CASTROL Engine Oil 0W40 4l EDGE

Index: EDGE 0W40 4L
Rate this product first
1 pcs. Last item
Capacity (l):
4
66.49 £
89.52 £
(Price for 1L: 13.85 16.62 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 66.49 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W40
Capacity [l]:
4
OEM spec:
MB 226.5
OEM spec:
RENAULT RN 0710
OEM spec:
RENAULT RN 0700
OEM spec:
BMW LL-04
OEM spec:
MB 229.31
OEM spec:
FIAT 9.55535 S2
OEM spec:
MB 229.51
API:
SP
ACEA:
C3
Product line:
EDGE
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-A725D8, 5908310861210, 9001606017134, 4008177076718, 4008177183690
Item code:
A725D8
Item index:
463998
PCN:
34031980
Manufacturer:
CASTROL, Manufacturer: Castrol Ltd, Castrol Technology Centre
Whitchurch Hill, Pangbourne,Berkshire RG8 7QR
United Kingdom [email protected],
Importer: Castrol CEE sp. z o.o.
ul. Grzybowska 62, 00-844 Warszawa [email protected]

Specification Tecdoc

Oil:
Synthetic Oil
SAE viscosity class:
0W-40
Specification:
ACEA C3
Specification:
ACEA Light Duty C3
Manufacturer Approval:
BMW Longlife-04
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-S2
Specification:
API Gasoline SP
Specification:
API Gasoline SQ
Manufacturer Approval:
MB 226.5
Oil manufacturer recommendation:
MB 229.52
Manufacturer Approval:
MB 229.31
Manufacturer Approval:
MB 229.51
Manufacturer Approval:
Renault RN 0700
Manufacturer Approval:
Renault RN 0710
Manufacturer Approval:
FIAT 9.55535-S2
Engine oil EDGE (4L) 0W40 ;API SP; ACEA C3; BMW LL-04; FIAT 9.55535 S2; MB 226.5; MB 229.31; MB 229.51; RENAULT RN 0700; RENAULT RN 0710

Cross references Engine Oil 0W40 4l EDGE

Cross references

RAVENOL
Engine Oil 0W40 4l USVO

0W40 4l

API SP CF SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
141.94
118.28 £
(35.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W40 5l TITAN

0W40 5l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
114.12
95.10 £
(22.82 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 0W40 5l Mobil 1 synthetic

0W40 5l

API SP CF SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
89.80
74.83 £ 130.84 £
(17.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 89.80 £

Other codes

B0068NMWGS AMAZON (ASIN)
B01DAE7ED8 AMAZON (ASIN)
B07B2FP3NQ AMAZON (ASIN)
463998 ARTNR_Z_TCD
EDGE TITA.FST 0W-40 ARTNR_Z_TCD
15F713 CASTROL
1534A7 IC KROSY
15F713 NR_KAT
BMW LL-04 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 S2 OEM SPECYFIKACJA
MB 226.5 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.31 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.51 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0700 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0710 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W40 4l EDGE
Product opinion:Engine Oil 0W40 4l EDGE
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.