ORLEN Engine Oil 0W20 4l MaxExpert

Index: MAXEXP. HYB 0W20 4L
Rate this product first
Capacity (l):
4
43.03 £
61.72 £
(Price for 1L: 8.97 10.76 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.03 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W20
Capacity [l]:
4
API:
SP
API:
ILSAC GF-6A
API:
SN
API:
RC
API:
ILSAC GF-5
API:
SN+
Product line:
MaxExpert
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-G15D42, 5901001810764
Item code:
G15D42
Item index:
PLAT MAX HYB 0W20 4L
PCN:
27101981
Manufacturer:
ORLEN, Manufacturer: ORLEN OIL Sp. z o.o.
ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, POLAND,
[email protected]
Engine oil MaxExpert (4L) 0W20 ;API ILSAC GF-5; ILSAC GF-6A; RC; SN; SN+; SP

Cross references Engine Oil 0W20 4l MaxExpert

Cross references

CHEMPIOIL
Engine Oil 0W20 5l

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A RC SN+
ACEA C5-21 C6-21
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
67.92
56.60 £
(13.58 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN synthetic

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A RC ILSAC GF-5 SN+
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.74
96.45 £
(23.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 5l TopTec 6600

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
138.54
115.45 £
(27.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W20 4l NGEN HYBRID

0W20 4l

API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.76
48.97 £ 101.76 £
(14.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 50.53 £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l USVO

0W20 4l

API ILSAC GF-7A SQ
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
142.68
118.90 £
(35.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W20 5l QUARTZ XTRA

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
93.28
77.73 £
(18.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
85.30
71.08 £ 118.42 £
(17.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 85.30 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 0W20 4l synthetic

0W20 4l

API SP ILSAC GF-6A RC
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.38
43.65 £
(13.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 0W20 4l ULTRA FORCE

0W20 4l

API SP ILSAC GF-6 RC
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.41
37.01 £ 71.02 £
(11.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.41 £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 5l Cleansynto

0W20 5l

API ILSAC GF-7A SQ RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
153.34
127.78 £
(30.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l Cleansynto

0W20 4l

API ILSAC GF-7A SQ RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
125.64
104.70 £
(31.41 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 0W20 5l MAGNATEC

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
69.12
57.60 £ 102.46 £
(13.82 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 69.12 £

ELF
Engine Oil 0W20 5l EVOLUTION

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
58.63
48.86 £ 95.68 £
(11.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 58.63 £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l Cleansynto

0W20 4l

API SP ILSAC GF-6A RC SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
57.66
48.05 £ 99.84 £
(14.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 57.66 £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 5l Cleansynto

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A RC SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
68.08
56.73 £ 119.80 £
(13.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 68.08 £

SHELL
Engine Oil 0W20 5l Helix

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
101.02
84.18 £
(20.20 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 0W20 5l Helix

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
79.60
66.33 £ 102.52 £
(15.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 79.60 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W20 5l Quartz

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
96.58
80.48 £
(19.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W20 5l QUARTZ XTRA

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
76.60
63.83 £ 109.62 £
(15.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 76.60 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W20 5l QUARTZ XTRA

0W20 5l

API ILSAC GF-7A SQ
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
66.11
55.09 £ 109.62 £
(13.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 66.11 £

OE numbers

G055577M4 VW

Other codes

QFS750B10 ARTNR_Z_OE
PLAT MAX HYB 0W20 4L ARTNR_Z_TCD
QFO954B40 NR_KAT
QFO954B40 ORLEN
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W20 4l MaxExpert
Product opinion:Engine Oil 0W20 4l MaxExpert
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.