Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
OEM spec
Intended use
Base technology
Engine Oils
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 1l
API ILSAC GF-6A SN CH-4
Intended use Passenger cars
8.58
7.15 £ 11.62 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
8.58 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l
API ILSAC GF-6A SN CH-4
Intended use Passenger cars
29.53
24.61 £ 39.64 £
(7.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
29.53 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 0W20 1l synthetic
API SP ILSAC GF-6A RC
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
13.92
11.60 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W20 5l
API SP RC ILSAC GF-5
Intended use Passenger cars
45.59
37.99 £ 58.00 £
(9.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
45.59 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 0W20 4l synthetic
API SP ILSAC GF-6A RC
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
52.38
43.65 £
(13.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W20 1l
API SP RC ILSAC GF-5
Intended use Passenger cars
11.11
9.26 £ 13.32 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
11.11 £