MOBIL Engine Oil M-SUP 2000 X1 10W40 5L

Index: M-SUP 2000 X1 10W40 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
58.92 £
(Price for 1L: 9.82 11.78 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
10W40
Capacity [l]:
5
OEM spec:
MB 229.1
OEM spec:
VW 501.01
OEM spec:
VW 505.00
API:
SL
API:
CF
ACEA:
A3
ACEA:
B3
Product line:
M-SUP
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-B53EDB, 5407004031521
Item code:
B53EDB
Item index:
201510301042
PCN:
27101981
Manufacturer:
MOBIL, Manufacturer: ExxonMobil Petroleum & Chemical BV
Polderdijkweg, B-2030 Antwerpen, Belgium,
[email protected]

Specification Tecdoc

Oil Viscosity Classification SAE:
10W-40
Specification:
API SJ
Specification:
API SL
Specification:
API SM
Specification:
API SN
Specification:
API SN Plus
Specification:
API SP
Specification:
API SQ
Manufacturer Approval:
VW 501 01
Manufacturer Approval:
VW 505 00
Oil manufacturer recommendation:
AAE (STO 003) Grp B7
Oil manufacturer recommendation:
ACEA A3/B3
Oil manufacturer recommendation:
API CF
Oil manufacturer recommendation:
API SJ
Oil manufacturer recommendation:
API SL
Oil manufacturer recommendation:
API SM
Oil manufacturer recommendation:
API SN
Oil manufacturer recommendation:
API SN Plus
Oil manufacturer recommendation:
API SP
Oil manufacturer recommendation:
API SQ
Oil manufacturer recommendation:
MB-229.1
Engine oil M-SUP (5L) 10W40 ;API CF; SL; ACEA A3; B3; MB 229.1; VW 501.01; VW 505.00

Cross references Engine Oil M-SUP 2000 X1 10W40 5L

Cross references

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 5l semi-synthetic

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.92
32.43 £
(7.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 4l semi-synthetic

10W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.90
25.75 £
(7.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 10W40 5l EVOLUTION

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
53.22
44.35 £
(10.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 10W40 5l EVOLUTION

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.64
50.53 £
(12.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 5l TITAN

10W40 5l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.47
30.39 £ 65.92 £
(7.29 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.47 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 5l MoS2 Leichtlauf Super

10W40 5l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
62.12
51.77 £ 103.06 £
(12.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 62.12 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 5l Super Leichtlauf

10W40 5l

API SL CF
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
83.70
69.75 £ 103.90 £
(16.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 83.70 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 5l 4100

10W40 5l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
33.98
28.32 £ 50.02 £
(6.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.97 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

10W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.76
26.47 £ 53.16 £
(7.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.22 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

10W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.09
31.74 £ 63.28 £
(7.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.09 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 5l NGEN 4

10W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.70
32.25 £ 63.58 £
(7.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.70 £
Bestsellers

REVLINE
Engine Oil 10W40 4l ULTRA FORCE

10W40 4l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.80
24.00 £
(7.20 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 10W40 5l ULTRA FORCE

10W40 5l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.39
16.99 £ 36.00 £
(4.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 20.39 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 5l Quartz

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.40
38.67 £ 58.02 £
(9.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.40 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 5l Quartz

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
56.92
47.43 £
(11.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 5l Quartz

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.22
36.85 £ 58.50 £
(8.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.22 £

VALVOLINE
Engine Oil 10W40 4l ALL CLIMATE

10W40 4l

API CF SM SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
50.94
42.45 £
(12.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil ALL CLIMATE 10W40 5L

10W40 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
65.82
54.85 £
(13.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 10W40 4l MAXLIFE

10W40 4l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.54
29.62 £ 52.30 £
(8.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.54 £

VALVOLINE
Engine Oil 10W40 5l MAXLIFE

10W40 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.72
32.27 £ 63.82 £
(7.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.72 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 4x5l Semi-synthetic

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
154.38
128.65 £
(7.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 10W40 5l Cleansynto

10W40 5l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.68
74.73 £
(17.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 10W40 5l ULTRA FORCE

10W40 5l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.12
60.93 £ 106.02 £
(4.87 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 73.12 £

ORLEN
Engine Oil 10W40 4,5l CLASSIC

10W40 4.5l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.82
23.18 £ 42.46 £
(6.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.82 £

REVLINE
Engine Oil 10W40 3x4l ULTRA FORCE

10W40 4l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
62.02
51.68 £ 88.72 £
(5.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 62.02 £

ORLEN
Engine Oil 10W40 4l MaxExpert

10W40 4l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
42.64
35.53 £
(10.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 10W40 4,5l CLASSIC

10W40 4.5l

API CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
4 pcs.
41.28
34.40 £
(9.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 4l Optimal

10W40 4l

API SL CF
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
53.58
44.65 £ 73.60 £
(13.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 53.58 £

Other codes

B019OD5UN0 AMAZON (ASIN)
B01ENAKSTA AMAZON (ASIN)
201510301042 ARTNR_Z_TCD
M-SUP 2000 10W40 4L ARTNR_Z_TCD
6100 SYNERGIE+ 10W40 4L IC KROSY
CH O. GT 10W40 4L M IC KROSY
CH O. GT 10W40 4L PL SET IC KROSY
CH T. DI 10W40 5L PL IC KROSY
DURABLEND 10W40 4L IC KROSY
EUROLITE 10W40 4L IC KROSY
EUROLITE 10W40 4L+1L IC KROSY
EUROLITE 10W40 5L IC KROSY
EUROLITE 10W40 5L+1L IC KROSY
HAVOLINE EXT.10W40 4L IC KROSY
HAVOLINE EXT.10W40 5L IC KROSY
HELIX HX6 10W40 4LX4 IC KROSY
HELIX HX7 10W40 4L+1L IC KROSY
HELIX HX7 10W40 4LX4 IC KROSY
HELIX HX7 10W40 5L IC KROSY
HELIX PLUS 4L IC KROSY
HELIX PLUS 4L+1L IC KROSY
HELIX PLUS 4L+1L FERRARI IC KROSY
LIM1387 10W40 5L IC KROSY
LIM9504 10W40 4L IC KROSY
LITE 10W40 5L IC KROSY
LOTOS CITY 10W40 SJ/CF 5L IC KROSY
LOTOS CITY SEMISYNT. 5L IC KROSY
LOTOS SEMIS.4L+1L IC KROSY
MAGNATEC 10W40 4L+1L IC KROSY
MAGNATEC 10W40 5L IC KROSY
MAX ULTRA PLUS 10W40 4L IC KROSY
MAX ULTRA PLUS 10W40 5L IC KROSY
O.O SEM SN 10W40 4,5L IC KROSY
ORLEN OIL SUP.SEMIS.4L IC KROSY
PLAT.CL.DI. SEMI.4,5L+2L IC KROSY
PLAT.CL.SEMI. 4,5+2L IC KROSY
PLATINUM CL. SEMI. 4,5+3Z IC KROSY
PLATINUM CLASS. SEMI. 4,5 IC KROSY
TEC PLUS 10W40 4L IC KROSY
TEC PLUS 10W40 5L IC KROSY
VISCO 3000 10W40 4L IC KROSY
X-FLOW S 10W40 SEMI. 5L IC KROSY
X-FLOW XS 10W40 SEMI. 4L IC KROSY
157305 MOBIL
M-SUP 2000 X1 10W40 5L MOBIL
154541 NR_KAT
MB 229.1 OEM SPECYFIKACJA
VW 501.01 OEM SPECYFIKACJA
VW 505.00 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil M-SUP 2000 X1 10W40 5L
Product opinion:Engine Oil M-SUP 2000 X1 10W40 5L
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.