ORLEN Engine Oil 5W20 4l MaxExpert

Index: MAXEXP. C5 5W20 4L
Rate this product first
Capacity (l):
4
67.74 £
(Price for 1L: 14.11 16.94 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W20
Capacity [l]:
4
OEM spec:
FORD M2C948 A
API:
CF
API:
SN
API:
RC
API:
ILSAC GF-5
ACEA:
C5
Product line:
MaxExpert
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-F71A4D, 5901001791971, PU-F71A4D
Item code:
F71A4D
Item index:
MAXEXP. C5 5W20 4L
PCN:
27101981
Manufacturer:
ORLEN, Manufacturer: ORLEN OIL Sp. z o.o.
ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, POLAND,
[email protected]
Engine oil MaxExpert (4L) 5W20 ;API CF; ILSAC GF-5; RC; SN; ACEA C5; FORD M2C948 A

Cross references Engine Oil 5W20 4l MaxExpert

Cross references
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W20 4l MAGNATEC

5W20 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.13
30.11 £ 70.60 £
(9.03 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.13 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W20 5l

5W20 5l

API SP RC ILSAC GF-5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
45.59
37.99 £ 58.00 £
(9.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 45.59 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W20 5l Special TEC F ECO

5W20 5l

API SN
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
125.52
104.60 £
(25.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 5W20 5l M-SUP synthetic

5W20 5l

API SN
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
82.78
68.98 £
(16.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W20 5l SPECIFIC

5W20 5l

API SN
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
111.16
92.63 £
(22.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W20 5l Quartz INEO

5W20 5l

API SN ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
95.22
79.35 £
(19.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W20 5l SYNPOWER

5W20 5l

API SN
ACEA A1 B1
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
107.38
89.48 £
(21.48 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W20 4l USVO

5W20 4l

ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
134.68
112.23 £
(33.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W20 4l ULTRA FORCE synthetic

5W20 4l

API CF SN RC ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
65.74
54.78 £
(16.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W20 5l TITAN

5W20 5l

ACEA A1 B1 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
94.92
79.10 £
(18.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W20 4l Cleansynto

5W20 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
94.12
78.43 £
(23.53 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W20 5l Helix

5W20 5l

API SN
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
67.51
56.26 £ 126.66 £
(13.50 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 67.51 £

ELF
Engine Oil 5W20 5l EVOLUTION

5W20 5l

API SN ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
83.94
69.95 £
(16.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

QFS750B40 ARTNR_Z_OE
CH U. XJP 5W20 4L PL IC KROSY
QFO924B40 NR_KAT
FORD M2C948 A OEM SPECYFIKACJA
QFO924B40 ORLEN
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W20 4l MaxExpert
Product opinion:Engine Oil 5W20 4l MaxExpert
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.