MOBIL Engine Oil 5W30 5l M-SUP

Index: M-SUP 3000 D1 5W30 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
86.52 £
(Price for 1L: 14.42 17.30 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
CHRYSLER MS-6395
OEM spec:
DEXOS1 GEN2
Product line:
M-SUP
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-G0KDZ1, PU-G0KDZ1, 5407004034584
Item code:
G0KDZ1
Item index:
20151010R040
PCN:
27101981
Manufacturer:
MOBIL, Manufacturer: ExxonMobil Petroleum & Chemical BV
Polderdijkweg, B-2030 Antwerpen, Belgium,
[email protected]

Specification Tecdoc

Oil Viscosity Classification SAE:
5W-30
Specification:
API SJ
Specification:
API SL
Specification:
API SM
Specification:
API SN
Specification:
API SN Plus
Specification:
API SN Plus RC
Specification:
API SN Res. Cons.
Specification:
API SP
Specification:
API SP Res. Cons.
Specification:
Energy Cons. (SM)
Specification:
ILSAC GF-6A
Manufacturer Approval:
GM dexos1 Gen 3
Manufacturer Approval:
VWc 53034
Oil manufacturer recommendation:
API SJ
Oil manufacturer recommendation:
API SL
Oil manufacturer recommendation:
API SM
Oil manufacturer recommendation:
API SN
Oil manufacturer recommendation:
API SN Plus
Oil manufacturer recommendation:
API SN Plus RC
Oil manufacturer recommendation:
API SN Res. Cons.
Oil manufacturer recommendation:
API SP
Oil manufacturer recommendation:
API SP Res. Cons.
Oil manufacturer recommendation:
Chrysler MS-6395
Oil manufacturer recommendation:
Energy Cons. (SM)
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-CR1
Oil manufacturer recommendation:
ILSAC GF-6A
Oil manufacturer recommendation:
WSS-M2C946-A
Oil manufacturer recommendation:
WSS-M2C946-B1
Oil manufacturer recommendation:
WSS-M2C961-A1
Engine oil M-SUP (5L) 5W30 ; CHRYSLER MS-6395; DEXOS1 GEN2

Cross references Engine Oil 5W30 5l M-SUP

Cross references

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l

5W30 4l

API ILSAC GF-6A SN CH-4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.53
24.61 £ 39.64 £
(7.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.53 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 4l 8100

5W30 4l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
72.00
60.00 £
(18.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
91.48
76.23 £
(18.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SN RC ILSAC GF-5 SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.18
87.65 £
(21.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
53.57
44.64 £ 98.16 £
(10.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 53.57 £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API RC ILSAC GF-5 SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.83
24.86 £ 60.72 £
(7.46 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.83 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Special Tec DX1

5W30 5l

API SN ILSAC GF-5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
116.88
97.40 £
(23.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API SP ILSAC GF-6A ILSAC GF-7A SQ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
9 pcs.
86.38
71.98 £
(17.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC

5W30 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
69.00
57.50 £
(17.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix synthetic

5W30 5l

API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
63.00
52.50 £ 103.38 £
(12.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 63.00 £

OE numbers

08880-80845-BB TOYOTA

Other codes

20151010R040 ARTNR_Z_TCD
154999 MOBIL
DEXOS1 GEN3 NORMA
154999 NR_KAT
CHRYSLER MS-6395 OEM SPECYFIKACJA
DEXOS1 GEN2 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 5l M-SUP
Product opinion:Engine Oil 5W30 5l M-SUP
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.