BOSCH Brake fluid DOT4 5l

Index: 1 987 479 108
Rate this product first
>9 pcs.
50.40 £
(Price for 1L: 8.40 10.08 £)
request-default-article

Specification

Kind:
DOT4
Capacity [l]:
5
Bar code:
IC-D204A4, 4047025114615
Item code:
D204A4
Item index:
1 987 479 108
PCN:
38190000
Manufacturer:
BOSCH, Manufacturer: Robert Bosch GmbH,
Robert-Bosch-Platz 1,
70839 Gerlingen-Schillerhöhe,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

DOT specification:
DOT 4
Capacity [litre]:
5
Container Type:
Canister
Dry Boiling Point [°C]:
230
Wet Boiling Point [°C]:
155
Brake fluid viscosity at -40°C:
1500
Colour:
yellow
Length [mm]:
195
Width [mm]:
165
Height [mm]:
247
Brake fluid DOT4 (5L) [dry: 265°C, wet: 165°C, viscosity: 1800mm²/sec.]

Cross references Brake fluid DOT4 5l

Cross references

ABE
Brake fluid DOT4 5l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.66
15.55 £ 34.84 £
(3.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 18.66 £

ATE
Brake fluid DOT4 5l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.44
29.53 £ 52.26 £
(7.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.44 £

FERODO
Brake fluid DOT4 5l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
26.96
22.47 £ 43.18 £
(5.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 26.96 £

BOSCH
Brake fluid DOT4 5l

Add to cart
(0)
9 pcs.
77.46
64.55 £
(15.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ABE
Brake fluid DOT4 20l

Add to cart
(0)
0 pcs.
92.20
76.83 £ 139.31 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 92.20 £

TRW
Brake fluid DOT4 5l

Add to cart
(0)
0 pcs.
50.92
42.43 £
(10.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

7.603 A.B.S.
B00Y0ZY606 AMAZON (ASIN)
03.9901-5803.2 ATE - TEVES
1 987 479 005 BOSCH
1987479003 BOSCH
L04050 BREMBO
L14050 BREMBO
FBX500 FERODO
DOT4-5LTR FTE
PFB 405 GIRLING
8DF 355 360-031 HELLA
1 987 479 003 IC KROSY
1401-00-0004E IC KROSY
BF DOT4 5L SET IC KROSY
BRAKE FLUID DOT 4 5L IC KROSY
CASTROL BRAKE FLUID 5L IC KROSY
DOT 4 5L IC KROSY
DOT 4 SYNT. 5L IC KROSY
FBX500A IC KROSY
USZK.03.9901-5803.2 IC KROSY
21158 LIQUI MOLY
014 017 0022 MEYLE
MBF4-5000B MINTEX
95002300 TEXTAR
PFB405 TRW
402404 VALEO
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Brake fluid DOT4 5l
Product opinion:Brake fluid DOT4 5l
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.