VALVOLINE Automatic transmission oil 5l

Index: VALVOLINE DCT 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
127.56 £
(Price for 1L: 21.26 25.51 £)
request-default-article

Specification

Name:
ATF oil
Capacity [l]:
5
OEM spec:
BMW 8322 2147 477
OEM spec:
BMW 8322 2148 578
OEM spec:
VW G 052 182 A2
OEM spec:
VW G 052 529
OEM spec:
FORD M2C936 A
OEM spec:
MB 236.21
OEM spec:
MB 236.24
OEM spec:
VW G 055 529
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-G0U5QT, 8710941020402, 8710941018539
Item code:
G0U5QT
Item index:
DCT
PCN:
27101981
Manufacturer:
VALVOLINE, Manufacturer Ellis Enterprises B.V., Affiliate of Valvoline, Wieldrechtseweg 39, 3316 BG Dordrecht, Netherlands, [email protected]

Specification Tecdoc

Manufacturer Approval:
Ford M2C936A
Manufacturer Approval:
MB 236.21
Manufacturer Approval:
MB 236.24
Manufacturer Approval:
MB 236.25
Manufacturer Approval:
MB 239.21
Oil:
Full Synthetic Oil
Specification:
VW G 052 182
ATF oil (5L) ; BMW 8322 2147 477; BMW 8322 2148 578; FORD M2C936 A; MB 236.21; MB 236.24; VW G 052 182 A2; VW G 052 529; VW G 055 529

Cross references Automatic transmission oil 5l

Cross references

MOBIL
Oil, dual-clutch transmission 4l MOBIL DCTF synthetic

4l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.45
39.54 £ 84.40 £
(11.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 47.45 £

RAVENOL
Automatic transmission oil 4l DSG

4l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
63.59
52.99 £ 133.38 £
(15.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 63.59 £

RAVENOL
Automatic transmission oil 4l DSG

4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
97.46
81.22 £ 168.54 £
(24.37 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 97.46 £

RAVENOL
Oil, dual-clutch transmission 4l

4l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
195.40
162.83 £
(48.85 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Automatic transmission oil 4l ATF

4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
8 pcs.
34.70
28.92 £ 60.94 £
(8.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.70 £

RAVENOL
Oil, dual-clutch transmission 4l DCT GT-R

4l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
2 pcs.
472.86
394.05 £
(118.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

DCT ARTNR_Z_TCD
908732 NR_KAT
BMW 8322 2147 477 OEM SPECYFIKACJA
BMW 8322 2148 578 OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C936 A OEM SPECYFIKACJA
MB 236.21 OEM SPECYFIKACJA
MB 236.24 OEM SPECYFIKACJA
VW G 052 182 A2 OEM SPECYFIKACJA
VW G 052 529 OEM SPECYFIKACJA
VW G 055 529 OEM SPECYFIKACJA
868207 VALVOLINE
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Automatic transmission oil 5l
Product opinion:Automatic transmission oil 5l
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.