ATE Brake fluid DOT4 5l

Index: 03.9901-5803.2
Rate this product first
>9 pcs.
35.44 £
52.26 £
(Price for 1L: 5.91 7.09 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.44 £
request-default-article

Specification

Kind:
DOT4
Capacity [l]:
5
Norm:
FMVSS 116 DOT4
Bar code:
4006633490030, IC-9BCE0C, 4006633990035
Item code:
9BCE0C
Item index:
03.9901-5803.2
PCN:
38190000
Manufacturer:
ATE, Manufacturer: Continental Aftermarket & Services GmbH,
Sodener Straße 9,
65824 Schwalbach,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

DOT specification:
DOT 4
Container Type:
Can
Capacity [litre]:
5
MAPP code available:
Brake fluid DOT4 (5L) [dry: 260°C, wet: 165°C, viscosity: 1400mm²/sec.] SAE J1703, ISO/DIN 4925 klasa 4;FMVSS 116 DOT4, - change every 1 year

Cross references Brake fluid DOT4 5l

Cross references

ABE
Brake fluid DOT4 5l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.66
15.55 £ 34.84 £
(3.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 18.66 £

BOSCH
Brake fluid DOT4 5l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
50.40
42.00 £
(10.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FERODO
Brake fluid DOT4 5l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
26.96
22.47 £ 43.18 £
(5.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 26.96 £

TEXTAR
Brake fluid 95002301

Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.02
36.68 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEXTAR
Brake fluid DOT4 5l

Add to cart
(0)
1 pcs.
50.82
42.35 £
(10.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ABE
Brake fluid DOT4 20l

Add to cart
(0)
0 pcs.
92.20
76.83 £ 139.31 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 92.20 £

TRW
Brake fluid DOT4 5l

Add to cart
(0)
0 pcs.
50.92
42.43 £
(10.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

07 53 1 116 765 BMW
07 53 1 119 334 BMW
000 989 07 07 13 MERCEDES
000 989 08 07 11 MERCEDES
A 000 989 07 07 13 MERCEDES

Other codes

B003VXPY4K AMAZON (ASIN)
705803 ATE - TEVES
03.9901-5803.2 WYP IC KROSY
03.9901-6003.2 IC KROSY
03.9901-6203.2 IC KROSY
1 987 479 003 IC KROSY
1 987 479 022 IC KROSY
1401-00-0004E IC KROSY
21754 IC KROSY
23932 IC KROSY
98502 0001 31 OL IC KROSY
98502 0003 30 OL IC KROSY
BF DOT4 5L SET IC KROSY
BF-DOT4-250 IC KROSY
BRAKE FLUID DOT 4 5L IC KROSY
CASTROL BRAKE FLUID 5L IC KROSY
DOT 4 5L IC KROSY
DOT 4 SYNT. 4L IC KROSY
DOT 4 SYNT. 5L IC KROSY
FBX500A IC KROSY
FRELUB 650 DOT 4 5L IC KROSY
SSB9416 IC KROSY
USZK.03.9901-5803.2 IC KROSY
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Brake fluid DOT4 5l
Product opinion:Brake fluid DOT4 5l
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.