MOTUL Engine Oil 5W30 5l 8100

Index: 8100 ECO-NERGY 5W30 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
42.60 £
84.00 £
(Price for 1L: 7.10 8.52 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 42.60 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
FORD M2C913 D
OEM spec:
RENAULT RN 0700
OEM spec:
FIAT 9.55535 G1
OEM spec:
CHRYSLER MS-50081
OEM spec:
VW C 530 36
OEM spec:
JAGUAR 03.5003
API:
SP
ACEA:
A5
ACEA:
B5
Product line:
8100
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-9D3F32, 3374650238463, PU-9D3F32, .L503W5Y
Item code:
9D3F32
Item index:
17300
PCN:
27101981
Manufacturer:
MOTUL, Manufacturer: Motul
Address: 119 Boulevard Félix Faure, Aubervilliers, Seine Saint Denis, 93300, France
Email: [email protected]

Specification Tecdoc

SAE viscosity class:
5W-30
Manufacturer Approval:
FORD WSS-M2C913-D
Manufacturer Approval:
JAGUAR STJLR.03.5003
Manufacturer Approval:
RENAULT RN0700
Oil manufacturer recommendation:
CHRYSLER MS 50081
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-G1
ACEA specification:
A5/B5
API specification:
SP
Engine oil 8100 (5L) 5W30 ;API SP; ACEA A5; B5; CHRYSLER MS-50081; FIAT 9.55535 G1; FORD M2C913 D; JAGUAR 03.5003; RENAULT RN 0700; VW C 530 36

Cross references Engine Oil 5W30 5l 8100

Cross references

ELF
Engine Oil 5W30 4l EVOLUTION

5W30 4l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.96
50.80 £
(15.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
76.26
63.55 £
(15.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Special TEC F

5W30 5l

ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
125.56
104.63 £
(25.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 5W30 4l M-SUP

5W30 4l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.03
30.86 £ 63.52 £
(9.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.03 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 4l 8100

5W30 4l

API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
75.58
62.98 £
(18.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API SL CF
ACEA A1 B1 A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
55.14
45.95 £
(13.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.98
66.65 £
(20.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SN
ACEA A1 B1 A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
48.34
40.28 £
(12.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SN
ACEA A1 B1 A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.26
29.38 £ 60.22 £
(7.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.26 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz

5W30 5l

API SL CF
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.46
65.38 £
(15.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 4l Quartz

5W30 4l

API SL CF
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
62.76
52.30 £
(15.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.78
30.65 £ 85.38 £
(7.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.78 £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l USVO

5W30 5l

API SP CF
ACEA A5 B5 B7 A7
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
144.00
120.00 £
(28.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l USVO

5W30 4l

API SP CF
ACEA A5 B5 B7 A7
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
48.36
40.30 £ 116.82 £
(12.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 48.36 £

CHEMPIOIL
Engine Oil CH U. FR 5W30 5L PL

5W30 5l

API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
51.70
43.08 £
(10.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W30 4l Helix

5W30 4l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
86.58
72.15 £
(21.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil Helix 5W30

5W30 4l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
81.30
67.75 £
(20.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

9.55535-G1 FIAT
WSS-M2C913-D FORD
STJLR.03.5003 JAGUAR
RN0700 RENAULT

Other codes

B004WDDD82 AMAZON (ASIN)
17300 ARTNR_Z_TCD
17301 ARTNR_Z_TCD
15CF54 IC KROSY
8100 ECO-NER. 5W30 5L DE IC KROSY
FORMULA FS 5W30 5L IC KROSY
HAVOLINE ENERGY 5W30 4L IC KROSY
M-SUP 3000 X1 FE 5W30 5L IC KROSY
QUARTZ 9000 FUTURE NFC 4L IC KROSY
SPECIFIC 913D 5W30 5L IC KROSY
102898 MOTUL
8100 ECO-NERGY MOTUL
8100 ECO-NERGY 5W-30 MOTUL
8100 ECO-NERGY 5W30 MOTUL
812306 MOTUL
MOTUL 8100 ECO-NERGY 5W30 MOTUL
102898 NR_KAT
CHRYSLER MS-50081 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 G1 OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C913 D OEM SPECYFIKACJA
JAGUAR 03.5003 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0700 OEM SPECYFIKACJA
VW C 530 36 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 5l 8100
Product opinion:Engine Oil 5W30 5l 8100
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.