5l

API SN CK-4
ACEA E7 E9
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
2 pcs.
61.54
51.28 £
(12.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

4001/3001 JCB
4001/3005 JCB

Other codes

B078ST5WBB AMAZON (ASIN)
550047337 ARTNR_Z_OE
001G1641PL ARTNR_Z_TCD
CH-4 S. SHPD 15W40 5L PL IC KROSY
550047337 NR_KAT
550047337 SHELL
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 15W40 5l RIMULA
Product opinion:Engine Oil 15W40 5l RIMULA
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.