LIQUI MOLY Engine Oil 5W40 5l TopTec 4100

Index: LIM9511 5W40 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
81.90 £
120.22 £
(Price for 1L: 13.65 16.38 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 81.90 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W40
Capacity [l]:
5
OEM spec:
FORD M2C917 A
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
VW 502.00
OEM spec:
RENAULT RN 0710
OEM spec:
RENAULT RN 0700
OEM spec:
BMW LL-04
OEM spec:
MB 228.31
OEM spec:
VW 505.01
OEM spec:
FIAT 9.55535 H2
OEM spec:
FIAT 9.55535 M2
API:
CF
API:
SN
ACEA:
A3
ACEA:
B4
ACEA:
C3
Product line:
TopTec 4100
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
4100420095115, IC-452715
Item code:
452715
Item index:
P000322
PCN:
27101981
Manufacturer:
LIQUI MOLY, Manufacturer: LIQUI MOLY GmbH,
Jerg-Wieland-Straße 4,
89081 Ulm,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

Oil Viscosity Classification SAE:
5W-40
Manufacturer Approval:
ACEA C3
Manufacturer Approval:
API SN
Manufacturer Approval:
MB-Freigabe 229.31
Manufacturer Approval:
Porsche A40
Manufacturer Approval:
VW 505 00/505 01
Oil manufacturer recommendation:
9.55535-M2
Oil manufacturer recommendation:
9.55535-S2
Oil manufacturer recommendation:
BMW Longlife-04 (bis
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-H2
Oil manufacturer recommendation:
Ford WSS-M2C 917-A
Oil manufacturer recommendation:
GM dexos2
Oil manufacturer recommendation:
Renault RN 0700
Oil manufacturer recommendation:
RN 0710
Engine oil TopTec 4100 (5L) 5W40 ;API CF; SN; ACEA A3; B4; C3; BMW LL-04; FIAT 9.55535 H2; FIAT 9.55535 M2; FORD M2C917 A; MB 228.31; RENAULT RN 0700; RENAULT RN 0710; VW 502.00; VW 505.00; VW 505.01

Cross references Engine Oil 5W40 5l TopTec 4100

Cross references

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l synthetic

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.26
41.05 £
(9.85 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4l

5W40 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.24
35.20 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.80
44.00 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 5l TITAN

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
41.38
34.48 £ 74.38 £
(8.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 41.38 £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 5l TITAN

5W40 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.05
31.71 £ 76.44 £
(7.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.05 £

MOBIL
Engine Oil 5W40 4l M-SUP

5W40 4l

API SL CF SM SN CG-4 CF-4
ACEA A3 B4 B3-16
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.94
39.95 £
(11.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 8100

5W40 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
70.98
59.15 £
(17.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.58
32.15 £ 82.54 £
(7.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.58 £

ORLEN
Engine Oil 5W40 4l MaxExpert

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.54
43.78 £
(13.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
91.24
76.03 £
(22.81 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.94
29.95 £
(8.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE

5W40 5l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.72
26.43 £ 43.66 £
(6.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.72 £

REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.12
40.93 £
(12.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
40.82
34.02 £ 59.98 £
(8.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 40.82 £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l ALL CLIMATE

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
87.18
72.65 £
(17.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l SYNPOWER

5W40 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
107.46
89.55 £
(21.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W40 5L

5W40 5l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
101.98
84.98 £
(20.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
210.28
175.23 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x4l

5W40 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
168.12
140.10 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l MAGNATEC

5W40 4l

API CF SM
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.84
36.53 £ 53.44 £
(10.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.84 £

REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
99.83
83.19 £ 170.32 £
(6.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 99.83 £

ORLEN
Engine Oil 5W40 4l MaxExpert

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.83
30.69 £ 60.54 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.83 £

REVLINE
Engine Oil 5W40 3x4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
88.12
73.43 £ 140.14 £
(7.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 88.12 £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 5l TITAN

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
8 pcs.
56.51
47.09 £ 97.62 £
(11.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.51 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x5l synthetic

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
1 pcs.
193.42
161.18 £
(9.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W40 5l Helix synthetic

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
80.02
66.68 £
(16.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
NEW ARRIVALS

SHELL
Engine Oil Helix 5W40 synthetic

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
86.16
71.80 £
(17.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

G 052 167 M2 VW
G 052 545 M2 VW
G052545M4 VW
G052545M6 VW

Other codes

B00VP51BIE AMAZON (ASIN)
9511 ARTNR_Z_OE
P000322 ARTNR_Z_TCD
CH U. LRX C3 5W30 4L M IC KROSY
CH U. LRX C3 5W30 4L MSET IC KROSY
CH U. XDI 5W40 4L M IC KROSY
CH U. XDI 5W40 5L M IC KROSY
FORMULA GX 5W40 5L IC KROSY
G S55 505 M4 IC KROSY
GM DEXOS2 5W30 5L IC KROSY
MOBIL 1 ESP 5W30 4L IC KROSY
SYNER-Z 5W30 4L IC KROSY
SYNER-Z 5W30 5L IC KROSY
TITAN GT1 F.23 5W30 5L IC KROSY
X-FLOW F 5W30 SEMI.20L IC KROSY
X-FLOW F 5W30 SEMI.5L IC KROSY
X-FLOW F PL.5W30 SYN. 20L IC KROSY
X-FLOW V 5W30 20L IC KROSY
9511 LIQUI MOLY
9511 NR_KAT
BMW LL-04 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 H2 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 M2 OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C917 A OEM SPECYFIKACJA
MB 228.31 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0700 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0710 OEM SPECYFIKACJA
VW 502.00 OEM SPECYFIKACJA
VW 505.00 OEM SPECYFIKACJA
VW 505.01 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W40 5l TopTec 4100
Product opinion:Engine Oil 5W40 5l TopTec 4100
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.