VALVOLINE Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

Index: SYNPOWER DX1 5W30 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
105.18 £
(Price for 1L: 17.53 21.04 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
DEXOS1 GEN2
API:
SN
API:
RC
API:
ILSAC GF-5
API:
SN+
Product line:
SYNPOWER
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-G0U37J, 8710941028804, 8710941018263
Item code:
G0U37J
Item index:
SPDX15W30
PCN:
27101981
Manufacturer:
VALVOLINE, Manufacturer Ellis Enterprises B.V., Affiliate of Valvoline, Wieldrechtseweg 39, 3316 BG Dordrecht, Netherlands, [email protected]

Specification Tecdoc

Oil:
Full Synthetic Oil
Oil manufacturer recommendation:
GM Dexos 1 Gen2
SAE viscosity class:
5W-30
Engine oil SYNPOWER (5L) 5W30 ;API ILSAC GF-5; RC; SN; SN+; DEXOS1 GEN2

Cross references Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

Cross references

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l

5W30 4l

API ILSAC GF-6A SN CH-4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.53
24.61 £ 39.64 £
(7.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.53 £

MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
86.52
72.10 £
(17.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 4l 8100

5W30 4l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
72.00
60.00 £
(18.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
91.48
76.23 £
(18.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz

5W30 5l

API ILSAC GF-7A SQ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
96.36
80.30 £
(19.27 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Special TEC AA

5W30 5l

API ILSAC GF-7A SQ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
125.46
104.55 £
(25.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API RC ILSAC GF-5 SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.83
24.86 £ 60.72 £
(7.46 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.83 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Special Tec DX1

5W30 5l

API SN ILSAC GF-5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
116.88
97.40 £
(23.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API SP ILSAC GF-6A ILSAC GF-7A SQ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
9 pcs.
86.38
71.98 £
(17.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
56.10
46.75 £ 95.80 £
(11.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.10 £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l USVO

5W30 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
3 pcs.
118.80
99.00 £
(29.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC

5W30 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
69.00
57.50 £
(17.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix synthetic

5W30 5l

API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
63.00
52.50 £ 103.38 £
(12.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 63.00 £

Other codes

SPDX15W30 ARTNR_Z_TCD
SYNER-X 5W30 1L IC KROSY
908808 NR_KAT
DEXOS1 GEN2 OEM SPECYFIKACJA
885853 VALVOLINE
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER
Product opinion:Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.