TOTALENERGIES Engine Oil 0W30 5l Quartz INEO

Index: QUARTZ 0W30 EFFICENCY 5L
Rate this product first
Capacity (l):
5
76.52 £
105.96 £
(Price for 1L: 12.75 15.30 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 76.52 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
KIA
OEM spec:
BMW LL-04
OEM spec:
BMW LL-19 FE
OEM spec:
BMW LL-12 FE
API:
SP
ACEA:
C3
ACEA:
C2
Product line:
Quartz INEO
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-H0FBFR, 3425901145068
Item code:
H0FBFR
Item index:
8LB
PCN:
34031980
Manufacturer:
TOTALENERGIES, Manufacturer: Total Energies Lubricants,
562 avenue du Parc de l’Ile,
92029 Nanterre Cedex,
France, [email protected]

Specification Tecdoc

ACEA specification:
C2
ACEA specification:
C3
API specification:
SP
Oil manufacturer recommendation:
BMW LL 12 FE
Manufacturer Approval:
BMW LL-19 FE
Manufacturer Approval:
BMW Longlife-04
Oil manufacturer recommendation:
BMW Longlife-12 FE
SAE viscosity class:
0W-30
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil Quartz INEO (5L) 0W30 ;API SP; ACEA C2; C3; BMW LL-04; BMW LL-12 FE; BMW LL-19 FE; KIA

Cross references Engine Oil 0W30 5l Quartz INEO

Cross references
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 0W30 4l EDGE

0W30 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.95
37.46 £ 93.76 £
(11.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.95 £

VALVOLINE
Engine Oil 0W30 5l SYNPOWER

0W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
76.06
63.38 £ 133.72 £
(15.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 76.06 £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W30 5l TITAN

0W30 5l

API SP ILSAC GF-6A RC
ACEA A5 B5 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
61.10
50.92 £ 106.54 £
(12.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 61.10 £

Other codes

8LB ARTNR_Z_TCD
2228694 NR_KAT
BMW LL-04 OEM SPECYFIKACJA
BMW LL-12 FE OEM SPECYFIKACJA
BMW LL-19 FE OEM SPECYFIKACJA
KIA OEM SPECYFIKACJA
2228694 TOTAL
QUARTZ EFFICENCY 0W30 5L TOTAL
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W30 5l Quartz INEO
Product opinion:Engine Oil 0W30 5l Quartz INEO
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.