LIQUI MOLY Power steering oil 5l TopTec 1100

Index: LIM3652 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
76.64 £
116.02 £
(Price for 1L: 12.77 15.33 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 76.64 £
request-default-article

Specification

Name:
ATF oil
Capacity [l]:
5
OEM spec:
MAN 339 V1
OEM spec:
MB 236.6
OEM spec:
DEXRON II D
OEM spec:
FORD MERCON
OEM spec:
CATERPILLAR TO-2
OEM spec:
ZF TE-ML 09
OEM spec:
ALLISON C4
OEM spec:
MAN 339 Z1
OEM spec:
ZF TE-ML 04D
OEM spec:
ZF TE-ML 11A
OEM spec:
ZF TE-ML 14A
OEM spec:
VOITH H55.6335.XX
OEM spec:
ZF TE-ML 17C
OEM spec:
ZF TE-ML 02F
OEM spec:
ZF TE-ML 03D
OEM spec:
DEXRON III G
OEM spec:
ZF TE-ML 11B
OEM spec:
ZF TE-ML 14B
OEM spec:
MB 236.1
OEM spec:
DEXRON II E
OEM spec:
DEXRON III H
OEM spec:
VOLVO 97341
OEM spec:
ALLISON TES-389
OEM spec:
GM ATF TYPE A SUFFIX A
OEM spec:
OPEL ATF TYPE A SUFFIX A
OEM spec:
MAN 339 L1
Product line:
TopTec 1100
Intended use:
Passenger cars
Intended use:
Truck
Intended use:
Agro
Intended use:
Buses
Intended use:
Industry
Bar code:
IC-B0D51A, 4100420036521, PU-B0D51A
Item code:
B0D51A
Item index:
P000239
PCN:
27101987
Manufacturer:
LIQUI MOLY, Manufacturer: LIQUI MOLY GmbH,
Jerg-Wieland-Straße 4,
89081 Ulm,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

Manufacturer Approval:
04D
Manufacturer Approval:
14A
Manufacturer Approval:
17C
Manufacturer Approval:
339 Typ V1
Manufacturer Approval:
339 Typ Z1
Manufacturer Approval:
DTFR 13C100 (236.1)
Manufacturer Approval:
MAN 339 Typ L1
Manufacturer Approval:
MB-Freigabe 236.1
Manufacturer Approval:
Voith H55.6335.XX (G
Manufacturer Approval:
ZF Freigabenummer ZF
Manufacturer Approval:
ZF TE-ML 03D
Oil manufacturer recommendation:
09
Oil manufacturer recommendation:
11A
Oil manufacturer recommendation:
11B
Oil manufacturer recommendation:
14B
Oil manufacturer recommendation:
Allison C4/TES 389
Oil manufacturer recommendation:
Caterpillar TO-2
Oil manufacturer recommendation:
Dexron III G
Oil manufacturer recommendation:
Ford ESP-M2C 166-H
Oil manufacturer recommendation:
III H
Oil manufacturer recommendation:
MB 236.6
Oil manufacturer recommendation:
Mercon
Oil manufacturer recommendation:
Suffix A)
Oil manufacturer recommendation:
TASA (Typ A
Oil manufacturer recommendation:
Volvo 97341
Oil manufacturer recommendation:
ZF TE-ML 02F
ATF oil TopTec 1100 (5L) ; ALLISON C4; ALLISON TES-389; CATERPILLAR TO-2; DEXRON II D; DEXRON II E; DEXRON III G; DEXRON III H; FORD MERCON; GM ATF TYPE A SUFFIX A; MAN 339 L1; MAN 339 V1; MAN 339 Z1;

Cross references Power steering oil 5l TopTec 1100

Cross references

CASTROL
Automatic transmission oil 5l TRANSMAX ATF

5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
82.02
68.35 £
(16.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FEBI
Automatic transmission oil 5l ATF

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.44
31.20 £ 94.02 £
(7.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.44 £

MOTUL
Automatic transmission oil DRIVE MEGA X ATF DIII 5L

5l

Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
55.48
46.23 £
(11.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Automatic transmission oil 5l HIPOL

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.10
23.42 £ 52.18 £
(5.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 28.10 £

REVLINE
Automatic transmission oil 5l ATF

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.50
38.75 £
(9.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Automatic transmission oil 5l

5l

Intended use Passenger cars Truck Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
69.95
58.29 £ 95.56 £
(13.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 69.95 £

RAVENOL
Automatic transmission oil 4l ATF Dexron H III

4l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
82.78
68.98 £
(20.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Automatic transmission oil 5l TRANSMAX ATF

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
66.54
55.45 £
(13.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Automatic transmission oil 4l

4l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.58
32.15 £
(9.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Automatic transmission oil 5l TITAN

5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.40
67.83 £
(16.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Power steering oil 4l ATF

4l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.06
28.38 £ 63.88 £
(8.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.06 £

FEBI
Automatic transmission oil 5l ATF

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
86.10
71.75 £
(17.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Automatic transmission oil 4l

4l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.62
28.85 £
(8.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 4l ATF Dexron II

4l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
74.16
61.80 £
(18.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 4l

4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
114.46
95.38 £
(28.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Automatic transmission oil 5l ATF

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
0 pcs.
41.58
34.65 £
(8.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

B004GWVTDK AMAZON (ASIN)
3652 ARTNR_Z_OE
P000239 ARTNR_Z_TCD
3652 LIQUI MOLY
3652 NR_KAT
ALLISON C4 OEM SPECYFIKACJA
ALLISON TES-389 OEM SPECYFIKACJA
CATERPILLAR TO-2 OEM SPECYFIKACJA
DEXRON II D OEM SPECYFIKACJA
DEXRON II E OEM SPECYFIKACJA
DEXRON III G OEM SPECYFIKACJA
DEXRON III H OEM SPECYFIKACJA
FORD MERCON OEM SPECYFIKACJA
GM ATF TYPE A SUFFIX A OEM SPECYFIKACJA
MAN 339 L1 OEM SPECYFIKACJA
MAN 339 V1 OEM SPECYFIKACJA
MAN 339 Z1 OEM SPECYFIKACJA
MB 236.1 OEM SPECYFIKACJA
MB 236.6 OEM SPECYFIKACJA
OPEL ATF TYPE A SUFFIX A OEM SPECYFIKACJA
VOITH H55.6335.XX OEM SPECYFIKACJA
VOLVO 97341 OEM SPECYFIKACJA
ZF TE-ML 02F OEM SPECYFIKACJA
ZF TE-ML 03D OEM SPECYFIKACJA
ZF TE-ML 04D OEM SPECYFIKACJA
ZF TE-ML 09 OEM SPECYFIKACJA
ZF TE-ML 11A OEM SPECYFIKACJA
ZF TE-ML 11B OEM SPECYFIKACJA
ZF TE-ML 14A OEM SPECYFIKACJA
ZF TE-ML 14B OEM SPECYFIKACJA
ZF TE-ML 17C OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Power steering oil 5l TopTec 1100
Product opinion:Power steering oil 5l TopTec 1100
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.