ELF Engine Oil 5W20 5l EVOLUTION

Index: EVO 5W20 F.T. FEX 5L
Rate this product first
Capacity (l):
5
83.94 £
(Price for 1L: 13.99 16.79 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W20
Capacity [l]:
5
OEM spec:
LAND ROVER 03.5004
OEM spec:
FORD WSS-M2C948 B
OEM spec:
JAGUAR 03.5004
API:
SN
API:
ILSAC GF-5
ACEA:
C5
Product line:
EVOLUTION
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
3425901140537, IC-G0VM71
Item code:
G0VM71
Item index:
W4L
PCN:
27101981
Manufacturer:
ELF, Manufacturer: Total Energies Lubricants, 562 avenue du Parc de l’Ile, 92029 Nanterre Cedex, France, [email protected]

Specification Tecdoc

ACEA specification:
C5
API specification:
CF
API specification:
SN
Manufacturer Approval:
Ford WSS-M2C948-B
ILSAC specification:
GF-5
Manufacturer Approval:
JLR STJLR.03.5004
SAE viscosity class:
5W-20
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil EVOLUTION (5L) 5W20 ;API ILSAC GF-5; SN; ACEA C5; FORD WSS-M2C948 B; JAGUAR 03.5004; LAND ROVER 03.5004

Cross references Engine Oil 5W20 5l EVOLUTION

Cross references
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W20 4l MAGNATEC

5W20 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.13
30.11 £ 70.60 £
(9.03 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.13 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W20 5l Special TEC F ECO

5W20 5l

API SN
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
125.52
104.60 £
(25.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 5W20 5l M-SUP synthetic

5W20 5l

API SN
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
82.78
68.98 £
(16.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W20 5l SPECIFIC

5W20 5l

API SN
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
111.16
92.63 £
(22.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W20 5l Quartz INEO

5W20 5l

API SN ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
95.22
79.35 £
(19.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W20 5l SYNPOWER

5W20 5l

API SN
ACEA A1 B1
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
107.38
89.48 £
(21.48 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W20 4l USVO

5W20 4l

ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
134.68
112.23 £
(33.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W20 4l ULTRA FORCE synthetic

5W20 4l

API CF SN RC ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
65.74
54.78 £
(16.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W20 5l TITAN

5W20 5l

ACEA A1 B1 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
94.92
79.10 £
(18.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W20 4l Cleansynto

5W20 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
94.12
78.43 £
(23.53 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W20 5l Helix

5W20 5l

API SN
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
67.51
56.26 £ 126.66 £
(13.50 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 67.51 £

ORLEN
Engine Oil 5W20 4l MaxExpert

5W20 4l

API CF SN RC ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
67.74
56.45 £
(16.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

W4L ARTNR_Z_TCD
2225545 ELF
EVO FULLTECH FEX 5W20 5L ELF
2225545 NR_KAT
FORD WSS-M2C948 B OEM SPECYFIKACJA
JAGUAR 03.5004 OEM SPECYFIKACJA
LAND ROVER 03.5004 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W20 5l EVOLUTION
Product opinion:Engine Oil 5W20 5l EVOLUTION
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.