Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
OEM spec
Product line
Intended use
Offer
Engine Oils
LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 5l Super Leichtlauf
API SL CF
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
83.70
69.75 £ 103.90 £
(16.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
83.70 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 1l TopTec 4100
API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
16.73
13.94 £ 27.28 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
16.73 £
Bestsellers
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 5l TopTec 4100
API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
81.90
68.25 £ 120.22 £
(16.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
81.90 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 4l TopTec 4100
API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
81.25
67.71 £ 108.22 £
(20.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
81.25 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 1l Leichtlauf High Tech
API CF SM
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
29.04
24.20 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 5l Leichtlauf High Tech
API CF SM
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
120.34
100.28 £
(24.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 1l Synthoil High Tech
API CF SM
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
19.70
16.42 £ 29.46 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
19.70 £
Bestsellers
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 5l Synthoil High Tech
API CF SM
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
83.76
69.80 £ 129.90 £
(16.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
83.76 £
Sports oils
LIQUI MOLY
Engine Oil 10W60 5l Synthoil Race Tech GT1
API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
92.90
77.42 £ 134.20 £
(18.58 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
92.90 £
Sports oils
LIQUI MOLY
Engine Oil 10W60 1l Synthoil Race Tech GT1
API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
19.24
16.03 £ 29.04 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
19.24 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 0W30 5l Synthoil Longtime
API CF SM
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
96.98
80.82 £ 134.20 £
(19.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
96.98 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 1l
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
14.57
12.14 £ 22.06 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
14.57 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 0W30 1l Synthoil Longtime
API CF SM
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
30.28
25.23 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 15W40 5l MoS2 Leichtlauf Super
API SL CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
63.17
52.64 £ 95.26 £
(12.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
63.17 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 0W40 1l Synthoil Energy
API CF SM
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
31.18
25.98 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 0W40 5l Synthoil Energy
API CF SM
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
138.58
115.48 £
(27.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£