MOTUL Engine Oil 5W20 5l 8100
Index:
8100 ECO-LITE 5W20 5L
Rate this product first
>9
pcs.
104.20 £
(Price for 1L:
17.37 20.84
£)
Specification
Name:
Engine oil
Viscosity:
5W20
Capacity [l]:
5
OEM spec:
KIA
OEM spec:
HYUNDAI
OEM spec:
FORD M2C945 B1
OEM spec:
TOYOTA
OEM spec:
HONDA
OEM spec:
MITSUBISHI
OEM spec:
FORD M2C960 A1
OEM spec:
CHRYSLER MS-6395
OEM spec:
FORD M2C930 A
OEM spec:
FORD M2C945 A
OEM spec:
SUBARU
OEM spec:
MAZDA
OEM spec:
LEXUS
OEM spec:
SUZUKI
OEM spec:
FIAT 9.55535 CR1
OEM spec:
NISSAN
OEM spec:
DEXOS1 GEN2
API:
ILSAC GF-7A
API:
SQ
API:
RC
Product line:
8100
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
3374650289786, IC-G04AC5, PU-G04AC5
Item code:
G04AC5
Item index:
17202
PCN:
27101981
Manufacturer:
Specification Tecdoc
SAE viscosity class:
5W-20
Oil manufacturer recommendation:
CHRYSLER MS 6395
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-CR1
Oil manufacturer recommendation:
FORD WSS-M2C930-A
Oil manufacturer recommendation:
FORD WSS-M2C945-A
Oil manufacturer recommendation:
FORD WSS-M2C945-B1
Oil manufacturer recommendation:
FORD WSS-M2C960-A1
Oil manufacturer recommendation:
GM dexos1 GEN2
API specification:
SP/RC
ILSAC specification:
GF-6A
Engine oil 8100 (5L) 5W20 ;API ILSAC GF-7A; RC; SQ; CHRYSLER MS-6395; DEXOS1 GEN2; FIAT 9.55535 CR1; FORD M2C930 A; FORD M2C945 A; FORD M2C945 B1; FORD M2C960 A1; HONDA; HYUNDAI; KIA; LEXUS; MAZDA; MI
Cross references Engine Oil 5W20 5l 8100
Cross references
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W20 5l
API SP RC ILSAC GF-5
Intended use Passenger cars
45.59
37.99 £ 58.00 £
(9.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
45.59 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W20 5l Special TEC AA
Intended use Passenger cars
108.24
90.20 £
(21.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 5W20 4l USVO
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
134.68
112.23 £
(33.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 5W20 4l Cleansynto
Intended use Passenger cars
94.12
78.43 £
(23.53 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SHELL
Engine Oil 5W20 5l Helix
API SN
ACEA C5
Intended use Passenger cars
67.51
56.26 £ 126.66 £
(13.50 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
67.51 £
OE numbers
| 9.55535-CR1 | FIAT |
| WSS-M2C930-A | FORD |
| WSS-M2C945-A | FORD |
| WSS-M2C945-B1 | FORD |
| WSS-M2C960-A1 | FORD |
Other codes
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
Add opinion