TOTALENERGIES Engine Oil 0W20 5l Quartz

Index: QUARTZ 0W20 9000 GF6 5L
Rate this product first
Capacity (l):
5
96.58 £
(Price for 1L: 16.10 19.32 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W20
Capacity [l]:
5
API:
SP
API:
ILSAC GF-6A
Product line:
Quartz
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-G0U1FC, 3425901137995, PU-G0U1FC
Item code:
G0U1FC
Item index:
V81
PCN:
27101981
Manufacturer:
TOTALENERGIES, Manufacturer: Total Energies Lubricants,
562 avenue du Parc de l’Ile,
92029 Nanterre Cedex,
France, [email protected]

Specification Tecdoc

API specification:
SP
ILSAC specification:
GF-6A
SAE viscosity class:
0W-20
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil Quartz (5L) 0W20 ;API ILSAC GF-6A; SP

Cross references Engine Oil 0W20 5l Quartz

Cross references

MOPAR
Engine Oil 0W20 5l MaxPro

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
94.60
78.83 £
(18.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 0W20 4l ULTRA FORCE

0W20 4l

API SP ILSAC GF-6 RC
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.41
37.01 £ 71.02 £
(11.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.41 £

ORLEN
Engine Oil 0W20 4l MaxExpert

0W20 4l

API SP ILSAC GF-6A SN RC ILSAC GF-5 SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
43.03
35.86 £ 61.72 £
(10.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.03 £

SHELL
Engine Oil 0W20 5l Helix

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
101.02
84.18 £
(20.20 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

V81 ARTNR_Z_TCD
2223757 NR_KAT
2223757 TOTAL
223757 TOTAL
QUARTZ 9000 GF6 0W20 5L TOTAL
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W20 5l Quartz
Product opinion:Engine Oil 0W20 5l Quartz
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.