RAVENOL Automatic transmission oil 4l ATF Dexron H III
Index:
RAV ATF DEXRON III H 4L
Rate this product first
>9
pcs.
82.78 £
(Price for 1L:
17.25 20.70
£)
Specification
Name:
ATF oil
Capacity [l]:
4
OEM spec:
ZF TE-ML 16R
OEM spec:
ZF TE-ML 20B
OEM spec:
ZF TE-ML 25B
OEM spec:
MAN 339 V1
OEM spec:
MB 236.6
OEM spec:
CATERPILLAR TO-2
OEM spec:
ALLISON C4
OEM spec:
ZF TE-ML 04D
OEM spec:
MB 236.9
OEM spec:
ZF TE-ML 17C
OEM spec:
ZF TE-ML 02F
OEM spec:
ZF TE-ML 03D
OEM spec:
FORD MERCON M
OEM spec:
ZF TE-ML 14B
OEM spec:
MB 236.5
OEM spec:
MB 236.1
OEM spec:
MB 236.10
OEM spec:
DEXRON II E
OEM spec:
VOLVO 1161521
OEM spec:
MAN 339 Z2
OEM spec:
ZF TE-ML 16L
OEM spec:
DEXRON III H
OEM spec:
VOITH H55.6336.3X
OEM spec:
VOLVO 97341
OEM spec:
ALLISON TES-389
OEM spec:
ZF TE-ML 05L
OEM spec:
VOLVO 1161621
OEM spec:
DEXRON III F
OEM spec:
DTFR 13C100
OEM spec:
DTFR 13C170
Product line:
ATF Dexron H III
Intended use:
Passenger cars
Intended use:
Truck
Intended use:
Agro
Intended use:
Buses
Intended use:
Industry
Bar code:
IC-C56597, 4014835732896, 16200353
Item code:
C56597
Item index:
1212100
PCN:
27101987
Manufacturer:
Specification Tecdoc
Specification:
Allison C4
Specification:
Allison TES-389
Specification:
Caterpillar TO-2
Specification:
Ford MERCON M-940717
Specification:
GM Dexron® II E
Specification:
GM Dexron® III F
Specification:
GM Dexron® III H
Specification:
MAN 339 V1
Specification:
MAN 339 Z1
Specification:
MAN 339 Z2
Specification:
MB 236.1
Specification:
MB 236.10
Specification:
MB 236.5
Specification:
MB 236.6
Specification:
MB 236.9
Specification:
Nissan
Specification:
VOLVO 1161521
Specification:
VOLVO 1161621
Specification:
ZF TE-ML 02F
Specification:
ZF TE-ML 03D
Specification:
ZF TE-ML 05L
Specification:
ZF TE-ML 14A
Specification:
ZF TE-ML 16L
Specification:
ZF TE-ML 16R
Specification:
ZF TE-ML 17C
Specification:
Allison C4-32642009
Specification:
ZF TE-ML 04D (ZF0016
Specification:
ZF TE-ML 14B (ZF0016
Specification:
ZF TE-ML 20B (ZF0016
Specification:
ZF TE-ML 25B (ZF0016
Specification:
DTFR 13C100 (MB 236.
Specification:
Allison TES-389 AA-3
Specification:
DTFR 13C170 (MB 236.
Specification:
VOLVO Trans Oil 9734
Specification:
Voith H55.6336.3x Ex
Oil:
Part Synthetic Oil
Transmission code:
DP0
ATF oil ATF Dexron H III (4L) ; ALLISON C4; ALLISON TES-389; CATERPILLAR TO-2; DEXRON II E; DEXRON III F; DEXRON III H; DTFR 13C100; DTFR 13C170; FORD MERCON M; MAN 339 V1; MAN 339 Z2; MB 236.1; MB 23
Cross references Automatic transmission oil 4l ATF Dexron H III
Cross references
MOTUL
Automatic transmission oil DRIVE MEGA X ATF DIII 5L
Intended use Truck Agro Buses
55.48
46.23 £
(11.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Automatic transmission oil 5l ATF
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
46.50
38.75 £
(9.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Automatic transmission oil 5l
Intended use Passenger cars Truck Buses
69.95
58.29 £ 95.56 £
(13.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
69.95 £
CASTROL
Automatic transmission oil 5l TRANSMAX ATF
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
66.54
55.45 £
(13.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Automatic transmission oil 4l
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
38.58
32.15 £
(9.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CASTROL
Automatic transmission oil 5l TRANSMAX ATF
Intended use Passenger cars
83.50
69.58 £
(16.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
FUCHS OIL
Automatic transmission oil 5l TITAN
Intended use Passenger cars
81.40
67.83 £
(16.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ELF
Automatic transmission oil 5l ELFMATIC
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
76.60
63.83 £
(15.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Power steering oil 5l TopTec 1100
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
76.64
63.87 £ 116.02 £
(15.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
76.64 £
MOBIL
Power steering oil 4l ATF
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
34.06
28.38 £ 63.88 £
(8.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
34.06 £
OE numbers
| MAN339 TYPZ-2 | MAN |
| 000 989 92 03 | MERCEDES |
| 000 989 92 04 | MERCEDES |
| 001 989 21 03 | MERCEDES |
| A 000 989 92 03 | MERCEDES |
| A000 989 92 04 | MERCEDES |
| A001 989 21 03 | MERCEDES |
| MB 236.1 | MERCEDES |
| MB 236.10 | MERCEDES |
| MB 236.6 | MERCEDES |
| MB 236.9 | MERCEDES |
| 55.6336.3x | VOITH |
| Voith 55.6336.3x | VOITH |
| 1161521 | VOLVO |
| 1161621 | VOLVO |
| 97341 | VW |
| VOLVO 1161521 | VW |
| VOLVO 1161621 | VW |
| VOLVO 97341 | VW |
Other codes
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
Add opinion