ELF Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

Index: EVO 5W30 900 USX 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
86.38 £
(Price for 1L: 14.40 17.28 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
FORD M2C961 A1
OEM spec:
DEXOS1 GEN3
OEM spec:
OPEL OV0401547-G30
OEM spec:
CHRYSLER MS-6395
OEM spec:
FIAT 9.55535 CR1
OEM spec:
DEXOS1 GEN2
API:
SP
API:
ILSAC GF-6A
API:
ILSAC GF-7A
API:
SQ
Product line:
EVOLUTION
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-G0VM7F, 3425901111803
Item code:
G0VM7F
Item index:
DXE
PCN:
27101981
Manufacturer:
ELF, Manufacturer: Total Energies Lubricants, 562 avenue du Parc de l’Ile, 92029 Nanterre Cedex, France, [email protected]

Specification Tecdoc

API specification:
SP
Oil manufacturer recommendation:
Chrysler MS-6395
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-CR1
Manufacturer Approval:
Ford WSS-M2C961-A1
Manufacturer Approval:
GM GM dexos1 Gen 3
ILSAC specification:
GF-6A
Manufacturer Approval:
Opel OV 040 1547-G30
SAE viscosity class:
5W-30
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil EVOLUTION (5L) 5W30 ;API ILSAC GF-6A; ILSAC GF-7A; SP; SQ; CHRYSLER MS-6395; DEXOS1 GEN2; DEXOS1 GEN3; FIAT 9.55535 CR1; FORD M2C961 A1; OPEL OV0401547-G30

Cross references Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

Cross references

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l

5W30 4l

API ILSAC GF-6A SN CH-4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.53
24.61 £ 39.64 £
(7.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.53 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SN RC ILSAC GF-5 SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.18
87.65 £
(21.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
53.57
44.64 £ 98.16 £
(10.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 53.57 £

MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
86.52
72.10 £
(17.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC

5W30 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
69.00
57.50 £
(17.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API RC ILSAC GF-5 SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
29.83
24.86 £ 60.72 £
(7.46 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.83 £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix synthetic

5W30 5l

API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
63.00
52.50 £ 103.38 £
(12.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 63.00 £

Other codes

DXE ARTNR_Z_TCD
2228399 ELF
EVO 900 USX 5W30 5L ELF
2228399 NR_KAT
CHRYSLER MS-6395 OEM SPECYFIKACJA
DEXOS1 GEN2 OEM SPECYFIKACJA
DEXOS1 GEN3 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 CR1 OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C961 A1 OEM SPECYFIKACJA
OPEL OV0401547-G30 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION
Product opinion:Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.