FUCHS OIL Engine Oil 0W30 5l TITAN

Index: TITAN SUP.FE 0W30 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
103.56 £
(Price for 1L: 17.26 20.71 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
RENAULT RN 0700
OEM spec:
VOLVO 95200377
ACEA:
A5
ACEA:
B5
Product line:
TITAN
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-G0FP7W, 4001541242764
Item code:
G0FP7W
Item index:
CP1002391
PCN:
27101981
Manufacturer:
FUCHS OIL, Manufacturer: FUCHS OIL CORPORATION PL SP. Z O.O., Kujawska 102, 44101 Gliwice, Poland, [email protected]

Specification Tecdoc

Manufacturer Approval:
ACEA A5/B5
Manufacturer Approval:
API SL
Specification:
VOLVO VCC 95200377
Oil manufacturer recommendation:
RENAULT RN0700
SAE viscosity class:
0W-30
Engine oil TITAN (5L) 0W30 (SUPERSYN) ; ACEA A5; B5; RENAULT RN 0700; VOLVO 95200377

Cross references Engine Oil 0W30 5l TITAN

Cross references

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W30 5l Special TEC V

0W30 5l

ACEA B7 A7
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
129.88
108.23 £
(25.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W30 5l Quartz

0W30 5l

API SL
ACEA A5 B5 B7 A7
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
90.90
75.75 £
(18.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 0W30 4l SYNPOWER

0W30 4l

API SP
ACEA A1 B1 A5 B5 B7 A7
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
55.86
46.55 £ 97.84 £
(13.97 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 55.86 £

REVLINE
Engine Oil 0W30 4l ULTRA FORCE

0W30 4l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.66
43.88 £ 73.20 £
(13.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 52.66 £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 4l USVO

0W30 4l

API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
127.92
106.60 £
(31.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 0W30 4l EDGE

0W30 4l

API SL CF
ACEA A1 B1 A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
93.70
78.08 £
(23.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 0W30 4l Mobil 1 synthetic

0W30 4l

API SL
ACEA A5 B5 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
91.30
76.08 £
(22.83 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W30 5l 8100

0W30 5l

API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
55.08
45.90 £ 127.96 £
(11.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 55.08 £

ORLEN
Engine Oil 0W30 5l

0W30 5l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
86.40
72.00 £
(17.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 0W30 4l Helix

0W30 4l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
79.18
65.98 £
(19.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 0W30 5l SYNPOWER

0W30 5l

API SL
ACEA A1 B1 A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
57.85
48.21 £ 117.48 £
(11.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 57.85 £

Other codes

601002571 ARTNR_Z_OE
CP1002391 ARTNR_Z_TCD
602007551 FUCHS OIL
602007551 NR_KAT
RENAULT RN 0700 OEM SPECYFIKACJA
VOLVO 95200377 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W30 5l TITAN
Product opinion:Engine Oil 0W30 5l TITAN
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.