FUCHS OIL Engine Oil 0W40 5l TITAN
Index:
TITAN SUP.LL 0W40 5L
Rate this product first
0
pcs.
Goods not in stock -
114.12 £
(Price for 1L:
19.02 22.82
£)
request-default-article
Specification
Name:
Engine oil
Viscosity:
0W40
Capacity [l]:
5
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
BMW LL-01
OEM spec:
MB 229.3
OEM spec:
MB 229.5
OEM spec:
VW 502.00
OEM spec:
MB 226.5
OEM spec:
RENAULT RN 0710
OEM spec:
RENAULT RN 0700
OEM spec:
FORD M2C937 A
ACEA:
A3
ACEA:
B4
Product line:
TITAN
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-H0FWOX, 4001541469451
Item code:
H0FWOX
Item index:
CP1016091
PCN:
34031980
Manufacturer:
Specification Tecdoc
Manufacturer Approval:
ACEA A3/B4
Manufacturer Approval:
API SP
Manufacturer Approval:
API SN
Specification:
MB-APPROVAL 229.5
Specification:
VW 502 00/505 00
Oil manufacturer recommendation:
BMW LONGLIFE-01
Oil manufacturer recommendation:
FORD WSS-M2C937-A
SAE viscosity class:
0W-40
Engine oil TITAN (5L) 0W40 (SUPERSYN) ; ACEA A3; B4; BMW LL-01; FORD M2C937 A; MB 226.5; MB 229.3; MB 229.5; RENAULT RN 0700; RENAULT RN 0710; VW 502.00; VW 505.00
Cross references Engine Oil 0W40 5l TITAN
Cross references
CASTROL
Engine Oil 0W40 4l EDGE
API CF SN
Intended use Passenger cars
93.54
77.95 £
(23.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOBIL
Engine Oil 0W40 4l Mobil 1
API SP SL CF SM SN SJ SQ SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
59.36
49.47 £ 89.94 £
(14.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
59.36 £
MOTUL
Engine Oil 0W40 4l 8100
API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
93.24
77.70 £
(23.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOTUL
Engine Oil 0W40 5l 8100
API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
112.90
94.08 £
(22.58 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil 0W40 4l SYNPOWER
API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
59.74
49.78 £ 92.32 £
(14.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
59.74 £
VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER 0W40 5L
API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
71.35
59.46 £ 112.66 £
(14.27 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
71.35 £
RAVENOL
Engine Oil 0W40 4l USVO
API SP CF SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
141.94
118.28 £
(35.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CASTROL
Engine Oil 0W40 4l EDGE
API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
66.49
55.41 £ 89.52 £
(16.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
66.49 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 0W40 5l Synthoil Energy
API CF SM
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
138.58
115.48 £
(27.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
TOTALENERGIES
Engine Oil 0W40 5l Quartz
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
92.38
76.98 £
(18.48 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOBIL
Engine Oil 0W40 5l Mobil 1 synthetic
API SP CF SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
89.80
74.83 £ 130.84 £
(17.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
89.80 £
SHELL
Engine Oil 0W40 4l Helix
API SP
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
77.56
64.63 £
(19.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Other codes
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
Add opinion