Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
OEM spec
Intended use
Base technology
Engine Oils
17.80
14.83 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
134.68
112.23 £
(33.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
61.10
50.92 £ 109.00 £
(12.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
61.10 £
54.88
45.73 £ 92.14 £
(10.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
54.88 £
10.96
9.13 £ 15.24 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
10.96 £
35.82
29.85 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
52.66
43.88 £ 73.20 £
(13.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
52.66 £
14.20
11.83 £ 23.98 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
14.20 £
48.36
40.30 £ 116.82 £
(12.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
48.36 £
105.36
87.80 £
(21.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
OE FORD
Engine Oil 5W30 1l
API ILSAC GF-4 CF SM
ACEA A1 B1 A5 B5
15.60
13.00 £ 18.72 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
15.60 £
CHEMPIOIL
Engine Oil CH U. FR 5W30 5L PL
API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
51.70
43.08 £
(10.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
127.92
106.60 £
(31.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
14.96
12.47 £ 20.58 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
14.96 £
MOTUL
Engine Oil 0W30 5l SPECIFIC
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
195.46
162.88 £
(39.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
31.48
26.23 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
19.80
16.50 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
38.80
32.33 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOBIL
Engine Oil 0W30 1l Mobil 1 synthetic
API SL
ACEA A5 B5 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
23.38
19.48 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
OE FORD
Engine Oil 5W30 5l
API ILSAC GF-4 CF SM
ACEA A1 B1 A5 B5
76.16
63.47 £ 87.46 £
(15.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
76.16 £
21.46
17.88 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
previous
2 of 2