Parts & Accessories Catalogue
A~5011001
PROFITOOL
Suction cup for glass
Name Suction cup for glass
Set No
Intended use (for work) for glass bonding for glass removal
Kind single
Quantity per set [pcs] 1
Lifting capacity [kg] 10
Diameter [mm] 120
17.95
14.96 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
APP
Band acrylic red 6mm/5m 1pcs
Name Band
Kind two-sided
Material acrylic
Colour Red
Width [mm] 6
Length [m] 5
Packaging Roll
9.22
7.68 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
PROFIRS
Primer acrylic high-filling 3,5l
Name Primer
Type acrylic
Kind high-filling
Colour Grey
Capacity [l] 3,5
Application (for the surface) for body for chassis
With hardener No
Application type gun
74.40
62.00 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
HANS
Mini-grinder air-operated angular 83909
Market / application Professional
Name Mini-grinder
Power supply Pneumatic
Type angle
Disc diameter [mm] 75
70.86
59.05 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
NTS
Mug kit for mixing paints 500ml 50pcs 3460700
Type Mug kit
Capacity [ml] 500
Intended use for mixing paints
27.58
22.98 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOTIP
Putty filler, spray aluminium, galvanized metal, steel
Name Putty
Kind spray filler
Capacity [l] 0,4
Intended use steel galvanized metal aluminium
10.32
8.60 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
PROFIRS
Hardener for transparent paint MS 2,5 l
Name Hardener
Capacity [l] 2,5
Intended use for transparent paint MS
For product (ref. no) 0RS204-5L
70.52
58.77 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
STARCKE
Abrasive disc 150mm
Category Sanding
Name Abrasive disc
Diameter [mm] 150
Colour Black
Application (Activity) for removing rust for removing paint coat
Application (for the surface) for rust
Bracket TR
Waterproof Yes
15.30
12.75 £ 18.22 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
15.30 £
59.17
49.31 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
PROFIRS
Hardener for primer "wet on wet" 0,6 l
Name Hardener
Capacity [l] 0,6
Intended use for primer "wet on wet"
For product (ref. no) 0RS104-3.6L
16.27
13.56 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
PROFITOOL
Knife, for glass cutting
Name Knife
Type drawn
Profile " L " type
Set No
Intended use (material) metal glass
Intended use (for work) for glass cutting
Quantity per set [pcs] 1
20.22
16.85 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
PROFITOOL
Suction cup for glass
Name Suction cup for glass
Set Yes
Intended use (for work) for glass bonding for glass removal
Kind double
Quantity per set [pcs] 2
8.69
7.24 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
11.50
9.58 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
PROFIRS
Primer acrylic filler 1,25l
Name Primer
Type acrylic
Kind filler
Colour White
Capacity [l] 1,25
Application (for the surface) for body for chassis
With hardener Yes
Application type gun
28.10
23.42 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
PROFIRS
Putty filler - anticorrosive aluminium, galvanized metal, steel
Name Putty
Kind filler - anticorrosive
Colour White
Capacity [l] 1
Intended use steel galvanized metal aluminium
23.86
19.88 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOTIP
Primer reactive anti-corrosion 0,5l
Name Primer
Type reactive
Kind anti-corrosion
Colour Red
Capacity [l] 0,5
With hardener No
Application type spray
11.26
9.38 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
EWNAR
Insulation tape length 20 m width 19 mm black 10pcs
Name Band
Kind insulating
Colour Black
Width [mm] 19
Length [m] 20
Thickness [mm] 0.13
11.32
9.43 £ 15.88 £
(1.13 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
11.32 £
PROFIRS
Primer acrylic high-filling 1,2l
Name Primer
Type acrylic
Kind high-filling
Colour Black
Capacity [l] 1,2
Application (for the surface) for body
With hardener Yes
Application type gun
23.71
19.76 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
PROFITOOL
Suction cup for glass
Name Suction cup for glass
Set Yes
Intended use (for work) for glass bonding for glass removal
Kind double
Quantity per set [pcs] 2
Lifting capacity [kg] 60
92.98
77.48 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
APP
Polishing pad Profiled, universal 150mm hook and loop APP GP 150 PR 380080401
Name Polishing pad
Category Polishing
Producer's name APP GP 150 PR
Type universal Profiled
Material Sponge
Diameter [mm] 150
Thickness [mm] 25
Colour Blue
Bracket hook and loop
9.64
8.03 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
58.48
48.73 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
PROFIRS
Paint MS transparent 0RS204-5L
Name Paint
Type MS
Kind transparent
Colour Transparent
Capacity [l] 5
Packaging Can
Application type gun
Hardener included No
83.60
69.67 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
31.36
26.13 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOTIP
Paint acrylic black matt spray 0,5l
Name Paint
Type acrylic
Kind matt
Colour Black
Capacity [l] 0,5
Packaging Spray
Application type spray
Application (for the surface) for rims
9.72
8.10 £
(19.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
PROFIRS
Hardener for filling acrylic primer 0,9 l
Name Hardener
Capacity [l] 0,9
Intended use for filling acrylic primer
24.10
20.08 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
NTS
Mug kit for mixing paints 600ml 50pcs 3460720
Type Mug kit
Capacity [ml] 600
Intended use for mixing paints
24.64
20.53 £
(0.49 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
TEROSON
Glass glue TER BOND60 310ML
Name Adhesive
Application (Activity) for fitting vehicle windows
Intended use (parts, components) for vehicle glass panes
Colour Black
Capacity [ml] 310
29.56
24.63 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
APP
Band acrylic red 12mm/5m 1pcs
Name Band
Kind two-sided
Material acrylic
Colour Red
Width [mm] 12
Length [m] 5
Packaging Roll
12.30
10.25 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
DDCARS
Grinder air-operated rotary-vibration AT9806
Market / application Professional
Name Grinder
Power supply Pneumatic
Type oscillatory rotating
Disc diameter [mm] 150
Oscillation amplitude [mm] 5
Rotation adjustment Yes
Paper fitting hook and loop
Application (for the surface) For metal for steel for wood for plastic
Application (Activity) for polishing for polishing
57.52
47.93 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
TOPTUL
Micro-grinder air-operated straight KASA0825
Market / application Professional
Name Micro-grinder
Power supply Pneumatic
Type straight
Tool holder 6.0 mm
70.36
58.63 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
previous
3 of 12
next